Filharmonia

Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy

Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy

Filharmonia Pomorska jest instytucją kultury Województwa Kujawsko-Pomorskiego, współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaliczana jest dziś do czołowych instytucji muzycznych kraju. Posiada dwa etatowe zespoły artystyczne. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej powstała w 1946, a swym rodowodem sięga okresu międzywojennego i istniejącej wówczas Miejskiej Orkiestry Symfonicznej, zaś Capella Bydgostiensis pro Musica Antiqua, powstała w 1962 i była jednym z pierwszych w kraju zespołów prezentujących muzykę dawną na instrumentach z epoki i ich kopiach. Niezwykle istotną datą w ponad półwiecznej historii Filharmonii Pomorskiej jest 16 listopada 1958, kiedy to odbył się pierwszy koncert w nowo wzniesionej, niezwykle reprezentacyjnej siedzibie Filharmonii.

Gmach, wybudowany staraniem pierwszego wieloletniego dyrektora Filharmonii Andrzeja Szwalbego, posiada salę koncertową na 880 miejsc z genialną, słynną w świecie akustyką, salę kameralną na 200 i foyer koncertowe na 170 miejsc. Na przestrzennej estradzie sali koncertowej, mieszczącej wielką orkiestrę i chór, znajdują się 47-głosowe mechaniczne organy wybudowane przez firmę Rieger-Kloss z Krnova (Czechy). We foyer głównym i holach bocznych podziwiać można bogate zbiory filharmoniczne portretów rzeźbiarskich słynnych kompozytorów oraz unikatowe gobeliny tkane na zamówienie Filharmonii. Szczególne miejsce w tej kolekcji zajmuje cykl gobelinów Kwartet zapustny Tadeusza Brzozowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kolorystów. Poczesne miejsce zajmuje również kolekcja malarstwa z pracami, między innymi Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Nowosielskiego, Jana Tarasina. Działalność artystyczna Filharmonii Pomorskiej to koncerty symfoniczne, kameralne oraz liczne recitale najwybitniejszych wirtuozów z całego świata. Zespoły artystyczne FP mają na swym koncie liczne nagrania płytowe oraz tournée zagraniczne, specjalnie dla nich pisane są kompozycje, bowiem udziałem zarówno OSFP, jak i Capelli Bydgostiensis są światowe prawykonania dzieł takich kompozytorów, jak: Górecki, Kilar, Schaeffer, Twardowski czy Penherski. Od 1958 prowadzona jest również szeroka działalność edukacyjna wśród dzieci i młodzieży. W ciągu każdego roku organizowanych jest ok. 1000 audycji i koncertów umuzykalniających dla prawie 300 tysięcy młodych słuchaczy. Niezwykle ważną rolę w działalności artystycznej Filharmonii Pomorskiej zajmują dwa festiwale: organizowane od 1963 Bydgoskie Festiwale Muzyczne oraz – odbywające się od 1966 w cyklu trzyletnim – Międzynarodowe Festiwale Musica Antiqua Europae Orientalis, połączone z kongresami muzykologicznym i slawistycznym. Festiwal MAEO odgrywa ogromną rolę kulturoznawczą, jest niezwykle cenną płaszczyzną wymiany myśli między naukowcami i artystami Wschodu oraz Zachodu. Kongresy muzykologiczny i slawistyczny skupiają przedstawicieli ponad 50 najprężniejszych ośrodków uniwersyteckich świata od Waszyngtonu po Moskwę. Celem zarówno Kongresu, jak i Festiwalu jest odnajdywanie wspólnych korzeni kulturowych Starego Kontynentu. Prezentowane podczas Festiwalu MAEO dawne dzieła muzyczne, pochodzące z krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Bizancjum są zjawiskiem unikatowym, niespotykanym na świecie w tak szerokiej formie.

W ponad 50-letniej historii Filharmonii Pomorskiej odnotowywane są wielkie wydarzenia artystyczne z udziałem zarówno etatowych zespołów FP, jak i zapraszanych. Bezprecedensowymi stały się występy światowych sław. Na bydgoskiej estradzie gościli: Piotr Anderszewski, Gwendolyn Bradley, Benjamin Britten, Sarah Chang, Nelson Goerner, Leila Josefowicz, Ryszard Karczykowski, Cyprien Katsaris, Nigel Kennedy, Kevin Kenner, Olga Kern, Kazimierz Kord, Michel Lethiec, Ann Akiko Meyers, Mischa Maisky, Jerzy Maksymiuk, Witold Małcużyński, Kurt Masur, Shlomo Mintz, Arto Noras, Garrick Ohlsson, Luciano Pavarotti, Peter Pears, Ivo Pogorelić, Michaell Roll, Ilan Rogoff, Artur Rubinstein, Aleksiej Sułtanov, Jeffrey Swann, Antoni Wit, Krystian Zimerman i inni, których nie sposób wymienić. Wspomnieć należy także o znakomitych zespołach, jak: Orkiestra Symfoniczna Radia BBC, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Scottish Chamber Orchestra, Collegium Vocale Gent, The King’s Singers, The Tallis Scholars, Westminster Abbey Choir, Academy of St. Martin in the Fields. Występy takich znakomitości, które przyciągają do bydgoskiej Filharmonii melomanów z całej Polski, mogą się odbywać przy wsparciu życzliwych sponsorów. Filharmonia bydgoska, dzięki swej renomie i dokonaniom, zapraszana jest do współorganizowania sławnych w świecie imprez artystycznych. Na spotkaniu w Warszawie, w dniu 6 stycznia 2006 dyrektor Eleonora Harendarska oraz Elżbieta Penderecka, dyrektor generalny Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena oraz Festiwalu Pianistycznego uzgodniły formę wzajemnej współpracy. W efekcie owego porozumienia w bydgoskiej sali koncertowej wystąpiły światowej sławy zespoły m.in.: Korean Chamber Ensemble, Shanghai Quartet, Massimo Mercelli Trio. Wspólne przedsięwzięcia planowane są również na kolejne sezony. Znakomite warunki akustyczne sali koncertowej wykorzystywane są do licznych nagrań muzycznych, realizacji których podejmują się profesjonalne wydawnictwa. Powstałe tutaj krążki CD wielokrotnie były premiowane przez polski przemysł fonograficzny prestiżowymi nagrodami Fryderyk. W tej sali zrealizowano również pierwszą polską, pokrytą 24-karatowym złotem płytę audiofilską. Gmach Filharmonii Pomorskiej jest również miejscem licznych kongresów i sympozjów, organizowanych przez uczelnie, banki, wielkie korporacje i firmy. We wspaniałych wnętrzach spotykają się artyści, politycy, ludzie świata biznesu i elita intelektualna. Instytucja i jej zespoły artystyczne biorą czynny udział w wydarzeniach o znaczeniu historycznym zarówno dla miasta, regionu, jak i kraju. W 1999 Filharmonia zrealizowała szereg koncertów w 150. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina z udziałem najwybitniejszych pianistów świata, a obecnie, w przededniu obchodów w 2010 wpisuje się cyklem występów w ogólnopolskie kalendarium Roku Chopinowskiego.

W ponad pięćdziesięcioletniej historii Filharmonii Pomorskiej jednym z najważniejszych, obfitujących w znaczące wydarzenia artystyczne, pozostanie rok 2001, na mocy Uchwały Sejmu RP, z dnia 7 grudnia 2000, ogłoszony Rokiem Paderewskiego. W 140. rocznicę urodzin Mistrza Paderewskiego i 60. rocznicę jego śmierci Filharmonia była jednym z pierwszych inicjatorów tejże Uchwały. Tu też odbyło się wiele koncertów w ramach ogólnopolskich obchodów Roku Paderewskiego. Wśród nich do najważniejszych zaliczyć należy: koncert inaugurujący obchody, który odbył się 16 lutego 2000 oraz wrześniową, 39. edycję Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, poświęconą twórczości Mistrza. Ważnym elementem Festiwalu była również sesja naukowa „Twórczość i Pianistyka Paderewskiego w kontekście epoki” przygotowana wespół z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na przestrzeni 2006, w ramach Roku Mozartowskiego miały miejsce liczne prezentacje dzieł mistrza Amadeusza z udziałem obu orkiestr FP i uznanych artystów (jak. np. Ewa Pobłocka, Jadwiga Kotnowska, Urszula Kryger, Takashi Yamamoto). Z kolei w roku 2007, ogłoszonym Rokiem Karola Szymanowskiego, 45. Bydgoski Festiwal Muzyczny, organizowany w 125. rocznicę urodzin i 70-lecie śmierci Artysty, był ukłonem w stronę jego wspaniałej twórczości i odbył się pod hasłem: “Karol Szymanowski i mistrzowie muzyki XX wieku”. Z tej okazji została wydana płyta (DUX) pt. „Karol Szymanowski”, do której materiał zarejestrowano podczas dwóch koncertów: w ramach 45. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego w dniu 21 września 2007 oraz 14 grudnia 2007 podczas “Uroczystej Gali na Zakończenie Roku Szymanowskiego”. Również w 2007 wyszła płyta pt. Hity XX wieku, która jest zapisem koncertu, jaki odbył się w FP 13 grudnia 2006 w ramach współpracy z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Dzięki ścisłym kontaktom z mediami zarówno publicznymi, jak i komercyjnymi nasza oferta dociera do odbiorców w całej Polsce: w grudniu 2007 po raz pierwszy odbyła się transmisja z FP koncertu live Capelli Bydgostiensis za pośrednictwem Telewizji Internetowej itv24.com.pl. Działania marketingowe obejmują jednak przede wszystkim Region Pomorza i Kujaw. Korzystając z dobrodziejstw współczesnych metod komunikacji, takich jak internet z naszą działalnością zapoznać się mogą internauci na całym świecie. Filharmonia współprowadzona jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Filharmonia Pomorska utworzona została z dniem 1 I 1953 na podstawie zarządzenia Ministra Kultury. W latach 1951-1990 dyrektorem Filharmonii Pomorskiej był Andrzej Szwalbe, następnie do 2015 – Eleonora Harendarska, od 2016 tę funkcję pełni Maciej Puto. Od 2015 Kai Bumann jest szefem artystycznym FP.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/filharmoniapomorska/

Udostępnij:


2022 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.