Drewniane chałupy, stodoły, wiatraki, dwór z Bobry Wielkiej, młyn i remizę, ale też przydrożne krzyże i kapliczki Władysław Pietruk odtworzył z właściwą sobie dbałością o każdy szczegół. Powstała wystawa pozwalająca zwiedzić skansen bez wychodzenia z sali, w której została zaaranżowana. Zapraszamy na jej otwarcie podczas festynu „Podlaskie ziołami pachnące” 15 sierpnia o godzinie 12.00 we dworze z Bobry Wielkiej.
Władysław Pietruk znany jest z wiernego portretowania Białostocczyzny i innych zakątków województwa podlaskiego. Zajmuje się tym już pół wieku. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą, wydał kilka albumów, między innymi: „Stare jest piękne. Architektura Białostocczyzny w rysunkach Władysława Pietruka” (1992) czy „Diecezja Drohiczyńska” (2012). Cyklami jego rysunków mogą się pochwalić miasta z całego regionu od Siemiatycz i Mielnika po Suwałki. Jego prace, wykonywane tuszem i piórkiem, to niezmiernie bogaty zbiór dokumentujący w sposób artystyczny architekturę i przyrodę Podlasia. Wiele spośród miejsc uwiecznionych przez autora przed laty dziś wygląda zupełnie inaczej. Zmienia się przyroda, znikają drewniane budynki.
Władysław Pietruk pochodzi ze wsi Narojki koło Drohiczyna. Edukację plastyczną rozpoczął w Supraślu, wybierając specjalność tkactwo artystyczne w tamtejszym Państwowym Liceum Technik Plastycznych. Jako stypendysta Ministra Kultury i Sztuki ukończył Wyższą Szkołę Grafiki i Grafiki Książkowej w Lipsku, tam też uzyskał dyplom.
Po studiach zamieszkał w Białymstoku – niedaleko rodzinnych stron. Był redaktorem graficznym tygodnika „Niwa”, „Kuriera Porannego” i kierownikiem kilku wydawnictw. Okres ten zaowocował setkami rysunków, zamieszczanych na łamach pism i tygodników (m.in. „Niwa”, „Gazeta Współczesna”, „Kurier Podlaski”, „Czasopis”), dziesiątkami projektów okładek i układów typograficznych książek. Projektował ilustracje do tomików poezji, plakaty, rysunki satyryczne, exlibrisy i logotypy.
Od 2006 roku artysta mieszka i tworzy w Królowym Moście, miejscowości na skraju Puszczy Knyszyńskiej.