Ośrodek kultury

Białostocki Ośrodek Kultury

Białostocki Ośrodek Kultury istnieje od 1975 roku (nosił wówczas nazwę Miejskiego Domu Kultury), przez długi czas swoim zasięgiem obejmował kilka miejskich placówek, m.in. kinoteatr, kawiarnie, klub i obiekty plenerowe. Na początku lat 90., tak jak i inne instytucje, uległ reorganizacji i zmienił nazwę na obecną.

BOK swoją działalność prowadzi w dwóch siedzibach: przy ul. Legionowej 5, gdzie mieści się kino Forum i klub Fama, oraz przy ul. Warszawskiej 19, gdzie mieści się Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Centrum im. Ludwika Zamenhofa utworzono z okazji organizowanego w 2009 roku 94. Światowego Kongresu Esperanto. Jego misja i cel działalności wywodzi się z idei patrona. Zamenhof był przekonany, że główną przyczyną sporów i nieporozumień między ludźmi są zakłócenia w komunikacji. Remedium miał być nowy język.

Początkowo CLZ było oddziałem BOK-u, jednak w styczniu 2011 roku stało się samodzielną placówką kultury. Po sześciu latach działalności, w styczniu 2017 roku, CLZ ponownie weszło w skład Białostockiego Ośrodka Kultury.

Każdego roku Białostocki Ośrodek Kultury, jako miejska placówka, organizuje lub współorganizuje około 400 imprez, w których udział bierze średnio ponad 120 tysięcy osób (dane z 2018 r.). Propozycje BOK-u kierowane są do różnych grup odbiorców, od dzieci, przez młodzież, dorosłych, aż po seniorów. Oferta imprez jest szeroka i zaspokajająca bardzo różne gusta, i co ważne – uczestniczenie w części z nich jest bezpłatne. Spośród proponowanych przez BOK wydarzeń wielkim powodzeniem u odbiorców cieszą się festiwale: Dni Sztuki Współczesnej, Jesień z Bluesem, Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, Inny Wymiar (od 2013 roku w ramach projektu Wschód Kultury), Festiwal Kultur i Podróży „Ciekawi Świata”, ¿Underground/Independent?, a także takie stałe imprezy jak: Dni Miasta Białegostoku, Filmowe Podlasie Atakuje! (obecnie Filmowe Podlasie Reaktywacja! i Filmowe Podlasie Edukuje!), pokazy Klasyki Kina z muzyką na żywo, Zaduszki Bluesowe, Sylwester Miejski, Blues Fama, Trójząb Komediowy, Akcja Lato i Akcja Zima, Katedralne Koncerty Organowe, Ogólnopolski Przegląd Fotografii Współczesnej „Człowiek obok mnie”, Jazz na BOK-u, Seniorada, wystawy w Galerii BOK oraz liczne koncerty polskich i zagranicznych gwiazd muzycznych.

W Centrum im. Ludwika Zamenhofa można obejrzeć wystawę stałą „Białystok młodego Zamenhofa” oraz liczne wystawy czasowe, odbywają się także koncerty, dyskusje panelowe, wykłady i promocje literackie. Organizowane są warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz wdrażane nowoczesne projekty społeczno-edukacyjne. CLZ posiada również Salę Gier i Zabaw – przestrzeń kreatywnej i twórczej zabawy.

Udostępnij:


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content