Ośrodek kultury

Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa

Centrum im. Ludwika Zamenhofa utworzono na wniosek Prezydenta Miasta Białegostoku z okazji organizowanego w 2009 roku 94. Światowego Kongresu Esperanto. Początkowo CLZ było oddziałem Białostockiego Ośrodka Kultury, jego oficjalne otwarcie miało miejsce 21 lipca 2009 roku. W styczniu 2011 roku CLZ stał się samodzielną placówką kultury. Po sześciu latach działalności, w styczniu 2017 roku – zgodnie z Uchwałą nr XXVI/406/16 Rady Miasta Białystok z dn. 24.10.2016 roku w sprawie połączenia miejskich samorządowych instytucji kultury – CLZ ponownie weszło w skład Białostockiego Ośrodka Kultury.

Obecnie Białostocki Ośrodek Kultury prowadzi swoją działalność w dwóch siedzibach: przy ul. Legionowej 5, gdzie mieści się kino Forum i klub Fama, oraz przy ul. Warszawskiej 19 (dotychczasowa siedziba CLZ).

Budynek BOK/CLZ posiada podjazdy dla osób niepełnosprawnych oraz windę. CLZ w 2010 roku zostało laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Białegostoku na “Miejsce Przyjazne Osobom Niepełnosprawnym”.

Placówka zatrudnia też osobę znającą PJM i SJM, z której usług przy kontaktach z BOK/CLZ (rozmowy służbowe, oprowadzanie po wystawach) można skorzystać nieodpłatnie, po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby i uzgodnieniu terminu pod adresem: centrum@centrumzamenhofa.pl.

BOK/CLZ proponuje zwiedzającym wystawę stałą „Białystok młodego Zamenhofa” oraz liczne wystawy czasowe, koncerty, dyskusje panelowe, wykłady i promocje literackie. Organizuje też szereg warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, wdraża nowoczesne projekty społeczno-edukacyjne, takie jak Religie Podlasia czy gra terenowa „Poznaj Białystok”.

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.