Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2023/12/rubik.jpg
    [1] => 640
    [2] => 427
    [3] => 
)
        

Piotr Rubik już od dziecka wiedział, że jego pasją jest kompozycja. Miłością do muzyki zaraził go dziadek — amator gry na skrzypcach i kolekcjoner płyt winylowych. Jak się okazało, było i jest to odwzajemnione uczucie, czego dowodem są wielkie oratoria takie jak Tu esPetrus czy Psałterz Wrześniowy. Dzieła te zyskały przychylność wśród słuchaczy i przyniosły mu dużą popularność. Przez jednych uwielbiany, przez innych krytykowany – Piotr Rubik pozostaje niekwestionowanym królem dużych form wokalno-instrumentalnych.

Edukacja muzyczna Piotra Rubika

Piotr Rubik (ur. 3 września 1968 roku w Warszawie) – to polski muzyk, kompozytor, wiolonczelista, producent muzyczny i prezenter telewizyjny. Jego mama zajmowała się realizacją audycji radiowych, a tata był pilotem wojskowym. Już w przedszkolu przejawiał wyjątkowe jak na jego wiek zainteresowanie muzyką, zwłaszcza grą na pianinie. Rodzice postanowili udać się z nim na konsultacje do szkoły muzycznej. Przypuszczenia rodziców odnośnie talentu Piotra okazały się słuszne. Dobrze zdał egzaminy i dostał się do Podstawowej Szkoły Muzycznej im. Emila Młynarskiego, do klasy wiolonczeli profesora Jerzego Ługiewicza. Zamiast bawić się z rówieśnikami, mały Piotrek godzinami ćwiczył grę na instrumencie.

Swoją edukację muzyczną kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym im.  Karola Szymanowskiego w Warszawie. Był uczniem profesora Andrzeja Zielińskiego, który prowadził go aż do ukończenia nauki w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczył się w jednej klasie z wokalistką Anną Marią Jopek czy pianistą Piotrem Anderszewskim. Po zakończeniu nauki już jako pełnoprawny wiolonczelista współpracował ze znanymi orkiestrami, takimi jak: jak Sinfonia Varsovia czy Orkiestra Światowa Jeunesses Musicales. Uczęszczał także na kursy kompozycji muzyki filmowej w Sienie, prowadzone m.in. przez Ennio Morricone. Oprócz wiolonczeli ulubionym instrumentem Piotra Rubika jest fortepian.

Piotr Rubik
Koncerty Piotra Rubika stale cieszą się popularnością

Kariera

Piotr Rubik od zawsze wiedział, że nie chce być tylko wykonawcą, ale przede wszystkim twórcą muzyki — tak rozpoczęła się jego przygoda z kompozycją i produkcją muzyczną. Jako producent muzyczny wyprodukował ponad trzydzieści albumów, w tym między innymi dla Georginy Tarasiuk, Katarzyny Skrzyneckiej czy Michała Bajora. Za pierwsze sukcesy kompozytorskie uznaje się muzykę skomponowaną dla Edyty Górniak do słów piosenki Dotyk oraz pieśń Dove Vai, promującą film Quo Vadis Jerzego Kawalerowicza. Stworzył muzykę filmową do produkcji takich jak: Pajęczarki (1993), Ryś (2007) czy kultowego Ja wam pokażę (2006). Rubik jest także twórcą sygnałów telewizyjnych m.in. do czołówki Wiadomości i Tomasz Lis na żywo. Odpowiadał również za oprawę muzyczną programu 1 Polskiego Radia.

Największą popularność przyniosły mu jednak wielkie formy wokalno–instrumentalne takie jak oratoria Tu es Petrus czy Psałterz wrześniowy. Przeboje z tych dzieł – Niech mówią, że to nie jest miłość (tytuł polskiej piosenki wszech czasów w plebiscycie Radia Zet) czy Psalm dla ciebie przez długi czas utrzymywały się na szczytach list przebojów. Płyty Piotra Rubika sprzedały się w setkach tysięcy egzemplarzy. Kompozytor jest laureatem wielu nagród, m.in. 1 miejsce na Festiwalu Jedynki w Sopocie w 2005 roku, SuperJedynka za płytę roku oraz SuperJedynka dla najpopularniejszego wykonawcy w 2006 roku. Muzyk zdobył także wiele innych wyróżnień.

Piotr Rubik obecnie

Muzyk aktualnie wraz z całą rodziną  mieszka w Stanach Zjednoczonych. W nowym miejscu zamieszkania artysta liczy na poszerzenie swoich horyzontów muzyczno-zawodowych i zyskanie nowych doświadczeń. Przeprowadzka nie oznacza rezygnacji z koncertów — wręcz przeciwnie. Na przełomie zimy i wiosny będzie można uczestniczyć w koncertach Piotra Rubika w wielu polskich miastach. Pełny kalendarz zdają się dobrze potwierdzać jego słowa, bo jak sam o sobie mówi: jest człowiekiem szczęśliwym, bo robi to, co kocha.

Piotr Rubik — dyskografia:

  • Świętokrzyska Golgota (2004)
  • Tu Es Petrus (2005)
  • Rubikon (2006)
  • Psałterz Wrześniowy ( 2006)
  • Tryptyk Świętokrzyski (2006)
  • Zakochani w Krakowie (2007)
  • Habitat, moje miejsce na ziemi (2008)
  • RubikOne (2009)
  • Santo Subito (2009)
  • Opisanie świata (2011)
  • Pieśni szczęścia (2015)
  • Z powodu mojego imienia (2016)
  • Kantata Polska (2021)
koncert artystów SAWP

 Przeczytaj również: Twórcze życie we dwoje – przeczytaj naszą opinię o książce Julii Pańków
 Przeczytaj również: Andrzej Grabowski – artysta wielu talentów
 Przeczytaj również: Kayah – niekwestionowana królowa muzycznych hitów
 Przeczytaj również: Barwny ptak polskiej sceny muzycznej – Michał Wiśniewski
 Przeczytaj również: Michał Bajor – 50 lat na scenie


Zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony Piotra Rubika

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content