Array
(
  [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2021/11/Rojst-97_okladka_proanima1.jpg
  [1] => 640
  [2] => 427
  [3] => 
)
    

“Rojst” to polski serial kryminalny, którego reżyserem jest Jan Holoubek. Czas akcji rozgrywa się najpierw w okolicach 1984 roku, a później w roku 1997. Tytuł produkcji nie wziął się znikąd – słowo „rojst” oznacza zbiorowisko roślinnych, podmokłych terenów, bagno. Ten opis doskonale pasuje do głównego siedliska zła w serialu. Całość składa się z dwóch sezonów i z dwóch przeplatających się ze sobą rzeczywistości, które są związane z tym, co wiele lat temu wydarzyło się na terenach podmokłego lasu na Grontach.

Rojst '97
Rojst ’97, fot. mat. prasowe

Pierwszy i drugi sezon dzieli 12 lat serialowej rzeczywistości. W drugim sezonie, po latach Zarzycki wraca do redakcji, jednak nie jest już początkującym dziennikarzem, lecz redaktorem naczelnym „Kuriera Wieczornego”. Jego żona została psychologiem, a córka wyrosła na piękną dziewczynę. Tymczasem Andrzej Wanycz dalej jest dziennikarzem i dalej wchodzi w niebezpieczne układy w zamian za informacje. Mimo, że w tamtym czasie w kraju zaszły duże zmiany – powołano Solidarność oraz obalono komunizm, w mentalności lokalnej ludności nic się nie zmieniło. Tu dalej liczą się nieczyste biznesy i władza , a bohaterowie skrywają mnóstwo sekretów. Miejscem spotkań, alkoholowych libacji i wymiany informacji wciąż jest Hotel Centrum. W mieście trwa budowa nowoczesnego osiedla w okolicach bagnistego lasu. Nikt jeszcze nie zdaje sobie spawy w jakie tytułowe bagno wpadnie. Po powodzi stulecia z lasu na Grontach wypływają trupy, a wraz z nimi nowe tajemnice, które nie dotyczą tylko poprzedniej dekady – sięgają one nawet końcówki II wojny światowej. Rwący potok wymył wszystko, o czym mieszkańcy woleliby zapomnieć i o czym nie chcą mówić.  Zasłonę milczenia powoli rozsuwa nowa policjantka, oddelegowana ze stolicy Anna Jass, która nie daje się lokalnym układom i chce rozwiązać tajemnice morderstwa. Przy sprawie pomaga jej starszy sierżant Adam Mika.

Co podczas wojny działo się na Grontach?

Jak twierdzą bohaterowie serialu, podmokły las na Grontach to siedlisko zła. Las na Grontach nie jest jednak opętany przez duchy, które mszczą się po latach na mieszkańcach. Po wojnie był w nim umiejscowiony obóz tymczasowy dla wysiedlanych z tamtych terenów Niemców. Serial dzieje się bowiem na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Widzimy w nim, że Rosjanie za przyzwoleniem Polaków gwałcili przetrzymywane Niemki. Niestety, reżyser Jan Holoubek nie wyssał tej historii z palca – takie rzeczy działy się po wojnie, a skala przemocy seksualnej poraża. Jeśli chodzi o samą nazwę lasu, na mapie nie ma czegoś takiego jak Gronty – a nazwa najpewniej pochodzi ze staropolszczyzny i znaczy po prostu  grunty.

Czy znajomość 1 sezonu jest konieczna?

Znajomość 1 sezonu ułatwia zrozumienie serialu, a  2 części pojawia się wiele nawiązań do pierwszej części. Piotr szuka tajemniczej Heleny, a żona jest na niego zła, za coś co zrobił w przeszłości,  ponadto dowiadujemy się kim była Eliza Koepke, w której obraz z nostalgią wpatrywał się Andrzej Wanycz.

Rojst a Rojst ’97:

Trudno powiedzieć, który sezon serialu jest lepszy. W pierwszym sezonie nie do końca wiadomo, o co chodzi, dopiero później widz zaczyna wciągać się w fabułę , nie mogąc się od niej oderwać. Istotnym czynnikiem jest poznanie bohaterów i zapamiętanie koneksji między nimi, to pozwala na jakiekolwiek rozeznanie się w zakresie ich intencji,  dzięki czemu możemy im kibicować, lub wręcz przeciwnie. W drugim sezonie pojawia się trochę więcej faktów odnośnie tajemniczego lasu. Na zasadzie retrospekcji Wiktora Wanycza, w którego wciela się rewelacyjny, jak zawsze, Andrzej Seweryn można się dowiedzieć, co się działo w czasie wojny na Grontach. Dzięki wspomnieniom Wanycza, widz poznaje wątek jego nastoletniej miłości  , a także dostrzega pełen obraz ludzi, którzy po wojennych traumach starają się wrócić do normalności. Niestety,  żadne z nich nie chce pamiętać o istnieniu feralnego lasu Serial wbija widza w fotel, intrygując go i zaciekawiając na tyle, że ma ochotę obejrzeć następny odcinek. Momentami go przeraża, a jednocześnie jeszcze bardziej fascynuje fabułą i stopniowo rozwijającą się akcją. Podczas seansu, można wywrzeć wrażenie, że wchodzi się coraz głębiej w serialowy las, a gdy jest już się ,„na jego skraju”, odcinek zaskakuje kolejnym zwrotem akcji. Produkcja, niezależnie od opinii krytyków, jest warta obejrzenia.

Rojst '97
Rojst ’97, fot. mat. prasowe

Obsada:

Główne role zostały przydzielone:

 • Andrzej Seweryn – Witold Wanycz, dziennikarz,
 • Dawid Ogrodnik – Piotr Zarzycki, dziennikarz, a ponadto redaktor naczelny „Kuriera Wieczornego
 • Zofia Wichłacz – Teresa Zarzycka, żona Piotra, serialowa psycholog szkolna
 • Ireneusz Czop – prokurator Andrzej Warecki
 • Piotr Fronczewski – kierownik hotelu Centrum
 • Michał Kaleta – Kazimierz Drewicz, ojciec Justyny, polityczny opozycjonista
 • Tomasz Schimscheiner – patolog Maryjański, współpracujący z Wanyczem
 • Magdalena Różczka – sierżant Anna Jass
 • Łukasz Simlat – starszy sierżant Adam Mika, współpracownik Jass
 • Gina Stiebitz – Elza Koepke, kochał się w niej Wanycz
 • Mirosław Kropielnicki – Józef Kielak

Smaczki dla koneserów:

Scenografia i rekwizyty:
Reżyser doskonale uchwycił rzeczywistość PRL-u. Pojawiły się smaczki takie jak stare Nysy, Polonezy, Fiaty 125p, karetki, radiowozy, Pewexy, kolejki do sklepów, szare i nudne osiedla, czy PRL-owski wystrój domów. Nie zabrakło neski i metalowych podstawek na szklanki, wychodzenia „na jednego” w godzinach pracy i możliwości palenia, gdzie tylko się da.

Muzyka:
Muzyka lecąca podczas potańcówek w Hotelu Centrum również zasługuje na uwagę. Świetne, już trochę zapomniane przez świat hity, znowu wyszły na światło dzienne. Dzięki klimatycznej muzyce tamtych czasów, starsi widzowie mogli poczuć się znowu młodzi, a młodsze pokolenie mogło usłyszeć świetne kawałki, bijące niegdyś rekordy popularności. W Hotelu Centrum goście bawili się między innymi przy „Alei Gwiazd” Zdzisławy Sośnickiej,  „Wszystkim, czego dziś chcę” Izabeli Trojanowskiej, „Zaopiekuj się mną” Rezerwatu, czy przebojach Franka Kimono i Kapitana Nemo.

Klip promujący:
Nowy sezon serialu – “Rojst ’97” jest promowany przez nową odsłonę hitu Edyty Bartosiewicz „Ostatni”. Tekst utworu opowiada o rozstaniu, nieszczęśliwej miłości, ostatnim pożegnalnym spotkaniu, który świetnie pasuje do nastoletniego rozczarowania serialowego Witolda Wanycza. Nowe życie piosence nadali Tymek i Monika Brodka. To trochę nietypowe połączenie, bo każde z nich tworzy zupełnie inną muzykę, a mimo to świetnie się dopełnili. Akcja teledysku dzieje się w murach serialowego Hotelu Centrum. W kilku klatkach wystąpili także aktorzy serialu między innymi Łukasz Simlat, Andrzej Seweryn, Magdalena Różdżka, Piotr Fronczewski i Zofia Wichłacz.

Miejsca:
Trudno określić lokalizację zdjęć, bo były one kręcone w wielu miejscach Polski. Wiele kadrów jest z Katowic, jak na przykład hotel należący do postaci granej przez Piotra Fronczewskiego, natomiast redakcja „Kuriera Wieczornego” znajdowała się w Warszawie.. Zdjęcia pochodzą również z Wałbrzycha, czy z Wrocławia.

Recenzja: Aleksandra DąbkowskaRojst '97

🟧 Przeczytaj: Penguin Bloom: uskrzydlająca historia – recenzja filmu (2021)
🟧 Przeczytaj: Żeby nie było śladów… Żeby nie było winnych – recenzja filmu
🟧 Przeczytaj: Spać będziemy dziś wszyscy. Recenzja filmu „W lesie dziś nie zaśnie nikt 2”

👉 Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>> wyszukiwarce imprez <<<

Rojst '97

Udostępnij:


2022 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content