Inne, Muzyka, Opinie

“Nisza bez ciszy” – projekt Domu Kultury Świt

Autor: Redakcja Proanima.pl | Data dodania: 25.01.2021
Nisza bez ciszy_proanima.pl

“Nisza bez ciszy” to cykl reportaży oraz koncert online prezentujący muzyczną twórczość undergroundu Warszawy i okolic. Projekt jest realizowany przez Dom Kultury Świt w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy. Emisja będzie dostępna dla publiczności w formie online na stronie internetowej DK Świt w okresie od stycznia do marca 2021 roku.

Do projektu zostały zaproszone cztery zespoły prezentujące odmienne gatunki muzyczne: Junk Hustler (rock/metal/grunge), 2Tea2Room2 (rock alternatywny), Killa Familla (hip-hop alternatywny) i Cze Mu Nie? (blues rock). Jest to muzyka autorska, która powstaje najczęściej w domowych mikro ośrodkach kultury rzadko wychodząc na światło dzienne. Twórcy tego przedsięwzięcia “Nisza bez ciszy” sprawdzają jak ma się polski underground. Wydarzenie prowadzi redaktor Maciej Szajkowski, pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Agata Kubrak, a realizacją w pełni zajmuje się DK Świt w Warszawie.

Nisza bez ciszy
Junk Hustler

Junk Hustler to formacja z Warszawy. Od 2015 roku zespół występuje w składzie: Marek – wokal i gitara, Michał – gitara, Jacek – bas i Norbert – perkusja. Kapela tworzy muzykę będącą swoistym fusion nurtów grunge, metalu i rocka alternatywnego. Kompozycje zespołu są intensywnie nasycone partiami przesterowanych gitar przypominającymi brzmienie sceny z Seattle i uzupełnione bezkompromisowymi partiami gitary solowej. Utwory kapeli są bardzo zróżnicowane pod względem kompozycyjnym, zachowując swoją oryginalność i utrzymując jednocześnie wspólny mianownik – inspirowany muzyką grunge. Warstwa tekstów skupia się na tematyce egzystencjalnej, relacji międzyludzkich i tym wszystkim co dotyczy emocjonalności człowieka i jego przeżyć, doświadczeń.

Nisza bez ciszy
2Tea2Room2

2Tea2Room2, czyli słowiańsko-iberyjski konglomerat słowno-muzyczny o zgoła brytyjskiej, aczkolwiek chwytającej za serce i duszę swoją rytmiką nazwie. Funk, blues, rock, jazz, reggae etc. to tylko przyprawy z szufladek, z których można czerpać do woli. 2T2R2 czerpie, miesza i ugniata, tak aby wyszło czasem słodziutkie ciasteczko, a niekiedy soczyste mięcho. Skład zespołu to:  Sergio Santos – wokal Andrzej Wierzbowski – saksofon Przemysław Gracel – gitara Marcin Maleszewski – bas Bartosz Miecznikowski – perkusja.

  • 27 marca 2021, godz. 18.00
Nisza bez ciszy
Killa Familla

Killa Familla to zespół z warszawskiego Zacisza, grający alternatywny hip hop od 1996 r. Jego współzałożycielem i liderem jest Jerzy Stępniewski (Easy Jerzy). Zespół wydał płytę: Supa Dupa Freestyle w 2001r. w wytwórni Biodro Records należącej do trójmiejskiego muzyka Tymona Tymańskiego. W muzyce zespołu widać inspirację czarnym hip hopem z USA z lat 90tych, zaś liryka i rap przypominają formą i przesłaniem teksty zespołów alternatywnych i punkowych.

  • 23 lutego 2021, godz. 18.00

Nisza bez ciszy
Cze mu nie?

Cze Mu Nie? to potężna dawka bluesa i blues rocka z subtelnie wplecionymi elementami jazzu. Pierwszy koncert zespołu odbył się w 2014 roku i śmiało można powiedzieć, że było to przełomowe wydarzenie. Od tamtego czasu zespół ma za sobą szereg udanych występów, support przed jedną z największych gwiazd polskiej sceny bluesowej, wspólne koncertowanie i jammowanie. Własne kompozycje są najczęściej efektem wspólnej pracy całego zespołu. Grają głównie do tekstów w języku polskim pisanych przez wokalistę. Od sześciu lat zespół tworzą: Grzegorz Piasecki- wokal i harmonijka ustna, Janusz Gołębiewski- gitara, Mariusz Kaleta – gitara, Marek Ławacz- gitara basowa.
Sławomir Kozłowski – perkusja. 

  • 23 marca 2021, godz. 18.00

Dom Kultury Świt to zróżnicowane formy edukacji i największy wachlarz propozycji na odkrywanie talentów. Oprócz licznych pracowni artystycznych i klubów zainteresowań, Świt to również kino, teatr, kabarety i koncerty.

 

Osoby zainteresowane muzyką czytały również: EABS – „Discipline of Sun Ra”

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.