Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2021/06/NAJLEPSZE-SERIALE-DO-NAUKI-ANGIELSKIEGO.png
    [1] => 550
    [2] => 550
    [3] => 
)
        

Ludzie na całym świecie znaleźli sposób na porozumiewanie się. Angielski jest językiem globalnym. Wymogiem skutecznej komunikacji jest szlifowanie umiejętności w posługiwaniu się nim. Miłośnicy kultury znaleźli sposób na naukę połączoną z konsumpcją sztuki. W ten sposób możliwe jest jednoczesne zachwycanie się walorami estetycznymi dzieła oraz zapamiętywanie informacji. Zobacz najlepsze seriale do nauki angielskiego.

Umysł uczy się sam

Popularnym sposobem jest oglądanie seriali w angielskiej wersji językowej. Umysł przyzwyczaja się do brzmienia słów. Z upływem czasu będzie zdolny do rozpoznawania wyrazów i przekazu. Automatycznie analizuje, co mogą oznaczać zasłyszane wyrażenia. Szczególnie wartościowe jest przysłuchiwanie się dialogom. Przedstawiają one sposoby, w jakie mogą być przeprowadzane rozmowy pomiędzy native speakerami (osobami, dla których określony język jest mową ojczystą). Mózg po pewnym czasie będzie wysyłał sygnały określające, czy konstruowane zdanie jest poprawne. To, co widzimy i słyszymy jest podświadomie kodowane przez umysł. Zadziwiający jest fakt, iż w szkołach owa produktywność szarych komórek nie jest wykorzystywana; uczniowie rzadko uczą się mówić na zajęciach.

Najlepsze seriale do nauki angielskiego – TOP 7

1. Friends

Telewizyjne serie komediowe charakteryzują się niesłabnącą popularnością. Friends (Przyjaciele) jest amerykańskim sitcomem. Gatunek ten wiąże się z kompilacją komicznych scen rodzajowych. Akcja serialu toczy się na nowojorskim Manhattanie. Ukazany został adekwatnie do atmosfery lat 90. i przedstawia perypetie grupy przyjaciół. Bohaterowie spotykają się i rozmawiają na temat związków, relacji. Prowadzą zabawne dialogi na temat codzienności. Słuchanie ich utrwala najczęściej używane angielskie słowa. Przyjaciele to jeden z najlepszych seriali komediowych, a jednocześnie znajdujący się na pierwszym miejscu rankingu: Najlepsze seriale do nauki angielskiego.

2. Big Bang Theory

Istnieje wiele przykładów serii, które dzięki wysokiemu poziomowi oglądalności były nagrywane dopóty, dopóki nie osiągnęły długości kilkunastu sezonów. Wydarzenia przedstawione w The Big Bang Theory (Teoria Wielkiego Podrywu) mają miejsce w okolicy California Institute of Technology. Zarząd placówki zatrudniał wielu badaczy, wśród których pracuje tam czwórka przyjaciół pasjonujących się fizyką, filmem i fantastyką. Jednak zbyt wielkie zaangażowanie w to zajęcie doprowadziło ich do stanu aspołeczności, którą mężczyźni z każdym kolejnym odcinkiem przełamują. Wykorzystany język często zawiera cechy charakterystyczne naukowych przemówień. Równoważy go potoczna mowa osób, z którymi naukowcy wraz z upływem czasu się zaprzyjaźniają.

3. How I Met Your Mother

Kolejna seria zasłynęła z tego, jak ważna w jej fabule jest chronologia. How I Met Your Mother (Jak Poznałem Waszą Matkę) opiera się na historii miłosnej głównego bohatera. Należy do niej wiele rozczarowań, ale także wynikających z nich śmiesznych sytuacji. Jest to seria retrospekcji przytaczanych w celu wyjaśnienia stwierdzenia zawartego w tytule. Można stąd wywnioskować, że nawet życiowe niepowodzenia doprowadzają do czegoś dobrego. Opowieść przybliża widzom mentalność Amerykanów oraz ich palące pragnienie znalezienia kogoś, kogo mogliby pokochać. W rozmowach wykorzystywana jest gra słów, która uwydatnia różnice między znaczeniami i wymową.

4. Game of Thrones

Sitcomy nie są jedynymi produkcjami, dzięki którym można szlifować język angielski. Znany amerykański serial Game of Thrones ( Gra o Tron) należy do gatunku fantasy. Akcja została osadzona w zamierzchłych czasach fikcyjnej krainy. Siedem Królestw zamieszkują skłócone ze sobą szanowane rody. Ich członkowie panują nad wyznaczonymi terytoriami. Rywalizują między sobą w celu zdobycia absolutnej zwierzchności nad innymi. Oglądanie danej serii jest obserwacją politycznych działań, intryg, spisków. Archaiczny dialekt został przedstawiony zarówno ze strony rodzin królewskich, jak i w środowisku ludzi ubogich. Umożliwia to poznanie wyrażeń nieużywanych codziennie w dzisiejszych czasach, lub tych, które przyjęły inne formy.

5. Stranger Things

Istotne jest to, aby uczyć się języka, poznając słownictwo z różnych kręgów tematycznych. Stranger Things  wpisuje się w ramy science fiction. Ukazano w nim nadprzyrodzone istoty oraz paranormalne zdolności. Serial został utrzymany w scenografii lat 80. Mimo takiego otoczenia każdy element został tak dopracowany, aby wyglądał wiarygodnie. Grupa mieszkańców Hawkins doświadcza na własnej skórze skutków wynikających z niebezpiecznych działań tajemniczej rządowej agencji. Utrzymuje ona w ukryciu groźne stworzenie, przez co naraża miasto na niebezpieczeństwo. Seria cechuje się świetną grą aktorską, dzięki której przekaz wypowiadanych słów wydaje się oczywisty, nawet bez znajomości słownikowych definicji. Stanowi to ciekawe ćwiczenie na wnioskowanie znaczenia wyrażeń z kontekstu.

6. Get Even

Każde państwo posiada własną odmianę języka angielskiego. Get Even (Odwet) jest serialem kryminalnym wyprodukowanym w Wielkiej Brytanii. Wyraźnie słychać to w akcencie aktorów. Rzeczywistość przedstawiona przyjmuje perspektywę czterech uczennic prywatnej szkoły. Pochodzą z bogatych rodzin i mają wysokie ambicje. Za cel postawiły sobie zwalczenie niesprawiedliwości i prześladowań, do których dochodzi na terenie placówki. Dziewczyny traktują swoją grupę jak tajną organizację. Dialogi wydają się być prowadzone w sposób dostojny, ze względu na brytyjską wymowę. Wszystkie głoski, sylaby wypowiadane są z dbałością o szczegóły.

7. Modern Family

W naszym zestawieniu nie zapomnieliśmy o serialach paradokumentalnych. Wśród nich z pewnością wyróżnia się Modern Family. Ukazane zostały w nim zabawne perypetie trzech amerykańskich rodzin. W każdej z nich ukazano specyficzne cechy, które rzadko można dostrzec na ojczystych terenach. Ich członkowie często prowadzą rozmowy na temat pochodzenia, wyznania, orientacji. Są one przykładami wyrażania własnych poglądów w języku angielskim.

Sposoby na naukę

Istnieje nieskończenie wiele sposobów na zapamiętywanie. Można uczyć się, notując angielskie słowa i wyrażenia. Kolorowa „mapa myśli” przyspiesza proces przyswajania informacji. Oglądanie serialu równolegle z wyświetlaną transkrypcją umożliwia porównywanie wymowy i zapisu. Niektóre zasłyszane sformułowania mogą budzić nasze wątpliwości w stosunku do pisowni. Istotne są też zachowania i reakcje poszczególnych postaci, które są przez nie sygnalizowane podczas rozmów. To właśnie dzięki nim mózg dopasowuje znaczenie do sposobu przekazu.

Kultura rozwija, poszerza horyzonty. Warto oglądać filmy i seriale w oryginalnej wersji językowej. Świadczy to o zainteresowaniu zagranicznym brzmieniem i szacunku wobec obcej produkcji. W przypadku wyższego poziomu znajomości angielskiego można zrezygnować z wyświetlania transkrypcji. W ten sposób zmysł słuchu się wyostrzy, a proces rozumienia stanie się bardziej naturalny.

Najlepsze seriale do nauki angielskiego – TOP 7

  •  Friends
  •  Big Bang Theory
  •  How I Met Your Mother
  •  Game of Thrones
  •  Stranger Things
  •  Get Even
  •  Modern Family

 


Natalia Chojnowska – pisarka. Publikuje poezję i prozę pod pseudonimem Szklany Anioł. Miłośniczka kawy, mody skandynawskiej i pluszowych zwierząt. Gdyby nie istniał sen – pisałaby w nieskończoność.

🟧 Przeczytaj: Nim nastał dźwięk. Krótka historia kina niemego w Polsce
🟧 Przeczytaj: Jaja Ding Dong o co chodzi? Szok na konkursie Eurowizji!
🟧 Przeczytaj: 10 najlepszych piosenek z polskich filmów
🟧 Przeczytaj: Za co kochamy przyjaciół? Sprawdź!

dziennikarz obywatelski

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content