Ilość reportaży na rynku wydawniczym może przytłoczyć. Co wybrać i po co sięgnąć? Wybraliśmy sześć reportaży napisanych przez polskie autorki i w większości traktujących o kobietach. Warto zwrócić na nie uwagę i poznać historie w nich opisane – często wstrząsające, zaskakujące, ale i zmuszające do wielu refleksji.
Pani Stefa – Magdalena Kicińska
Stefania Wilczyńska. Kobieta zapomniana. Skryta w cieniu Janusza Korczaka. Już samo ustalenie jej pochodzenia okazało się dużym wyzwaniem. W historii jej rodziny pełno jest niewiadomych. Jej wychowankowie zapamiętali, że była bezszelestna.
Gdy Stefania Wilczyńska zaczynała pracę w przytułku dla żydowskich dzieci, przyjmująca ją Stella Eliasberg była pewna obaw, czy sobie poradzi. Stefania była młoda, po studiach w Belgii, przyzwyczajona do wygód. Okazało się jednak, że Stefania Wilczyńska nie tylko miała dryg do dzieci, ale była także osobą pracowitą, sumienną i świetnie zorganizowaną.
Przez wiele lat znana była jako pomocnica Janusza Korczaka. Teraz Magdalena Kicińska w swoim reportażu pt. Pani Stefa przywraca pamięć o tej wybitnej kobiecie, bez której Dom Sierot w Warszawie pewnie by nie istniał.
Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej – Anna Sawińska
Autorka reportażu Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej spędziła kilkanaście lat w Seulu, gdzie poznawała świat koreańskich kobiet. Świat pełen szowinizmu, nierówności, przemocy domowej, a także presji dostosowania się do wyznaczonych kanonów koreańskiego piękna.
W Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej poznajemy historię kobiet, które opowiadają, jak naprawdę wygląda ich życie w Korei Południowej. Jiyoung zajęło wiele lat, aby zrozumieć, że nie musi spełniać oczekiwań mężczyzn. Eunju po spędzonym dzieciństwie na emigracji miała problem z dostosowaniem się do rygorystycznych wymogów rodzimej kultury. Yoona trafiła do brutalnego świata usług seksualnych. A to tylko trzy z ośmiu kobiet, którym oddaje głos autorka.
Co ważne, Anna Sawińska podkreśla, że to, co istotne, to fakt, że jest to książka o kobietach, bez względu na to, gdzie się urodziły i jakim językiem mówią. Choć mówi o problemach w Korei Południowej, są one dobrze znane na całym świecie.
Gruba. Reportaż o wadze i uprzedzeniach – Maria Mamczur
W Gruba. Reportaż o wadze i uprzedzeniach na próżno szukać porad dietetycznych, praktycznych wskazówek jak być piękną i młodą czy wzruszających historii osób, których ciała nie przystają do wyznaczonego kanonu piękna. Brak tu także niezwykłych metamorfoz prowadzonych pod okiem niezwykłych specjalistów, aby jedynie zapewnić innym rozrywkę.
Zamiast tego Maria Mamczur oddaje głos osobom, które doświadczają dyskryminacji na własnym ciele. Wraz z bohaterkami reportażu pokazuje, jak być grubą w świecie, w którym grubość się potępia czy skąd biorą się uprzedzenia. Porusza też temat tego, co to właściwie jest fatfobia i jakie są jej skutki.
Służące do wszystkiego – Joanna Kuciel-Frydryszak
Joanna Kuciel-Frydryszak pisze o losach białych niewolnic na początku XX wieku. Historia kobiet, których w przedwojennej Polsce było tak wiele. Wiejskie dziewczęta były zatrudniane przez mieszczaństwo, mając często tylko 15 lat. Nie miały urlopu czy chwili dla siebie. Pracowały dzień i noc za marne grosze.
Autorka przypatruje się ich pracy, zagląda do ich malutkich pokoi w eleganckich kamienicach, współczuje, kiedy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci. Dla niektórych była to szansa na dotknięcia lepszego świata. Jednak jakim kosztem? Kosztem bycia poniżaną, pozbawioną swojej godności i podstawowych praw.
W reportażu Służące do wszystkiego poznajemy historie kobiet-służących, które zapisały się na łamach historii, choć niewiele osób o nich słyszało. Są to m.in.: Aniela Ciemna, która wymyśliła końcówkę Ferdydurki Gombrowicza, Teosia Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego czy Annna Kaźmierczak, prababcia kanclerz Angeli Merkel, ale i opisane są też losy tych bezimiennych służących, o których świat dotąd nie słyszał.
No pasa nada! Nic się nie dzieje. Kobiece oblicze Meksyku – Beata Kowalik
Beata Kowalik w Meksyku spędziła kilka lat. W swoim reportażu pisze o współczesnych kobietach mieszkających właśnie w Meksyku, które są skazane na życie w świecie zdominowanym przez mężczyzn. W końcu prawdziwy macho szanuje tylko Matkę Boską z Guadalupy. Reszta kobiet jest zdrajczyniami lub szalonymi.
No pasa nada! Nic się nie dzieje. Kobiece oblicze Meksyku ukazuje historie kobiet w wioskach, niebezpiecznych dzielnicach czy domach. Podczas pracy, w czasie fiesty czy kiedy są same. Autorka opowiada o współczesnych niewolnicach bez przywilejów, które od wielu pokoleń mierzą się z przemocą i bezprawiem.
To wstrząsający i skłaniający do refleksji na temat roli kobiet w społeczeństwie reportaż ukazujący brutalną stronę Meksyku. Beata Kowalik nie boi się poruszać trudnych i bolesnych tematów – od łamania praw człowieka, prostytucji nieletnich, strasznej biedy do wojny narkotykowej.
27 śmierci Toby’ego Obeda – Joanna Gierak-Onoszko
Tego reportażu nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu, choć nie jest poświęcony kobietom. Debiut Joanny Gierak-Onoszko, która w Kanadzie spędziła kilka lat, wstrząsnął czytelnikami na całym świecie.
W 27 śmierci Toby’ego Obeda autorka ujawnia okrutną stronę kraju kojarzonego przez wielu jako tolerancyjny i uprzejmy. Przybliża sytuację rdzennych mieszkańców Kanady, którym zabierano dzieci i zamykano je w szkołach z internatem. Z dala od swojej kultury, tradycji, a także rodziny były torturowane i prześladowane. Stosowano na nich przemoc fizyczną i psychiczną.
Joanna Gierak-Onoszko rozmawiała z kilkoma ocaleńcami, bo tak nazywa tych, którym udało się przetrwać. Tytułowy Toby jest jednym z nich. Reportaż jest próbą stworzenia rzetelnego obrazu wydarzeń, które nie wydarzyły się aż tak dawno temu. Ostatnia placówka, w której przetrzymywano dzieci rdzennych mieszkańców Kanady została zamknięta dopiero w 1996 roku.
TOP 6 – Najlepsze reportaże napisane przez kobiety
1. Pani Stefa – Magdalena Kicińska
2. Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej – Anna Sawińska
3. Gruba. Reportaż o wadze i uprzedzeniach – Maria Mamczur
4. Służące do wszystkiego – Joanna Kuciel-Frydryszak
5. No pasa nada! Nic się nie dzieje. Kobiece oblicze Meksyku – Beata Kowalik
6. 27 śmierci Toby’ego Obeda – Joanna Gierak-Onoszko
Zestawienie książkowe przygotowała: Natalia Zoń
Natalia Zoń – specjalistka ds. sztuk widowiskowych. Miłośniczka teatru, a szczególnie musicali. Gdy akurat nie jest w teatrze, czyta i pisze o kulturze. Wielbicielka dobrej muzyki, szczególnie tej odtwarzanej z winyli.
Spodobała ci się nasz tekst o reportażach pisanych przez kobiety? Zobacz też nasze inne artykuły:
Przeczytaj również: TOP 10 polskich pisarek, które musisz znać!
Przeczytaj również: Pięć tysięcy z miliona – recenzja książki “Cena” Anny Bikont
Przeczytaj również: Maja Lidia Kossakowska – królowa polskiej fantastyki
Przeczytaj również: Imagine Dragons po raz trzeci w Polsce! – relacja z Open’er!
Znajdź ciekawe koncerty w naszej