Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2023/02/niedziela-handlowa-7.jpg
    [1] => 640
    [2] => 455
    [3] => 
)
        

Miłośnikom poezji, a także tym, którzy swoją przygodę z tym gatunkiem dopiero zaczynają, na pewno spodobają się poniższe propozycje. To zestawienie pięciu polskich poetek, których choć twórczość różni się od siebie, łączy je niezwykła kreatywność i wrażliwe spojrzenie na świat.

Nietypowe formy – Krystyna Miłobędzka

Krystyna Miłobędzka zadebiutowała w 1960 roku cyklem pt. Anaglify, który był publikowany w miesięczniku literackim Twórczości. Od tego czasu wydała wiele tomów poezji, m.in.: Imiesłowy, Wszystkowiersze czy Po Krzyku. Autorka znana jest z zabawy treścią, jak i formą, co sprawia, że jej twórczość jest bardzo unikatowa. Niektóre z jej wierszy są bardzo oszczędne w środki stylistyczne, inne natomiast graficznym zapisem nawiązują do tytułu czy treści. Wyznaje zasadę, że mniej znaczy więcej, dzięki czemu jej nawet najkrótsze wiersze, mające kilka słów, przekazują więcej, niż mogłoby się wydawać.
jest / jestem jest zbiorem wierszy napisanych przez Krystynę Miłobędzką przez sześć dekad – od 1960 do 2020 roku. Autorka opisuje życie – to codzienne i bliskie. Robi to oszczędnie w słowa, jednak wciąż przejmująco. Ten zestaw szczerych i bardzo intymnych wierszy autorki, opracowany przez Jarosława Borowca, jest zdecydowanie pozycją obowiązkową nie tylko dla miłośników twórczości Krystyny Miłobędzkiej, ale także dla wielbicieli odkrywania nowych znaczeń i sensów.

Poetka Miłości – Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Pierwsze trzy wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej opublikowano w 1922 roku w czasopiśmie Skamander, na łamach którego jeszcze przez wiele lat pojawiały się jej utwory. Określana jest mianem Poetki Miłości i trudno się z tym nie zgodzić. Miała dar przedstawiania miłości w sposób lekki i zmysłowy. Wszystko doprawiała niesamowitą wrażliwością na rzeczy, które mogłyby się wydawać nieistotne, a jednak takie nie były, jak to jest między innymi w wierszu Amory.
Złote myśli kobiety. Wiersze zebrane jest najpełniejszym zbiorem jednotomowym poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Jej wiersze cieszą się do dziś ogromnym zainteresowaniem. Warto zagłębić się w twórczość tej artystki i samemu odkryć piękno i zachwyt miłością, jaki odczuwała.

Realne problemy kobiet – Anna Świrszczyńska

Choć w 1930 roku na łamach tygodnika Płomyk opublikowano pierwszy wiersz Anny Świrszczyńskiej pt. Śnieg, poetka za swój właściwy debiut uważała wiersz Południe, który znalazł się w tygodniku Wiadomości Literackie i za którego otrzymała nagrodę w Turnieju Młodych Poetów. Od tego czasu wydała wiele wierszy, jednak prawdziwą rewolucję stanowiły jej dwa tomy poezji – Jestem baba (1972) oraz Budowałam barykadę (1974).
W znajdujących się w nich wierszach mówiła o losach kobiet, ich uczuciach i problemach, jak kobiety traktowane są w społeczeństwie w czasie macierzyństwa, a także o samej ciąży ogólnie. Poruszała też tematy wcześniej nieczęsto spotykane, jak te o ciele kobiet w różnych etapach życia z biologicznego punktu widzenia. Mężczyzn, szczególnie w tomie Jestem baba, ukazała jako agresorów niepoczuwających się do opieki nad swoimi dziećmi i nieodczuwających konsekwencji ciąży. Bez obawy o krytykę, pisała, że kobiety-matki same muszą opiekować się potomstwem, zapewnić im niezbędne środki czy godne warunki życia. A mimo zmęczenia i przepracowania, nie mogą liczyć na pomoc, co jest opisane między innymi w wierszu Ciężarna w mlecznym barze. O losach kobiet Anna Świrszczyńska pisała w specyficzny i odważny sposób, charakterystyczny dla jej twórczości. Nie bała się szczerości i często odmiennego od mężczyzn punktu widzenia na świat.

Magia zawarta w słowach – Stanisława Kalus

Stanisława Kalus poezją zafascynowana była już od liceum, a jej debiutancki wiersz można było przeczytać w śląskim dwutygodniku Poglądy. Z zawodu jest prawnikiem i nauczycielem akademickim, jednak po przejściu na emeryturę ponownie zajęła się tworzeniem wierszy.
Poetka w sposób doskonały potrafi za pomocą wierszy oddać różne formy ekspresji artystycznych. Jej dzieła są bardzo wielowymiarowe, mnogie w interpretacje i bogate w nawiązania do muzyki, szczególnie tej klasycznej czy malarstwa, jak to ma miejsce między innymi w tomie Poezja w ogrodach sztuk różnych. Czytając wiersze Stanisławy Kalus, można w mgnieniu oka przenieść się w przedstawiony przez nią świat, zobaczyć opisywane krajobrazy czy usłyszeć przeróżne, piękne dźwięki. A wszystko to za sprawą magicznych słów, którymi włada autorka.

Niektórzy lubią poezję – Wisława Szymborska

Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, poetka, eseistka, krytyczka, a także felietonistka. Osoba, która zapisała się na łamach historii jako niezwykle utalentowana i wybitna. Wisława Szymborska zadebiutowała w krakowskim Dzienniku Polskim w 1945 roku wierszem pt. Szukam słowa. Natomiast jej pierwszy tomik poetycki Dlatego żyjemy ukazał się w 1952 roku, kiedy to także została członkiem Związku Literatów Polskich. W ciągu swojego życia napisała łącznie około 350 wierszy.
Po śmierci artystki w 2012 roku został wydany tomik Wystarczy, który zawiera 13 ukończonych przez Wisławę Szymborską wierszy, ułożonych chronologicznie zgodnie z datą ich powstania. Niektóre z nich były już wcześniej publikowane w prasie literackiej. Jest to zdecydowanie gratka dla fanów twórczości artystki, gdyż w tomiku znajdują się fragmenty niedokończonych wierszy Szymborskiej. Dodatkowo dołączone zostały faksymile rękopisów noblistki. Dzięki temu można zobaczyć cały proces twórczy – od nieczytelnej notatki, poprzez maszynopis z ręcznymi poprawkami, aż do wersji finalnej, której doczekało się 13 wierszy – między innymi Ktoś, kogo obserwuję od pewnego czasu czy Mapa.

Wisława Szymborska w swoim wierszu Niektórzy lubią poezję, pisała, że nie wszyscy, nawet nie większość wszystkich, ale mniejszość, lubi poezję. Warto jednak po nią sięgnąć i samemu się przekonać, czy należy się do tych niektórych.

Spodobała Ci się nasze TOP 5 poetek? Sprawdź nasze inne artykuły! Check out our other articles in english and українська!

Przeczytaj również: Kiss – krótka historia zespołu
Przeczytaj również: Zobacz ile zarabiają sławni piosenkarze! TOP 5 najbogatszych!
Przeczytaj również: Podwójny ser na ostro raz! Gorgonzolla i Hateful Five w Białymstoku
Przeczytaj również: Wielkie Granie – rozmowa z Anną Chowaniec
Przeczytaj również: Kate Bush w Stranger Things!

 



👉 Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej

>>wyszukiwarce imprez<<<

1,5 procent na kulturę

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content