Joanna Zubrycka, znana szerzej jako Miss God, jest wokalistką, kompozytorką i producentką muzyczną. Pochodzi z Białegostoku, a tworzy muzykę, która pochodzi z kosmosu, być może nawet innego wymiaru. A w to wszystko wplata słowiańskie, ludowe brzmienia.
Miss God – kto to, co gra?
Obok artystki Miss God nie sposób przejść obojętnie. Jest personą niezwykle interesującą, a jej projekty stoją na wysokim poziomie. Trudno określić od czego powinno się zacząć opisując jej twórczość. Jest bowiem artystką złożoną, w pewien sposób skomplikowaną, zarówno pod kątem muzycznym, jak i jej samej działalności.
Nieoczywistości zaczynają się już przy próbie określenia gatunku muzycznego, w którym się specjalizuje. Miss God w kreatywny sposób potrafi łączyć różne gatunki muzyczne. Robi to jednak w sposób bardzo umiejętny – ewidentnie artystka nie łączy ich na siłę. Jej wszechstronność wynika raczej z poczucia natchnienia i jej aktualnymi upodobaniami, które zmieniają się często i wyraźnie. W jej utworach możemy usłyszeć brzmienia elektroniczne, rapowe, filmowe a także ludowe. W wywiadzie dla BiałystokOnline stwierdziła, że tworzy muzykę progresywną.
Miss God – Strój
Nazwanie Miss God artystką nie jest w najmniejszym stopniu przesadne. Charakteryzuje się ona ogromną wrażliwością. Staje na przekór komercjalizacji, podążaniem za to co modne i klikalne na rzecz realizowania swojej wizji. Czuć, że robi muzykę, którą kocha, a nie taką, która jest modna. Jej pasja aż wylewa się z utworów. Są one skomplikowane w odsłuchu, nie przypadną każdemu do gustu, ale nie jest to problemem dla Miss God. Nie jest twórczynią popularną, a raczej realizującą wewnętrzną wizję i odczucia. Swoją twórczość skomentowała dla portalu Klipon.pl następującymi słowami:
„Piszę to, co czuję, wyrażam swój – jak ja to nazywam – wewnętrzny kosmos, pod którym się kryje świat, uczucia, ból, tęsknota i cała ta paleta”.
Miss God – Skąd nazwa?
Artystka chce swoją muzyką przekazać coś więcej. Sama jej nazwa ma głębsze znaczenie, które ma coś wnosić. We wspomnianym już wywiadzie dla BiałystokOnline wyjaśniła swój pseudonim artystyczny w następujący sposób:
„Miss God to kierunek myślenia – kładzie akcent na żeński aspekt kreacji. Wyrasta z potrzeby nadania kobiecości głębi i sprawczości, ale również wprowadzania harmonii w świecie – gdzie aspekt męski i żeński współistnieją i wspólnie kreują. Miss God ma inspirować i aktywizować Kobiety do twórczych działań. Jest to nazwa wielowymiarowa”
Kobiety Wschodu
Feministyczne aspekty jej twórczości dotyczą nie tylko nazwy. Miss God od kilku lat realizuje swój projekt Kobiety Wschodu. Jest to zespół muzyczny, którego Zubrycka jest inicjatorką. W skład zespołu wchodzą wokalistki zespołu Południce, dokładniej:
- Julita Charytoniuk,
- Magdalena Waremiejuk,
- Maria Żynel.
Grupa muzyczna już kilka lat wcześniej współpracowała z Miss God, w postaci utworu „Oj Zyjdy Zyjdy” wydanego w 2013 roku. Kobiety Wschodu mają nieść feministyczny przekaz, pokazując siłę kobiet i ich ogromne umiejętności muzyczne.
Kobiety Wschodu są projektem ciekawym, dlatego że Miss God poprzez niego chce promować kulturę lokalną. Wszystkie członkinie zespołu pochodzą z Białegostoku i swoją muzyką przekazują kawałek historii tutejszych ziem. Śpiewają muzykę ludową, która łączona jest z brzmieniami elektronicznymi, charakterystycznymi dla Miss God. To ona jest zresztą odpowiedzialna za produkcję utworów, stąd też bardzo słyszalny jest jej wkład w każdą piosenkę. Piosenkarki swoją muzyką chcą promować Podlasie, Białystok oraz poszanowanie do kultury i historii. Sama Miss God w wywiadzie dla Klipon.pl stwierdziła, że czerpie inspiracje z Białegostoku.
Kobiety Wschodu nie jest jednak jedynym projektem w historii artystki. Jest ona bardzo pracowita, angażując się regularnie w nowe projekty, które niejednokrotnie są warte podziwu. Nie sposób ich zliczyć, ale omówmy ciekawsze z nich.
Twórczość artystki z Białegostoku
Zacznijmy od albumów muzycznych Miss God. Artystka do tej pory wydała jeden album muzyczny pod tytułem „Skrzydła” (2016 rok) oraz dwie EPki – „Widzę Cię” (2013 rok) i „Woda” (2014 rok).
- Miss God – Widzę Cię 2013 | Pierwsza EPka
Pierwsza EPka Zubryckiej charakteryzuje się eksperymentalnymi, alternatywnymi brzmieniami. Jest to odważna decyzja wyboru gatunku muzycznego do debiutanckiego albumu. Łączy elektroniczne brzmienia z ludowymi. Muzyka zawarta w tym projekcie została wykorzystana w spektaklu „Iluzje” w reżyserii Sebastiana Buttnego na podstawie dramatu Iwana Wyrypajewa.
- Miss God – Woda 2014 | Druga EPka
Druga EPka charakteryzuje się mniejszym naciskiem na „kosmiczne” brzmienia, czy też elektroniczne. Niejednokrotnie możemy usłyszeć brzmienia bardziej charakterystyczne dla muzyki ludowej. Sam album opowiada o głębokich emocjach, które tkwią w kobiecym sercu. Artystka w produkcji płyty skorzystała z pomocy miasta Białystok w postaci zdobytego stypendium. Miała także wielu patronów: Wschodzący Białystok, Good Time Radio, Radio Kampus, Radiofonia, UwolnijMuzykę!, Brand New Athem.
Miss God – Kosmiczna Matka
Do nakręcania klipu jednej piosenki z „Wody”, dokładniej do „Kosmicznej matki”, została wykorzystana technika astrofotografii. Teledysk ma zapierające dech w piersiach ujęcia. Niektóre z nich mogą przypominać te z serialu Dark. Podobieństwo te być może nie jest przypadkowe. Zarówno serial jak i muzyka Miss God jest bowiem bardzo mroczna, tajemnicza. Słuchacz zagłębia się w tajemnice muzyki, wchodząc w nieznany świat nietypowych brzmień, podobnie jak w przypadku Dark. Wysoką jakość teledysku można zawdzięczać Katarzynie Michałkiewicz za jej reżyserię oraz Szczepanowi Skibickiemu, który odpowiadał za zdjęcia. Dodatkowo klip został zrealizowany ze stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku “Młodzi Twórcy 2014”.
- Miss God – Skrzydła 2016 | Pierwszy album muzyczny
W 2016 roku Miss God wydała pierwszy pełnoprawny album o nazwie „Skrzydła”. Płyta jest bardziej taneczna niż poprzednie projekty. Artystka w rozmowie w programie !pod powierzchnią! przyznała, że płyta jest pożegnaniem z brzmieniami ludowymi. Zubrycka stwierdziła, że miała dość smutnej muzyki, dlatego poszła w bardziej elektroniczne, nawet wręcz klubowe brzmienia.
Osiągnięcia
Teraz pora na trochę wymieniania… Czwartego kwietnia 2014 roku w Paryżu pojawiła się sztuka „Le Flux”, do której tworzyła muzykę. Jest finalistką pierwszego konkursu Skody i radiowej Trójki oraz konkursu „Zrób głośniej” T-Mobile Music. Artystka po dobrym występie w konkursie marki samochodowej, pojawiła się w programie Offensywa Piotra Stlemacha. Wystąpiła na filmPolska Festival w Berlinie, ShortWaves w Poznaniu czy Festiwalu Kultury Niezależnej Underground/Independent w Białymstoku. Zubrycka jest współzałożycielką Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych SUPERNOVA, w ramach którego zrealizowała kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych. Zrealizowała kilkanaście teledysków i poprowadziła kilkadziesiąt warsztatów artystycznych z dziećmi, młodzieżą i seniorami. W jednym z wywiadów zdradziła, że udzielała warsztatów wokalnych na samym Oxfordzie. Wzięła udział w wyzwaniu Hot16Challenge 2, wspierając tym samym inicjatywę charytatywną. Piosenkarka wystąpiła na Openerze w 2014 roku. Dokładniej – 4 lipca o godzinie 6:37 otworzyła drugi dzień wydarzenia na Alter Klub Stage wraz z Anną Piekut i Danielem Godlewskim. Tworzyła utwory muzyczne z takimi artystami jak: VSHOOD, Lukasyno oraz użyczyła swojego głosu w projekcie muzycznym „Południce – Elektronice”. Jej muzykę można również usłyszeć w spektaklach teatralnych. Choć wymieniłem tu wiele osiągnięć Miss God, to z pewnością jeszcze wiele ominąłem.
Miss God jest artystką wszechstronną. Jest utalentowana, pracowita i wyedukowana – ma tytuł magistra sztuki oraz w jednym z wywiadów przyznała, że chodzi na lekcje śpiewu. Fakt, że z takimi umiejętnościami i doświadczeniem decyduje się na muzykę alternatywną, która nie ma dużej rzeszy fanów, świadczy o tym, jak bardzo kocha muzykę oraz jak jest jej wierna. Jest artystką.
Miss God – albumy:
- Skrzydła (2016 rok)
- Widzę Cię” (2013 rok)
- Woda (2014 rok).
Opinia: Paweł Skarzyński
Przeczytaj również: Gedz Anatema Opinie na temat albumu
Przeczytaj również: Polskie rodziny muzyczne
Przeczytaj również: Irena Santor – bursztyn polskiej estrady
Przeczytaj również: Tau Remedium II – rapowe świadectwo
Przeczytaj również: Dr Misio czyli śpiewający Arkadiusz Jakubik
Przeczytaj również: Jacko Brango – gitarowy pop i rock
Przeczytaj również: Urszula piosenkarka– życie i piosenki