Rozsiądźcie się wygodnie i przenieście do polskiej Jamajki stworzonej przez muzyka Mesajah. Po kliknięciu „play”, poczujecie ciepło pomarańczowych promieni słońca, parzące ziarenka piasku z plaży Jamesa Bonda i łagodzący zapach bryzy nasyconej solą. Wasze włosy urosną o kilkadziesiąt centymetrów i zaplotą się w dredy z koralikami. Ubrania zaczną być luźne, zwisające z waszego odprężonego ciała. Po wszystkim, gdy skończycie seans, zobaczycie, że lepiej rozumiecie świat i przeszliście oczyszczenie duszy.
Mesajah – historia
Mesajah, właściwie Manuel Rengifo Diaz, urodził się 26 listopada 1985 roku we Wrocławiu. Jego ojciec pochodzi z Peru i ma korzenie peruwiańsko-hiszpańskie, zaś matka jest Polką. Ma on więc ciemną karnację skóry, co niezaprzeczalnie dodaje autentyczności tworzonej przez niego muzyce. Sama w sobie jest jednak bardzo dobra. Sam ojciec był muzykiem i to on początkowo zachęcał synów do gry. Mesajah nie był jednak zainteresowany nauką gry na instrumentach. Ale z czasem sam zainteresował się muzyką. W rozmowie w programie Dzień dobry TVN muzyk przyznał, że przez ten fakt miał nawet problemy w szkole, gdyż wolał uczyć się muzyki niż przedmiotów szkolnych.
Mesajah i Kamil Bednarek Szukając Szczęścia
W 2003 roku wraz z bratem, Paxonem, założyli zespół muzyczny Natural Dread Killaz. Grupa wykonywała muzykę z pogranicza reagge i dancehallu. Debiutanckim albumem było Naturalnie, które zostało wydane w 2005 roku. Płyta spotkała się z mieszanymi opiniami, jednak w głosie Mesajaha było słychać potencjał, który słuchacze mieli nadzieję, że zostanie z czasem wykorzystany. W 2010 roku powstał drugi album, Ile lat?. Ten projekt miał już o wiele bardziej przychylne recenzje. Muzycy, którzy mieli wtedy już o wiele większe doświadczenie, stworzyli płytę dopracowaną i klimatyczną. W 2015 roku NDK miało wydać trzeci album, jednak ostatecznie do tego nie doszło, bo zespół rozwiązał działalność.
Mesajah Dyskografia
- Ludzie prości – 2008 rok (11 utworów)
- Jestem stąd – 2012 rok (13 utworów)
- Brudna prawda – 2013 rok (13 utworów)
- Powrót do korzeni – 2016 rok (12 utworów)
Kariera solowa
W 2008 roku Mesajah wydał swój debiutancki, solowy album studyjny, zatytułowany Ludzie prości. Promowany był utworem Każdego dnia, który do teraz jest jedną z jego najpopularniejszych piosenek. Na YouTube – sumując wyświetlenia oryginalnej i lekko odświeżonej wersji – ma ponad dwadzieścia milionów wyświetleń. W ramach ciekawostki wspomnę, że artysta wycofał zgłoszenie płyty do Fryderyków po tym, jak został zakwalifikowany do kategorii etno/folk.
W 2012 roku Mesajah wydał drugą płytę, zatytułowaną Jestem stąd. Album porusza temat dyskryminacji osób o odmiennym kolorze skóry. Mesajah nawołuje w nim do tolerancji i równości, niezależnie od pochodzenia, ale także poglądów lub wyznania. Rok później Mesajah pokazał światu trzeci krążek, jakim była Brudna prawda, który zdobył status złotej płyty.
Najnowszy album artysty pojawił się w 2016 roku. Nazywa się Powrót do korzeni i zawiera dwanaście iście klimatycznych utworów o dobrych tekstach. Płyta ta – jak mówi sama nazwa – jest nawiązaniem do klasycznego reagge tworzonego na Jamajce. Polskojęzyczne utwory Mesajaha przenoszą słuchacza do tej ciepłej wyspy w czasach działania The Wailers. Choć jednolity styl piosenek potrafią być monotonny, to muzykowi należy się uznanie za jego umiejętność przenoszenia ówczesnych brzmień do dzisiejszego świata muzyki.
Warto odnotować fakt, że piosenka Wolne z płyty Powrót do korzeni została doceniona przez słuchaczy i wygrała Konkurs Premier na festiwalu Opole 2016.
Mesajah ma na swoim koncie wiele hitów, które nie znajdują się na żadnej z jego płyty. Mowa tu chociażby o utworze W związku z tym, który na YouTube ma ponad dwadzieścia cztery miliony wyświetleń. Piosenka ta powstała we współpracy z L.U.C, K. Prońko i K2.
Polskie Reagge
Mesajah genialnie czuje się w reagge. Muzyka ta jest wyjątkowa za swoją niepozorność. Choć dla wielu może wydawać się beztroska i pusta w swym przekazie, to tak naprawdę nie jest to prawda. Przykładem może być chyba największa legenda tej muzyki, czyli Bob Marley – był on bowiem genialnym tekstopisarzem. Choć jego muzyka zapewne niejednokrotnie towarzyszyła ludziom sięgającym po popularny narkotyzujący zielony krzaczek, to gdy na poważnie popatrzy się na jego teksty, jest tam wiele przemyślanych i mądrych przekazów. By nie być gołosłownym, przytoczę przykład piosenki Get up, stand up. Piosenka nawołuje do walki o swoje prawa, sprzeciwiania się opresji i systemowi, który ogranicza wolność, poprzez takie słowa jak: „Wstawaj, stawaj, stawaj w obronie swoich praw!” Utwór stał się hymnem walki o wolność i sprawiedliwość, szczególnie w kontekście Jamajki i globalnych ruchów na rzecz praw obywatelskich. Polecam zapoznać się z tym utworem każdemu, kto postrzega reagge jako coś prymitywnego.
Mesajah – Każdego dnia
Nie przytaczam jednak przykładu Boba Marleya bez przyczyny. Mesajah bowiem zdaje się być świadom mocy muzyki, którą tworzy. Jego teksty są bardzo dobre, szczególnie porównując ją do piosenek obecnie tworzonych przez polskich muzyków. Analogicznym przykładem do utworu Marleya, może być piosenka Szukając szczęścia. Piosenka ma głęboki przekaz, który dotyka poszukiwania sensu życia i prawdziwego szczęścia. Pomimo rytmicznego, pozytywnego brzmienia reggae, słowa utworu mają refleksyjny i filozoficzny charakter. Główna myśl piosenki to poszukiwanie prawdziwego szczęścia, które artysta zestawia z wartościami takimi jak miłość, uczciwość i skromność. Według niego, osoby, które odnajdują te wartości w życiu, są w stanie osiągnąć prawdziwe spełnienie. Mesajah ostrzega przed zgubną pogonią za rzeczami materialnymi, które mogą wydawać się atrakcyjne, ale nie prowadzą do prawdziwego szczęścia. W tekście mocno zaakcentowane jest, jak ważni są bliscy ludzie — przyjaciele, rodzina, którzy wspierają nas w trudnych momentach. Artysta mówi o życiowych błędach i konsekwencjach naszych działań, przypominając o przemijaniu i delikatności życia. Mesajah odnosi się do głębszych, duchowych pytań, które nurtują ludzi od wieków. A to wszystko zawarte w tylko w jednej zwrotce i refrenie, gdyż drugą zwrotkę śpiewa Jan Bednarek, którego tekst nie jest już tak dobry jak w przypadku Mesajaha.
Mesajah – utwory Top 5
- Ludzie prości
- Lepsza połowa
- Szukając szczęści
- Ładna i cwana / Ładna i cfana
- Każdego dnia
Ciekawostki muzyczne
- Mesajah wystąpił w dwudziestym pierwszym sezonie słynnego talk show Kuby Wojewódzki
- Muzyk w wieku piętnastu lat wyjechał do Peru, skąd pochodzi jego ojciec. Ostatecznie jednak wrócił do Polski, gdzie
- Zanim w pełni poświęcił się reggae, Mesajah był mocno związany z rapem.
- Mesajah przez lata zmagał się z niezdiagnozowaną boreliozą, która niszczyła jego organizm. Dopiero po długiej walce z chorobą udało się ją zidentyfikować
- Mesajah 30 grudnia 2020 roku na teledysku utworu Nowy rozdział ściął swoje dredy, które były jego znakiem rozpoznawczym.
Opinia: Paweł Skarzyński
Fot. Oficjalna Strona muzyka na FB
Spodobał Ci się nasz artykuł? Sprawdź inne muzyczne nowinki!
Przeczytaj również: Jacek Kawalec od aktora do wokalisy Budki Suflera
Przeczytaj również: Sachiel – duet muzyczny, który łączy ludzi
Przeczytaj również: Smolasty – Duże oczy zrobiły duże liczby
Przeczytaj również: Robert Gawliński i wilki
Przeczytaj również: Czadoman – ruda tańczy, my słuchamy
Przeczytaj również: Wanda i banda czyli utwór hi-fi