Jest to artykuł dla tych wszystkich z Państwa, którzy inwestują w wykończenie albo remont podłóg w domu albo na zewnątrz – przede wszystkim balkonów i tarasów.
Każdy inwestor chciałby być, jak w słynnej przypowieści, „człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony.”
Niektórzy z nas budują jednak domy na podłożach pracujących znacznie bardziej niż skała. Posadzki zaś przejmują naprężenia powstające w gruncie oraz podłożu i bywa, że pękają. Pracuje również cała konstrukcja budynku.
Jeżeli „budujesz na skale” i nie obawiasz się spękań posadzek tarasowych, czy we wnętrzu budynku, czy też w garażu – nie musisz drążyć tematu wykorzystania mat kompensacyjnych. Jeśli jest inaczej – poczytaj, bo być może ta technologia pozwoli Ci spać spokojnie przez długie lata. Być może unikniesz w przyszłości wysokich kosztów napraw płytek ceramicznych czy okładzin z kamienia naturalnego – i co najważniejsze – straty czasu i nerwów na kolejne, nieprzewidziane w budżecie remonty.
Czy maty kompensacyjne / niwelujące mogą stać się odpowiedzią na problemy ze spękaniami okładzin, powstającymi z powodu naprężeń w obrębie podłoża i bryły budynku?
Pomiędzy podłogą a jej konstrukcją nośną można wprowadzić warstwę materiału, który będzie przerywał drogę naprężenia, zanim dotrze ono do okładziny. W efekcie nie ulegnie ona zniszczeniu, a posadzka będzie długo cieszyła oko użytkowników. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku modnych i pięknych wielkoformatowych płyt ceramicznych i kamiennych.
Materiały używane do niwelowania naprężeń pomiędzy podłogą a jej konstrukcją możemy podzielić najogólniej na trzy kategorie:
- maty (membrany) rozdzielające – w obrębie konstrukcji podłogi na warstwie oddzielającej – są to cienkie warstwy materiału, które układa się luźno na podłożu. Na nich kładzie się docelowe podłoże pod okładzinę ceramiczną, tj. podkład podłogowy. Używa się ich, kiedy mamy do czynienia z niejednorodnym, niestabilnym i spękanym podłożem. Przykładem może być jastrych kładziony na warstwie rozdzielającej z folii albo papy
- maty (membrany) kompensacyjne mostkujące – tworzone z włókniny, są to klejone do podłoża cienkie i elastyczne włókniny, które w różnym (deklarowanym przez poszczególnych producentów) zakresie zapobiegają „przekalkowaniu” spękań podłoża na okładzinę ceramiczną,
- maty (membrany) kompensacyjne odsprzęgające – wytwarzane z tworzywa sztucznego, mające nadaną strukturę przestrzenną, co pozwala na przepływ powietrza pomiędzy podłożem a okładziną. Naprężenia powstające w obrębie tych płaszczyzn w znacznym stopniu nie są przenoszone z jednej na drugą. Ich ruch jest niezależny i w bardzo ograniczonym stopniu możliwy do przeniesienia na kolejną warstwę.
Bazując na ponad dwudziestoletnim doświadczeniu, Marek Gawędzki, właściciel firmy „Gaw-Mar”, certyfikowany wykonawca między innymi mat kompensacyjnych, poleca dwie ostatnie technologie jako najlepsze zabezpieczenie posadzek. Od 2019 r. firma wykonała już ponad 30 realizacji, w których została użyta ta technologia. Była stosowana ją pod płytki zarówno w remontach, jak i na budowach na terenie województwa podlaskiego, przede wszystkim w Białymstoku. Inwestorzy są zadowoleni z tego rozwiązania.
Wklejenie maty mapeguard um35, a następnie ułożenie gresu 60x60cm o grubości 2cm. Taras o pow. 90 m2 w Dojlidach Górnych, wrzesień 2021 r.
Płytki podłogowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością na obciążenia. Są jednak przy tym bardzo kruche z powodu niewielkiej odporności na odkształcenia. Przy wysokim obciążeniu, spowodowanym przez „pracujące podłoże”, w pewnym momencie pękają. Takie ryzyko dotyczy zwłaszcza płytek o dużych rozmiarach.
Co to znaczy, że podłoże/warstwa nośna „pracuje”?
Podłoże, które jest wykonane z innego materiału niż okładzina podłogowa (np. płytki podłogowe), posiada różne od niej właściwości fizykochemiczne. Wraz z okładziną stanowią układ „zanurzony” w określonych warunkach: zmieniającej się temperaturze, wilgotności i naprężeniach przenoszonych z otoczenia (m.in. naprężenia w gruncie, wywierające nacisk na konstrukcję budynku). Warstwy te kurczą się, pęcznieją, odkształcają na odmienne sposoby i w różnym stopniu. Kiedy do siebie ściśle przylegają – ta bardziej krucha w pewnym momencie musi pęknąć, albo pęknąć w tym samym miejscu, co znajdująca się pod spodem.
Maty zachowują się inaczej niż warstwy, które są przez nie oddzielone – są podatne na odkształcenia, przejmują cały ich impet i zamykają w swojej płaszczyźnie, hamując wzrost naprężeń, a w konsekwencji – uszkodzeń w obrębie okładziny ceramicznej.
Inwestorzy coraz częściej sięgają po takie rozwiązania również z innych powodów.
Należy wspomnieć o dodatkowych zaletach i funkcjach poszczególnych typów mat, które wynikają z ich budowy. Są to:
- termoizolacyjność,
- tłumienie dźwięków,
- paroszczelność, wodoszczelność albo wyrównywanie ciśnienia pary wodnej,
Z tego powodu coraz chętniej stosuje się je na podłożach tzw. „trudnych” i „krytycznych”:
- niewysezonowanych
- spękanych
- zarysowanych
- zabrudzonych
- drewnianych
- nienasiąkliwych i gładkich
- mieszanych (kiedy w obrębie jednego pomieszczenia występują różne rodzaje)
Odpowiadając na pytanie postawione na początku: „Czy warto zastosować maty kompensacyjne?”, można odpowiedzieć: Tak, warto zastosować je w każdym przypadku, gdy istnieje zagrożenie związane z nietypowym, słabym albo spękanym podłożem.
Maty kompensacyjne/niwelujące mogą stać się odpowiedzią na problemy ze spękaniami okładzin, powstające z powodu naprężeń w obrębie podłoża i bryły budynku. Remontowanie zniszczonych okładzin ceramicznych okazuje się nie tylko droższe, ale też na długi czas wyłącza z funkcji pomieszczenia, których posadzki nie spełniają swojej roli.
Bywa, że nie da się już dobrać na wymianę płytek z danej serii produkcyjnej – powstają więc problemy natury estetycznej. Ponadto – z czasem – również kolejne płyty pękną, jeśli ich jakoś nie odseparujemy od strefy, gdzie powstają naprężenia.
Podsumowując:
Rynek materiałów budowlanych oferuje nam szeroki wybór produktów membranowych przeznaczonych pod wykładziny i okładziny ceramiczne, które oprócz podniesienia wytrzymałości posadzki, mogą dodatkowo nadać wykańczanym powierzchniom cenne właściwości, np. hydroizolacyjne, paroizolacyjne, akustyczne lub drenażowe. Podnosi to znacznie funkcjonalność pomieszczeń w prosty sposób, co nie było możliwe wcześniej.
Nie mamy, póki co, do dyspozycji materiału, który zawierałby w sobie wszystkie te zalety. Z tego względu należy rozważyć starannie wszystkie parametry podłoża, okładziny oraz funkcje i warunki, w jakich będzie się z nich korzystać.
Jeżeli więc „nie budujesz na skale” – służymy pomocą i radą.
Firma Gaw-Mar jest certyfikowanym wykonawcą mat kompensacyjnych oraz innych prac wykończeniowych. Zapraszamy do kontaktu. Sprawdź, czy ta technologia jest dla Ciebie.
Zapraszamy
Artykuł partnerski
Przeczytaj również: Czwartkowe Obiady u Diabetyków 2022 Ziołowy Zakątek
Przeczytaj również: Dumni z polskiej kultury – Centrum Promocji Kultury Polskiej
Przeczytaj również: Aktywni+ Wspieramy Seniorów!
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej