Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2022/11/matka-1.jpg
    [1] => 500
    [2] => 479
    [3] => 
)
        

Przemówienie wielkiego idealisty, człowieka nowej myśli… Rozpoczęte jeszcze przed odsłonięciem kurtyny i skierowane bezpośrednio do nielicznej widowni, z której niespodziewanie mówca otrzymuje odpowiedź. Lekceważące komentarze już po kilku minutach trwania sztuki? Nie do pomyślenia – chciałoby się powiedzieć. Jednak znając humor Witkiewicza choć odrobinę, nie zajmuje długo aby domyślić się, że to wszystko farsa zawarta w scenariuszu, aby zadrwić odrobinę z oglądających.

MATKA według Witkacego - recenzja sztuki
Interesująca grafika promująca “Matkę”, była jednym z głównych powodów, dla których zdecydowałam się na obejrzenie właśnie tego spektaklu

Kultowy spektakl “Matka” został premierowo wystawiony na deskach poznańskiego Teatru Nowego 11 września 2020 roku. Jego reżyserią zajął się Radek Stępień, a odtwórczyniami i odtwórcami głównych ról były: Antonina Choroszy w roli tytułowej “matki” – Janiny Węgorzewskiej; Marta Herman jako Dorota; Mariusz Zaniewski w roli Leona Węgorzewskiego (syna) oraz Malina Goehs jako Zofia Plejtus.

MATKA według Witkacego - recenzja sztuki

“Coś złego dzieje się ze światem. Rozejrzyjcie się dookoła – mówi Leon Węgorzewski, domorosły historiozof i reformator ludzkości.”– fragment programu spektaklu

“Matkę” można odczytywać, interpretować na wiele sposobów, a jednym z nich jest próba przełożenia absurdalności niektórych słów Leona na dzisiejszą rzeczywistość. Również aktualnie, jego tezy i pomysły wydają zupełnie oderwane od faktycznego stanu, nieskonfrontowane z realiami.

“Matka” to opowieść o ludziach skazanych na bliskość (…) O więziach, które, dla pewnej zubożałej baronówny oraz jej syna-wizjonera stają się w końcu więzami.
– fragment opisu spektaklu z afiszu Teatru Nowego w Poznaniu

Dla mnie jednak, najistotniejszym wątkiem sztuki jest, mimo swojej zawiłości, relacja postaci Janiny i Leona, matki i syna. Ich relacja od samego początku przedstawia się jako toksyczna – oboje wzajemnie się rozczarowują: matka umniejsza słowa syna, a ten z kolei wykorzystuje jej pieniądze na nieustające i bezowocne poszukiwanie “lekarstwa na bolączki świata”. Nie potrafią mimo to przestać być dla siebie właściwie najważniejszymi osobami.

Spektakl jest na ten moment wyłączony z repertuaru Teatru Nowego, ale z pewnością powróci w okresie letnim, a być może nawet wiosennym! Będzie to niewątpliwie świetny czas aby odwiedzić Poznań i doświadczyć “Matki” osobiście.

Recenzja i zdjęcia: Wiktoria Buczek

Spodobała Ci się nasza relacja ze sztuki “Matka”? Zobacz nasze inne artykuły!

Przeczytaj również: VARIETE’ Great Revue – zapraszamy na scenę!
Przeczytaj również: Kiedyś księżniczki, dzisiaj superbohaterki – historia książek dla dzieci
Przeczytaj również: Rockowizna Festiwal 2022 Kraków – relacja z wydarzenia
Przeczytaj również: Ed Sheeran zagrał dla 156 tys. osób w Warszawie! Relacja z koncertu
Przeczytaj również: „Pieśń lodu i ognia” – recenzja serii książek


👉 Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej

>>wyszukiwarce imprez<<<

1,5 procent na kulturę

Akademia Dziennikarstwa Obywatelskiego

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content