„Maszyneria teatru” to tytuł wystawy, która na trzech piętrach krakowskiego Domu pod Krzyżem odsłania przed nami kulisy pracy nad spektaklem.
Wystawa jest opowieścią uniwersalną, choć dotyczy historii dwóch krakowskich scen – Teatru Starego oraz Miejskiego, który nosi dziś imię Juliusza Słowackiego. To właśnie archiwalne dokumenty i zdjęcia z tych dwóch miejsc stanowią kanwę ekspozycji, a właściwie opowieści o złożonej maszynie, w której to, co widz ogląda na scenie, jest efektem finalnym skomplikowanego procesu, w którym udział bierze sztab ludzi – od aktorów, po pion administracyjny i techniczny. W założeniu kuratorek — Eweliny Radeckiej i Joanny Zdebskiej -Schmidt, wystawa ma pokazać także ciągłość tradycji teatru w Krakowie oraz to, jak zasady panujące w teatrze jeszcze w XIX wieku, funkcjonują do dziś.
O tym, że teatralny spektakl rozgrywa się nie tylko na scenie wiedzą wszyscy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele osób jest zaangażowanych w proces powstawanie nowego tytułu. To, co dzieje się poza sceną zostaje nam przedstawione na wystawie nie poprzez zastosowanie osi czasu, lecz jako szkatułka z ogromną ilością szufladek. A tymi szufladkami są poszczególne pomieszczenia teatralne prezentujące mechanikę sceny, teatralne zawody i zadania teatralnej administracji. Mamy możliwość zawiedzenia m.in. kasy, foyer, kabiny akustyka i oświetleniowca. Widzimy budkę suflera i pulpit inspicjenta.
Wchodzimy do magazynu, by za chwilę zwiedzić malarnię, sznurownię, pracownie teatralne, garderobę, biura administracji oraz dyrektora. Przy okazji dowiadujemy się sporo na temat często już niefunkcjonujących w wielu teatrach zawodach, takich jak kopista, sznurowy, kurtyniarz czy sufler oraz dosłownie doświadczamy magii tworzenia teatralnych światów. Możemy wcielić się w pracowników teatru, którzy tę magię tworzyli korzystając np. z maszyny do grzmotów czy kanału burzowego. Dzięki temu łatwiej jest dostrzec i zrozumieć mechanizm działania sceny i samego teatru, który zmieniał się na przestrzeni lat.
Wystawa „Maszyneria teatru” czynna będzie do 11 czerwca 2023 roku.
Recenzja i zdjęcia: Małgorzata Richter
Spodobała Ci się nasza relacja z wystawy Maszyneria Teatru? Zobacz nasze inne artykuły, również po angielsku i ukraińsku!
Przeczytaj również: Closterkeller w Łodzi – Trzy dekady niebieskości
Przeczytaj również: All Cats Are Gray In The Dark – Kocie Oczy Samotności
Przeczytaj również: Systemy magii w fantastyce
Przeczytaj również: Relacja z wystawy Immersive Garden w ramach Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab
Przeczytaj również: „No cóż, pustki w kieszeni, trzeba mordy malować” – parę słów o Witkacym
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej