Chanel No. 5 to najsłynniejsze perfumy na świecie. Niemal od 100 lat zapachem kuszą kolejne kobiety. Wydano wiele publikacji opowiadających o ich powstaniu. Wydawnictwo Marginesy także przybliża czytelnikom tę ciekawą historię, jak również życie samej Gabrielle Chanel, wielkiej projektantki, która na zawsze odmieniła świat mody. Tym razem w formie powieści, napisanej przez niemiecką pisarkę Michelle Marly.
Mademoiselle Coco – O czym jest książka?
Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu jest oryginalną książką. To opowieść fikcyjna, ale inspirowana prawdziwymi postaciami oraz wydarzeniami. Mówi wiele o ikonie mody, ale też o tym, w jaki sposób powstał zapach Chanel No 5. To także historia miłosnych zawirowań legendarnej projektantki. Michelle Marly przedstawia w niej swoją wersję wydarzeń oraz własny obraz ikony stylu. Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu to historia kobiety niezwykłej – rewolucjonistki mody. Książka opowiada o projektantce, jej życiu osobistym oraz zawodowym. Powieść szczególnie ciekawie przedstawia krąg towarzyski Coco Chanel. Opowiada o jej przyjaciołach, kochankach, wpływowych i słynnych znajomych. Pojawiają się tu m.in. Boy Capel, Dymitr Romanow, Siergiej Diagilew, Igor Strawiński, Pablo Picasso i Misia Sert. Ta ostatnia może być ciekawa szczególnie dla polskich odbiorców tej historii. Misia Sert, a właściwie Maria Zofia Olga Zenajda Godebska, była przyjaciółką Coco. Miała polskie korzenie. Była muzą artystów, natchnieniem poetów, królową Paryża i skandalistką. Uważa się, że to ona odkryła dla świata Coco Chanel!
Powieść podzielona jest na cztery części, z których każda zawiera kilka rozdziałów. A wszystko sprowadza się do jednego celu: stworzenia perfum Chanel No. 5, który jest obecnie jednym z klasyków. Z tej powieści dowiemy się skąd i jak narodził się pomysł na perfumy, jakie kroki musiała podjąć Coco, a przede wszystkim, jacy mężczyźni towarzyszyli jej w tych czasach. Bardzo szybko staje się jasne, że to mężczyźni odgrywają ważną rolę w życiu Coco Chanel.
Coco Chanel: ikona stylu
Coco Chanel to legenda. Ikona stylu, symbol nowoczesnej kobiety. Stworzyła światową markę oraz perfumy uwielbiane na całym świecie. Los jej często nie sprzyjał, ale osiągnęła sukces finansowy. Mówiono o niej „krawcowa z sierocińca”. Mimo to, dzięki ciężkiej pracy stworzyła modowe imperium. To prawdziwa kobieta sukcesu. Co więcej, Coco Chanel jest jedyną projektantką mody wymienioną na liście 100 najbardziej wpływowych osób XX wieku magazynu „Time”. Promowała wygodę, nie podążała ślepo za trendami. Lubiła prostotę. Doceniała rolę perfum. Mawiała m.in. „moda przemija, styl pozostaje”, „kobieta musi mieć dwie rzeczy: klasę i bajeczny urok”, „nie ma kobiet brzydkich, są tylko kobiety zaniedbane” czy „prostota jest kluczem prawdziwej elegancji”. Wiele jej słów stało się słynnymi cytatami. Chanel miała bogate życie prywatne. Skomplikowane dzieciństwo sprawiło, że ciągłe poszukiwała miłości. Poza tym, była mecenaską artystów. Wspierała finansowo wielu przedstawicieli świata sztuki. Francuska projektantka mody od lat fascynuje i inspiruje. To też fakt, że jest postacią kontrowersyjną, mającą w życiorysie jasne oraz ciemne strony. Autorka książki, Michelle Marly, postanowiła pochylić się nad jednym z decydujących momentów życia Coco. Wydaje się, że ta nowoczesna kobieta ma już wszystko, ale wtedy w tragicznym wypadku ginie jej ukochany (Boy Capel). Przyjaciele próbują wyciągnąć ją z depresji. Coco postanawia stworzyć zapach miłości, który będzie pamiątką po kochanku. W tym właśnie momencie rozpoczyna się ta historia!
Mademoiselle Coco – Główny wątek powieści
Paryż grudzień 1919 roku. W wypadku samochodowym ginie Arthur Edward „Boy” Capel, kochanek i wielka miłość, już wtedy uznanej i odnoszącej sukcesy, Gabrielle Chanel. Zrozpaczona Coco pogrąża się w żałobie tak głębokiej, że jej służący musi wezwać na pomoc przyjaciółkę projektantki, Misię Sert. Ona próbuje przywrócić sens życia Gabrielle, prosząc, by poświęciła się pracy oraz kontynuowała projekty, jakie pierwotnie wymyśliła i omawiała ze zmarłym kochankiem. Dopiero chęć kontynuacji zadań ustalonych z Capelem motywują Coco do działania. Trzyma się jednego pomysłu: razem z Boyem rozważała wręczenie swoim klientom wyjątkowego prezentu bożonarodzeniowego, czyli stworzonych przez siebie perfum. Po jego śmierci staje się to dla niej rodzajem hołdu dla Boya, Coco za wszelką cenę chce wprowadzić na rynek coś bardzo wyjątkowego i niepowtarzalnego. Przystępuje więc do realizacji dzieła stworzenia zapachu domu mody Chanel, który teraz nabiera dla jego właścicielki nowego znaczenia, ma być bowiem żywym pomnikiem na cześć utraconej miłości.
Poszukiwanie idealnej nuty zapachowej
Po tragicznej śmierci Boya Gabrielle Chanel może liczyć na siebie i na niedoskonałą przyjaźń Misi. W tym czasie, kiedy chce upamiętnić Artura Capela ma już wyrobioną pozycję i niezależność finansową. Zna doskonale paryską bohemę, a wiele dam zabiega o jej przychylność. By powstał idealny zapach, potrzebuje inspiracji. Odnajduje ją w zapachu stworzonym dla rodziny cesarskiej. Po rewolucji w Rosji ów zapach jest nieosiągalny. Coco postanawia znaleźć sposób, by go odtworzyć. Z pomocą Chanel przyszedł wielki książę Rosji, Dymitr Pawłowicz Romanow, który zaprowadził ukochaną do Ernesta Beaux, byłego perfumiarza na carskim dworze. On właśnie zaprezentował Coco kilka próbek zapachów, z których Chanel wybrała zapach numer 5. Oficjalne nuty: pomarańcza, bergamotka, cytryna, róża, jaśmin, nuty owocowe, paczula, absolut wanilii, fasola tonka, labdanum, piżmo.
Burzliwe życie miłosne Coco
Powieść Marly, jak podtytuł wskazuje, opowiada o miłości zaklętej w zapachu i ta miłość często bierze górę w fabule, skupiając się na opisie kolejnych rozterek sercowych słynnej projektantki. W trakcie książki wielokrotnie dowiadujemy się, że miała romanse z różnymi mężczyznami, w tym z Igorem Strawińskim, który przeprowadził się do domu Coco z żoną i dziećmi. Szczególnie zainteresował ją wielki książę Dmitrij Pawłowicz Romanow, z którym wielokrotnie wyjeżdżała na dłuższe wakacje i któremu jako jedyna zwierzyła się na temat swoich korzeni. Ufała mu całkowicie i czerpała ogromną radość ze wspólnego spędzania czasu. Mademoiselle Coco. Miłość zaklętą w zapachu można więc uznać za lekki romans z historycznymi elementami. Jeśli więc ktoś chciałby poznać historię powstania Chanel No. 5, musi przebrnąć przez, momentami zbyt długie, wątki romansowe. Z kolei miłośników powieści romantycznych książka ta może zaintrygować wątkami historycznymi i sławami ówczesnego Paryża.
Ciekawe Postacie
Dzięki książce jesteśmy świadkami narodzin najsłynniejszych perfum, a także poznajemy niezwykle ciekawą postać. Mamy do czynienia z powieścią obyczajową, w której oprócz obserwowania w napięciu narodzin perfum, przyglądamy się również wielkim namiętnościom. Paryska bohema, dobrze urodzeni, a wśród nich wyjątkowa osoba, która dotarła na szczyt, mimo że wychowywała się w sierocińcu. Michelle Marly opisuje kobietę, która wychodzi poza utarte szlaki, a także wyznacza nowe. Dzięki swej odwadze pokazuje innym, jak realizować cele i być osobą nowoczesną. Oglądamy Coco Chanel, która potrafi się odnaleźć wśród burżuazji, w świecie układów i konwenansów i brać to, co chce. Pisarka skupiła się na sportretowaniu pewnego momentu w życiu tytułowej postaci, pokazując charakter Chanel, ale nie brakuje retrospekcji, dzięki którym odkrywamy barwną przeszłość Coco. Opowieść o narodzinach słynnego zapachu okazuje się pełna emocji. To podróż śladami przyjaźni bohaterki, począwszy od Misi Sert, a na romansie z Igorem Strawińskim czy Dymitrem Romanowem skończywszy. Postać bratanka cara Mikołaja II jest nie bez znaczenia, dzięki niemu autorka stara się przybliżyć realia ówczesnej sytuacji w Europie czy Cesarstwie Rosyjskim. Czy skutecznie, to już kwestia sporna. Trudno w tak lekkiej i typowo rozrywkowej literaturze oddać cały wachlarz jej złożoności oraz politycznych niuansów. Marly nakreśla ledwie jej kontury, rozbudzając apetyt na więcej. Dla wytrawnego odbiorcy może okazać się jednak niewystarczający i zbyt powierzchowny. Mocnym punktem powieści jest bez wątpienia kreacja głównej bohaterki. W pełni odzwierciedla jej niezłomność, hart ducha oraz siłę ambicji. To historia, która uchyla również rąbek tajemnicy i pozwala na wgląd za kulisy pracy jednej z najsłynniejszych ikon świata mody. Opis prac nad powstawaniem perfum, poszukiwania nut zapachowych, flakonu, a nawet pudełka wypadły nad wyraz interesująco. To jednakże nie tylko opowieść o technikach pracy Chanel, ale także zmysłowa opowieść o jej inspiracjach, marzeniach i bolączkach.
Sięgając po wskazany tytuł, trzeba zdawać sobie sprawę, iż nie jest to encyklopedyczna biografia sensu stricte, a jedynie, jak w przypadku beletryzowanych biografii bywa, luźna opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia projektantki. Życiorys Coco Chanel określić można mianem wyjątkowo barwnego, co też w pełni udało się autorce w niniejszej pozycji oddać. Czas spędzony z powieścią nie będzie czasem straconym, a przedstawiona historia Gabrielle z pewnością rozbudzi apetyt na więcej.
Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu
Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu to biograficzna powieść obyczajowa, którą polecam wszystkim, którzy lubią historie o postaciach silnych, pomysłowych oraz oryginalnych. Kobietach z krwi i kości. Przyznaję, że jedne fragmenty interesowały mnie bardziej (np. życie zawodowe, powstawanie perfum, Misia Sert, podróże), inne mniej (wieczne rozterki sercowe i romanse), ale całość oceniam na plus. Warto sięgnąć po tę powieść.
Recenzja: Karolina Zielińska
Spodobała ci się recenzja Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu? Zobacz artykuły w podobnym stylu!
Przeczytaj również: Polskie autorki literatury dziecięcej
Przeczytaj również: Dziewczyna z konbini – japońska opowieść o odmienności
Przeczytaj również: Maja Lidia Kossakowska – królowa polskiej fantastyki
Przeczytaj również: Wystawa “ZEW” – w poszukiwaniu siebie
Znajdź ciekawe koncerty w naszej