Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2025/02/zagrobelny-historia.jpg
    [1] => 400
    [2] => 400
    [3] => 
)
        

Łukasz Zagrobelny to artysta, którego talent dostrzegli najpierw jego mama, potem ceniona krytyk muzyczna, a w końcu cała Polska. Od dziecięcych występów, przez wielkie musicale, aż po solową karierę – jego muzyczna droga to historia pełna pasji, emocji i niezapomnianych przebojów. Jak wyglądała?

Łukasz Zagrobelny – historia

Łukasz Zagrobelny urodził się 1 lipca 1975 roku we Wrocławiu. Już w młodości wykazywał zamiłowanie do muzyki i chciał z nią łączyć swoją przyszłość. Świadczy o tym chociażby – o ironio – jego decyzja o pójściu do technikum na kierunek eksploatacji pocztowej. W wywiadzie udzielonym dla kobieta.pl przyznał, że wybrał tę szkołę, ponieważ chciał jak najmniejszym nakładem sił zdać maturę, która była mu potrzebna do dostania się na akademię muzyczną. Plan ten udał się Zagrobelnemu – po ukończeniu szkoły średniej kontynuował naukę na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Ostatecznie uzyskał tytuł magistra sztuki na Wydziale Edukacji Muzycznej, specjalizując się w dyrygenturze chóralnej.

Zanim jednak Zagrobelny w ogóle myślał o tak odległych tematach jak matura, wykazywał talent muzyczny. W wieku zaledwie sześciu lat zaśpiewał swojej mamie utwór Jarzębino czerwona. Podobno jego wykonanie spodobało się matce tak bardzo, że zdecydowała się zapisać go do szkoły muzycznej. Zagrobelny ostatecznie ukończył szkołę muzyczną pierwszego i drugiego stopnia w klasie akordeonu. Grał na nim aż 13 lat, jednak stwierdził, że woli związać swoje życie ze śpiewem, i ostatecznie nie korzystał z tego instrumentu na późniejszych etapach swojej kariery. Wyjątkiem było jego wykonanie utworu Makatka – prekursor, który zaśpiewał oraz zagrał na akordeonie w 2019 roku. Był to utwór stworzony z okazji Dnia Kobiet.


Łukasz Zagrobelny na akordeonie

Przypadek Łukasza Zagrobelnego to jednak coś więcej niż tylko „nauczenie się” muzyki. To artysta utalentowany. Już od 15. roku życia brał udział w ogólnokrajowych amatorskich przeglądach, konkursach i festiwalach dziecięcych. Na jednym z takich festiwali został dostrzeżony przez Elżbietę Zapendowską – polską krytyk muzyczną i specjalistkę od emisji głosu. Zaprosiła ona Zagrobelnego na warsztaty wokalne prowadzone przez nią i Andrzeja Głowackiego.

Nauki Elżbiety Zapendowskiej zaowocowały – w 1999 roku Zagrobelny zaśpiewał utwór Przyszli o zmroku na koncercie „Debiutów” podczas 36. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jego występ był na tyle dobry, że po festiwalu został zaproszony do współpracy przez Natalię Kukulską i zaczął śpiewać w jej chórkach.

Po sukcesie Zagrobelnego w 2000 roku, kiedy został laureatem nagrody Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej, otrzymał zaproszenie od Macieja Pawłowskiego, kierownika muzycznego Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie, na casting do musicalu Miss Saigon. Na castingu poradził sobie świetnie, czego skutkiem było otrzymanie aż trzech ról. Tak zaczęła się jego kariera musicalowa.

Zagrobelny i Musicale

Po sukcesie Zagrobelnego w musicalu Miss Saigon kontynuował swoją karierę w Teatrze Muzycznym „Roma”. Zagrał w takich spektaklach jak: Grease, Koty, Taniec wampirów, Akademia pana Kleksa oraz Nędznicy. Jedną z większych ról Zagrobelnego była jego rola Upiora w spektaklu Upiór w operze. Choć najwięcej występował w Teatrze „Roma”, kilkukrotnie pojawił się także na innych scenach.

W 2016 roku Łukasz Zagrobelny zagrał Clopina w spektaklu Notre Dame de Paris w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Rok później wcielił się w główną rolę w spektaklu Doktor Żywago w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz wystąpił w Les Misérables w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Oprócz kariery teatralnej Zagrobelny kilkukrotnie próbował swoich sił w dubbingu. Po raz pierwszy jego głos można było usłyszeć w filmie już w 1999 roku za sprawą anime Medabots. Dubbingował również takie filmy jak: Nowe szaty króla, Shrek 2, Król lew 2: Czas Simby oraz High School Musical 3.

Łukasz Zagrobelny – Muzyka

Choć Łukasz Zagrobelny zagrał wiele świetnych ról w teatrze, to najbardziej znany jest ze swojej muzyki – i nie bez przyczyny. Zanim rozpoczął solową karierę, wspierał muzycznie znanych artystów. Śpiewał we wcześniej wspomnianych chórkach Natalii Kukulskiej oraz wspierał wokalnie takich muzyków jak Maryla Rodowicz i Ryszard Rynkowski. W 2003 roku został wokalistą zespołu Offside, z którym nagrał płytę Moja obsesja. Za jeden z utworów muzycy zajęli 12. miejsce w finale Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004.

Etapowo budując swoją popularność, Zagrobelny zdecydował się w 2007 roku wydać debiutancki album – Myśli warte słów. Płyta łączyła pop, ballady oraz elementy muzyki filmowej. Zagrobelny zaprezentował na niej swój charakterystyczny, emocjonalny styl śpiewania, który wcześniej wykorzystywał w musicalach. Album szybko zdobył uznanie, głównie dzięki przebojowi Nie kłam, że kochasz mnie, który stał się ogromnym hitem w Polsce. Piosenka promowała film Nie kłam, kochanie i długo utrzymywała się na listach przebojów. Płyta przyczyniła się również do nominacji Łukasza Zagrobelnego do Fryderyków w kategorii Nowa Twarz Fonografii.


Łukasz Zagrobelny – Nie kłam że mnie kochasz

Łukasz Zagrobelny wydał swój drugi album studyjny, zatytułowany Między dźwiękami, 24 kwietnia 2009 roku. Album ukazał się nakładem wytwórni QL Music i zawierał 11 premierowych utworów. Płyta osiągnęła 17. miejsce na oficjalnej liście sprzedaży OLiS.

Ja tu zostaję to trzeci album studyjny Łukasza Zagrobelnego, wydany 27 marca 2012 roku. Album zawiera 11 utworów utrzymanych w stylistyce pop i pop-rock. Pierwszym singlem promującym płytę był tytułowy utwór Ja tu zostaję, do którego powstał teledysk w reżyserii Romana Przylipiaka. Album zadebiutował na 18. miejscu listy OLiS i uzyskał status złotej płyty.

Ostatni album, Symfonicznie, Zagrobelny wydał w 2013 roku. Płyta zawiera zapis koncertu, który odbył się 28 września 2012 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Artysta wystąpił z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Tomasza Filipczaka. Na albumie znalazły się największe przeboje artysty w symfonicznych aranżacjach, takie jak Życie na czekanie, Nieprawda, Jeszcze o nas, U mnie maj oraz tytułowy Ja tu zostaję.


Łukasz Zagrobelny – Za nami błędy

Od 2013 roku Łukasz Zagrobelny nie wydał już żadnego albumu studyjnego. Warto jednak zatrzymać się nad jednym z jego singli – 26 kwietnia 2024 roku artysta opublikował utwór Za nami błędy wraz z teledyskiem. Piosenka została nagrana z okazji 25-lecia jego kariery muzycznej. Jakże pięknej kariery…

Łukasz Zagrobelny to wszechstronny artysta, który przez lata łączył świat musicalu z muzyką rozrywkową. Jego kariera to dowód na konsekwencję, talent i umiejętność poruszania publiczności zarówno na scenie teatralnej, jak i muzycznej. Dzięki charakterystycznemu stylowi i emocjonalnym interpretacjom na stałe zapisał się w polskiej muzyce.

Dyskografia

  1. Myśli warte słów (2007 rok)
  2. Między dźwiękami (2009 rok)
  3. Ja tu zostaję (2012)
  4. Symfonicznie (2013)

Opisał: Paweł Skarzyński
Zdjęcia: Facebook artysty

  koncert artystów SAWP

Spodobał Ci się nasz artykuł? Sprawdź inne muzyczne nowinki!

Proanima.pl Muzyka Przeczytaj również: Robert Gawliński i wilki 
ProAniama.pl Muzyka Przeczytaj również: Wojciech Waglewski – historia muzyka
Przeczytaj również: Wojciech Gąssowski – muzyka która grała na prywatkach
Proanima.pl Muzyka Przeczytaj również: Recenzja płyty Krystyny Prońko
Przeczytaj również: Czadoman – ruda tańczy, my słuchamy
Proanima.pl Muzyka Przeczytaj również: Zanim zniknęli – czy słuchamy jeszcze tych artystów?

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content