Historia Jakuba Sienkiewicza to opowieść o niezwykłym połączeniu dwóch światów – sztuki i nauki. Wokalista, gitarzysta i autor tekstów, a jednocześnie lekarz neurolog, nieustannie łączył pasję do muzyki z karierą medyczną. Od drewnianego domu w Gdańsku-Oliwie, przez debiut na festiwalu Róbrege, aż po największe przeboje polskiej sceny muzycznej i doktorat z neurologii – życie Sienkiewicza to dowód na to, że konsekwencja i wszechstronność mogą iść ze sobą w parze.
Kuba Sienkiewicz – historia
Jakub Wojciech Sienkiewicz, znany jako Kuba Sienkiewicz, urodził się 24 listopada 1961 roku w Warszawie. Dzieciństwo spędził w Gdańsku-Oliwie, gdzie mieszkał w drewnianym domu z werandą na osiedlu fińskich domków. Jego matka była psychiatrą, a ojciec dostarczał mu płyty z muzyką rozrywkową, co wpłynęło na jego zainteresowania muzyczne. To wtedy zaczął słuchać takich wykonawców jak Béla Bartók, Dave Brubeck, Oscar Peterson, John Coltrane i The Kinks.
Jego rosnące zainteresowanie muzyką sprawiło, że już jako nastolatek zaczął grać na gitarze. Sienkiewicz był głodny muzyki i w 1977 roku, w wieku szesnastu lat, założył z Piotrem Łojkiem swój pierwszy zespół muzyczny o nazwie Młode Matki. Początkujący muzycy nie tylko grali muzykę, ale także ją tworzyli. Za sprawą ich współpracy powstały debiutanckie utwory: Dziki (1978), Tatusia (1979), Piosenka polityczna, Trzecia Macocha i Głowy Lenina (1982).
Jakub Sienkiewicz, Elektryczne Gitary – Dzieci wybiegły
Grupa Młode Matki wraz z czasem rozwijała się, rozszerzając skład o Mirosława Jędrasa. Za sprawą tego wydarzenia formacja zmieniła nazwę na Zuch Kozioł. Niedługo później młodzi muzycy wzięli udział w przeglądzie piosenek w domu kultury na Okęciu, na którym za utwór Wyszków tonie otrzymali wyróżnienie. Choć ich występ na Okęciu można uznać za sukces, to niedługo później muzycy zdecydowali się zakończyć działalność zespołu.
Jakub Sienkiewicz – kariera medyczna
Choć Jakub Sienkiewicz jest najbardziej znany ze swojej działalności muzycznej i gry w zespole Czerwone Gitary, nie sposób nie wspomnieć o pewnym dualizmie jego zainteresowań. Można powiedzieć, że jego głównym celem życiowym jest trafianie do głów i serc ludzi – czy to za sprawą muzyki, czy medycyny. Sienkiewicz spędzał dzieciństwo w otoczeniu nie tylko dobrej muzyki, ale również wielu książek naukowych z dziedziny medycyny. Skłoniło go to do rozpoczęcia studiów na Warszawskiej Akademii Medycznej, które ukończył w 1986 roku. Pracował w Centralnym Szpitalu Klinicznym WAM oraz w Poradni Parkinsonizmu i Chorób Układu Pozapiramidowego Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.
Choć jego życie było niezwykle intensywne ze względu na zaangażowanie w liczne projekty muzyczne, w 1995 roku uzyskał specjalizację drugiego stopnia z neurologii, broniąc pracę doktorską na temat zaburzeń gałkoruchowych w chorobie Parkinsona. Przez lata pracował w różnych placówkach medycznych.
Elektryczne Gitary
Gdy uświadomimy sobie, że w latach 90. Sienkiewicz pisał pracę doktorską, tym bardziej zadziwiający jest fakt, że to właśnie w 1990 roku miało miejsce wydarzenie, które znacząco wpłynęło na jego życie i historię polskiej muzyki. To wtedy, zachęcony przez Rafała Kwaśniewskiego, ówczesnego muzyka Kultu, założył zespół Elektryczne Gitary. W zespole grał także Piotr Łojek, z którym Sienkiewicz współpracował już przy wcześniejszych projektach muzycznych.
Sienkiewicz z zespołem zadebiutował występem na Festiwalu Róbrege. Początkowo grali utwory Jakuba Sienkiewicza, lecz z czasem zaczęli tworzyć własne kompozycje. Muzycy szybko wyróżnili się oryginalnym stylem i nowatorskim podejściem do tworzenia muzyki, czego skutkiem było podpisanie kontraktu z wytwórnią muzyczną Zic Zac.
To właśnie dzięki tej współpracy w 1992 roku powstał ich debiutancki album studyjny pod tytułem Wielka Radość. Na płycie znalazły się takie utwory jak: Jestem z miasta, Włosy, Przewróciło się. Album odniósł duży sukces – ich piosenki zaczęto grać w rozgłośniach radiowych, a płyta zdobyła certyfikat podwójnej platyny, zapewniając muzykom ogromny zastrzyk popularności.
Elektryczne Gitary nie zwalniały tempa, osiągając kolejne sukcesy. Ich drugi album A ty co podobnie jak poprzednik osiągnął dużą rozpoznawalność, zdobywając status Złotej, a następnie Platynowej Płyty. Na albumie znalazł się jeden z największych hitów zespołu – Dzieci wybiegły. Utwór ten zapisał się na kartach historii polskiej muzyki, do dziś będąc słuchanym i kochanym przez polskich fanów.
Jakub Sienkiewicz, Elektryczne Gitary – Dzieci wybiegły
Jednym z najważniejszych lat ich działalności był rok 1997. To właśnie wtedy zespół wydał album Na krzywy ryj, zawierający utwór Co ty tutaj robisz, który zyskał ogromną popularność. W tym samym roku muzycy stworzyli ścieżkę dźwiękową do filmu Kiler w reżyserii Juliusza Machulskiego, która stała się najlepiej sprzedającym się soundtrackiem w historii polskiego kina. Na ścieżce znalazł się przebój Kiler, którego popularność została dodatkowo wzmocniona przez teledysk zawierający fragmenty filmu.
W kolejnych latach Elektryczne Gitary kontynuowały działalność koncertową i wydawniczą. W 2000 roku, z okazji 10-lecia zespołu, wydali dwupłytowy album Słodka maska. W 2006 roku ukazał się album Atomistyka, a w 2009 roku album koncertowy Antena. W 2010 roku zespół wydał album Historia, a w 2012 roku album Nic mnie nie rusza. W 2014 roku, z okazji 25-lecia działalności, wydali kompilację Stare jak nowe: 25 przebojów na 25-lecie.
Obecnie zespół nieprzerwanie koncertuje, organizując duże trasy koncertowe. Ich najnowsza płyta została wydana w 2020 roku, co było świetnym prezentem dla wszystkich miłośników ich muzyki.
Historia Jakuba Sienkiewicza jest niezwykle pasjonująca. Jest on osobą, która nie poprzestała na karierze muzycznej, lecz nieustannie się rozwijała. Jako felietonista publikował m.in. w miesięcznikach Charaktery, Sukces i Muza. W latach dwutysięcznych pełnił funkcję wiceprezesa Rady Programowej rozgłośni Radio dla Ciebie. Napisał także Poradnik dla osób z chorobą Parkinsona oraz jest członkiem Movement Disorder Society.
W 2013 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, co w jego przypadku wydaje się w pełni zasłużone.
Kuba Sienkiewicz i Elektryczne Gitary – największe przeboje
- Dzieci wybiegły
- Co ty tutaj robisz
- Kiler
- Koniec (To już jest koniec)
- Noś długie włosy
Opisał: Paweł Skarzyński
Zdjęcia: Facebook zespołu
Spodobał Ci się nasz artykuł? Sprawdź inne muzyczne nowinki!
Przeczytaj również: Robert Gawliński i wilki
Przeczytaj również: Wojciech Waglewski – historia muzyka
Przeczytaj również: Wojciech Gąssowski – muzyka która grała na prywatkach
Przeczytaj również: Recenzja płyty Krystyny Prońko
Przeczytaj również: Czadoman – ruda tańczy, my słuchamy
Przeczytaj również: Zanim zniknęli – czy słuchamy jeszcze tych artystów?
Przeczytaj również: Jacko Brango – kto to jest? Czy Wiesz z kim występuje?