Teoretycznie książek na rynku jest tak wiele, że nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem interesującej go pozycji. W praktyce jednak każdy czytelnik wie, że w tym gąszczu wcale nie tak łatwo znaleźć interesujący i wciągający bez reszty tytuł, dopasowany do zainteresowań.
Mamy jednak dobrą wiadomość: wystarczy poszukać jeszcze raz. Niezależnie od tego, czy gustujesz w science fiction czy pociągają cię książki podróżnicze, biografie lub literatura obyczajowa, ciekawych propozycji nie brakuje. Skorzystaj z kilku naszych podpowiedzi, które na pewno zaoferuje księgarnia internetowa – czasem także jako dostępne w promocji tanie książki.
1. “Diuna” – cykl dla każdego
2. Mario Vargas Llosa – mistrz słowa
3. Wegner i jego “Opowieści z meekhańskiego pogranicza”
4. Kryminały z klimatem – Bernard Minier
5. Literatura faktu
Gromadząc w tekście poniższe książki, nie poruszaliśmy się wyłącznie w obrębie bieżących list bestsellerów – głównie dlatego, że takie zestawienia są dynamiczne. Nie przyjęliśmy za kryterium także kanonu literatury światowej. Postawiliśmy na różne kategorie i dobre książki, które w ostatnim czasie zaintrygowały czytelników na całym świecie. Oczywiście, przeglądając zapowiedzi i nowości na stronach księgarni, na pewno wypatrzysz książkę dla czytelnika w każdym wieku.
“Diuna” – cykl dla każdego
To wcale nie nowość na rynku wydawniczym, jednak cykl wciąż zyskuje kolejnych zainteresowanych. Gdy w kinach pojawił się film Diuna książki ponownie zaczęły cieszyć się rosnącą popularnością. Nie brakowało pytań, czy warto przeczytać “Diunę”, a zwłaszcza: czy warto zdecydować się na to przed obejrzeniem ekranizacji. Odpowiadamy: po stokroć tak.
“Diuna” jest powieścią otwierającą sześciotomowy cykl science fiction zatytułowany “Kroniki Diuny”. Jego autorem jest Frank Herbert, którego dzieło – po jego śmierci – kontynuowali inni autorzy. Akcja skupia się na losach rodu Atrydów wysłanego przez Impreratora na pustynną planetę Arrakis. Ta przeprowadzka jest umotywowana politycznie i ekonomicznie, nic więc dziwnego, że bohaterowie – a wraz z nimi czytelnik – szybko wpadną w sam środek spisków i intryg. Kolejne tomy serii obejmują wydarzenia rozgrywające się na przestrzeni tysięcy lat.
To nie jest łatwy tekst. Herbert popisał się ogromną erudycją, gromadząc w swej powieści wątki z rozmaitych kultur, religii i historii. Świat przedstawiony przeplatany jest refleksjami filozoficznymi, teologicznymi, społecznymi czy ekologicznymi, a każde z rozważań łączy się w pewien sposób z poszczególnymi bohaterami. Ta trudność to jednak kolejny powód, by po taką właśnie lekturę sięgnąć – to naprawdę dobra książka, choć niełatwa.
Mario Vargas Llosa – mistrz słowa
Jeżeli interesuje cię literatura piękna na wysokim poziomie, zapamiętaj to nazwisko: Llosa Mario Vargas. Zdaniem wielu, Llosa to literacki geniusz i mistrz słowa, zdecydowanie jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Na polskim rynku wydano kilka książek autora, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. My chcielibyśmy dzisiaj zwrócić uwagę na “Święto kozła” – bardzo interesującą pozycję.
Llosa w swojej twórczości niejednokrotnie nawiązuje do politycznych i społecznych uwarunkowań rzeczywistości. Poprzez opis jednej z najokrutniejszych dyktatur XX wieku, czyli dyktatury Trujillo na Dominikanie, pisarz porusza temat terroru, analizuje postępowanie ludzi: zarówno zwykłych zjadaczy chleba, jak i tych na szczytach władzy, kreśli portrety niepokornych buntowników i znajdujących się na drugim biegunie oportunistów. Od tej książki po prostu nie można się oderwać i chce się do niej wracać.
Wegner i jego “Opowieści z meekhańskiego pogranicza”
Tym razem czas na propozycję dla czytelnika gustującego w polskiej literaturze i kolejny przykład dobrej literatury. Fanom fantasy nazwiska Roberta M. Wegnera nie trzeba przedstawiać w szczególny sposób. Pozostali koniecznie powinni zapoznać się z jego twórczością bliżej. Cykl „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” zdobył wiele nagród i wyróżnień.
Fabuła wciągnie jednak nie tylko amatorów gatunku. To przede wszystkim rozbudowana epicka opowieść przesycona akcją, intrygami i konfliktami. Wątków jest wiele, a świat przedstawiony pochłania już od pierwszych stron. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy akcentów Tolkienowskich, scen batalistycznych, mistycznych tajemnic, magii, a także… inteligentnego, często czarnego humoru. Pozostaje zatem sięgnąć po pierwszy tom i zagłębić się w ten świat w pełni.
Kryminały z klimatem – Bernard Minier
Wiele osób twierdzi, że trudno znaleźć dzisiaj oryginalny i wciągający kryminał lub thriller. Jeśli też jesteś takiego zdania, koniecznie sprawdź twórczość Bernarda Miniera, a zwłaszcza cykl o Martinie Servazie. W jego powieściach pojawia się wszystko, czego powinno wymagać się od gatunku: tajemnica, strach, niedopowiedzenia i mroczne sekrety, dręczące umysł fobie, opętanie. Bywa groźnie, bywa tajemniczo, a fabuła zachwyca atmosferą mroku.
Zdaniem wielu recenzentów, najmocniejszą książką z cyklu jest pozycja pod tytułem Nie gaś światła”. Ponieważ jednak prywatne losy bohaterów znajdują kontynuację, warto zapoznać się z całością.
Literatura faktu
Jeśli interesują cię ciekawe książki na faktach, także masz spory wybór do czytania. Na liście koniecznie umieść książki autorstwa Mariusza Szczygła czy Cezarego Łazarewicza. To wciągające historie w połączeniu z mistrzowskim piórem.
Artykuł sponsorowany
Lubisz czytać o książkach? Zobacz też nasze inne artykuły:
Przeczytaj również: „Pieśń lodu i ognia” – recenzja serii książek
Przeczytaj również: Matthew McConaughey „Zielone światła” – recenzja książki
Przeczytaj również: Annie Ernaux – kim jest laureatka literackiej Nagrody Nobla 2022?
Przeczytaj również: Zapomnieliśmy o kobietach – ,,Brakująca połowa dziejów” Anny Kowalczyk
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej