Marzec to miesiąc kiedy szczególnie myślimy o kobietach, nie tylko ze względu na obchodzone wtedy święto, ale również nadchodząca wiosna, budząca się natura, przywołują na myśl kobiecą siłę i tajemnicę. W tym miesiącu warto sięgnąć po książki tworzone przez kobiety i im poświęcone. W opisanych propozycjach możemy przyjrzeć się kobietom we wszystkich odcieniach tego słowa. Są tutaj pozycje dla dziewczynek, nastolatek, kobiet młodych i dojrzałych, miłośniczek, przygód, humoru, psychologii lub sensacji.
Oto 6 książek o kobietach dla kobiet.
6. Dziewczynka, która nie lubiła swojego imienia, Elif Shafak
“Bycie księżniczką jest śmiertelnie nudne. Całą sztukę przesiedziała w jakiejś wieży, i jej zadanie polegało na oczekiwaniu, aż jakiś tam książę przybędzie jej na ratunek. Rola księcia była znacznie ciekawsza. Miał rumaka, smoka i miecz, to jemu przypadały wszystkie najfajniejsze przygody. Co za niesprawiedliwość!”
Czy dzieci należy pytać o zdanie? Co to jest dziecięcy pomyślunek i dlaczego bycie dzieckiem to takie trudne zadanie? Elif Shafak, brytyjsko – turecka pisarka, postanowiła po raz pierwszy stworzyć historię dedykowaną młodszym odbiorcom. “Dziewczynka, która nie lubiła swojego imienia” to opowieść o mądrej, dobrej bohaterce, która jednocześnie nie boi się ruszać po przygody, jest silna i odważna. Akcja dzieje się w Turcji, przez co autorka zanurza nas w kulturze tego kraju. Jednym z przesłań, tak ważnym dziś, jest uważność na różnorodność oraz akceptowanie tego, co z początku wydaje nam się obce. Elif Shafak szczególną wagę przywiązuje do krzywdzących stereotypów dotyczących płci. Nawet dziś małe dziewczynki muszą mierzyć się z wyraźnym podziałem na to co jest dla nich “nieodpowiednie” i to co dziewczynkom “nie wypada”, a w przypadku chłopców jest naturalne i akceptowane. Lektura pomoże dzieciom również nie tracić wiary w moc wyobraźni, a dorosłym może dać lekcję tego, o czym mogli już zapomnieć. Z perspektywy dziecka świat dorosłych wydaje się niezrozumiały – czy mózg sprężynuje, że trzeba go odprężać oglądając telewizję, zamiast czytać książki. I czemu trzeba coś zrozumieć, dopiero jak się dorośnie, kiedy chce się wszystko wiedzieć już teraz. “Dziewczynka, która nie lubiła swojego imienia” przypomni jak kruchy i wrażliwy może być dziecięcy świat i jak ważne jest traktowanie problemów najmłodszych z szacunkiem i powagą.
5. Mała Księżniczka, Karolina Lewestam
Sięgając po “Małą Księżniczkę” Karoliny Lewestam można mieć obawy, że nie znajdziemy tu nic nowego. Historia stworzona przez Antoine de Saint-Exupery’ego kształtowała wrażliwość wielu z nas, a zmiana bohatera na małą dziewczynkę z pewnością nie wniesie zbyt wiele. Jednak bazująca na tym samym motywie, ta opowieść daje nam zupełnie nowy obraz opisywanych w pierwowzorze problemów.
Pilotka rozbija się na dzikiej wyspie, gdzie odnajduje Małą Księżniczkę, która prosi ją o narysowanie jednorożca. Brzmi bardzo znajomo. Jednak na kolejnych stronach przekonujemy się, że znany, choć przeobrażony motyw, daje nam szansę na odkrycie nowych, dopasowanych do obecnych wyzwań, wątków. Kolejne planety wręcz zaskakują swoją aktualnością, jednocześnie nie tracąc prostoty dziecięcej bajki, łatwej w odbiorze treści, odczytywanej na dwóch poziomach – tym dosłownym i tym ukrytym. Książka zachwyca również pięknym językiem i równie pięknymi ilustracjami. Przeniesienie do świata dziewczęcej wrażliwości, otwarcie się na jego wyzwania i zagrożenia, to szansa na zrozumienie z czym nadal musimy się borykać i jaki kształt przyjmują uniwersalne problemy w XXI wieku.
4. Obsesja piękna, Dr Renee Engeln
Uroda to często czas poświęcony na jej zdobycie. Za piękno, dopasowane do przyjętych standardów, trzeba zapłacić wielką cenę, nie tylko tę dosłowną – pieniądze wydane na kosmetyki, ubrania, zabiegi upiększające, ale również cenę godzin poświęconych na myślenie o wyglądzie.
Nie ma w tym nic złego, jeśli tego wyboru dokonujemy świadomie, ale gdy stajemy się niewolnikami jej dyktatury, powinniśmy poświęcić tej sytuacji większą uwagę. Doktor Renee Engeln rozmawia z kobietami w różnym wieku, wychowanymi w różnych kulturach, o odmiennym statusie społecznym, by pokazać jak szerokim problemem jest tytułowa “Obsesja piękna”.
Przytaczając swoim studentkom badania, pokazujące że ponad 60% kobiet wolałoby zostać potrąconymi przez ciężarówkę, niż stać się otyłymi, z zaskoczeniem opisuje, że zamiast oburzenia, młode kobiety poświęciły swoją uwagę na zastanawianie, jak ciężkie skutki miałby taki wypadek. Strach przed odstawianiem od przyjętych norm piękna dotyczy wielu kobiet, a jednocześnie tak wiele z nich nieświadomie uczestniczy w kreowaniu presji idealnego wyglądu. Książka nie jest jedynie zbiorem przemyśleń na temat tego, jak ważny jest to problem, ale zawiera konkretne kroki jak zaakceptować siebie w pełni i przerwać wielopokoleniową sztafetę obsesji kobiet na punkcie wyglądu. Jest to lektura dla kobiet w każdym wieku, które chcą uwolnić się od narzuconych im kanonów i nie przekazywać krzywdzących schematów następnym pokoleniom.
3. Kobiety na krawędzi, Weronika Kowalkowska
“Pieczenie ciast i prasowanie koszul przeraża ją milion razy bardziej niż krztuszący się silnik na wysokości 4000 metrów.” Amelia Earhart wraz z 43 innymi bohaterkami książki “Kobiety na krawędzi” pokazuje jak wieloma odcieniami może mienić się słowo “kobieta”.
Weronika Kowalkowska stworzyła encyklopedię kobiet niezwykłych, gdzie na kolejnych stronach zestawione zostały artystki, wojowniczki, królowe, pilotki i wiele wiele innych, nadzwyczajnych postaci. Nie są to rozbudowane biografie, pełne dat i faktów, a barwne wycinki z życia niezwykłych kobiet, które mogą być pierwszym krokiem do głębszego poznania ich pełnych historii.
Napisane pięknym językiem z lekkością i humorem przedstawiają sylwetki tych znanych, ale też zapomnianych kobiet, które były jak żywioł, a za pomocą stron tej książki nadal możemy odczuwać jego siłę. Autorka z lekkością prowadzi czytelnika przez dekady i wieki, przedstawiając tytułowe “Kobiety na krawędzi”, które często za wierność sobie musiały zapłacić wielką cenę. Tak barwny przekrój postaci sprawia, że przyjemna lektura może stać się inspiracją dla współczesnych kobiet, lub wręcz przeciwnie, przestrzec, uczulić, na to jak źle można pokierować swoim losem. Jedne z nich spełniły marzenia, dla innych marzenia stały się koszmarem. Autorka, opisując historie swoich bohaterek zdaje się nie być sędzią, a obserwatorem ich losów. Poza fascynującymi opisami kobiet, możemy podziwiać ich fantastyczne, graficzne przedstawienia w wykonanych przez Paulinę Boryczko kolażach.
2. Matka Wynalazku. Jak uprzedzenia hamują postęp, Katrine Marçal
Co było pierwsze: Podróż człowieka w kosmos czy podróż z walizką na kółkach? “Matka Wynalazku” Katrine Marçal to opisane z lekkością i humorem historie powstania rzeczy, które dziś pomagają nam żyć wygodnie.
Jednak pod warstwą ciekawostek znajdziemy coś znacznie głębszego, dotykającego poważnych problemów, z którymi zmagamy się do dziś. Autorka stawia przed nami zbiór naczyń połączonych. Wychodząc od opisu pomysłu stworzenia tak banalnego obiektu jak walizka na kółkach, Marçal opowiada historię ludzkich wątpliwości, mechanizmów, które hamują postęp i strachu przed tym co nowe.
Wiele wynalazków wydaje się oczywistym ułatwieniem codziennego życia, jednak autorka przedstawia nam skomplikowane losy i długą drogę jaką musiały przejść, zanim zostały wprowadzone do codziennego użytku. Często obrona własnego pomysłu wymagała od autora wielkiej odwagi, a niechęć odbiorców bywała podszyta stereotypowym podejściem do płci oraz ról mężczyzn i kobiet w społeczeństwie. Opisy te, mimo solidnej dawki wiedzy, zachowują przystępność, lekkość i humor, zbliżając się czasem do napięcia równego powieściom sensacyjnym.
Poza tematem wynalazków, autorka poświęca uwagę sytuacji kobiet na przestrzeni wieków. Wpisanie ich w ciasne normy, ustalone przez patriarchalny świat było hamulcem dla rozwoju. Dach samochodu nie był potrzebny prawdziwemu mężczyźnie, a miał stać się jedynie ochroną pięknych, kobiecych fryzur. Choć życie mogło stać się łatwiejsze dużo wcześniej, na wiele udogodnień trzeba było się odważyć. Dziś opisane w książce przykłady wydają nam się w oczywisty sposób śmieszne, książka jednak zwraca nam uwagę, jak taki sposób myślenia nadal kreuje naszą rzeczywistość.
1. Jak starzeć się bez godności, Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka
Jak czuć się kobieco, kiedy świat zaczyna spychać cię na margines? Mimo, że masz wiedzę, doświadczenie i świadomość siebie jak nigdy dotąd, kultura i media mówią ci, że przyszedł właśnie moment by usunąć się w cień.
Dwie autorki, reporterki i pisarki z lekkością i dystansem rozpoczynają poszukiwania miejsca kobiet w okolicach półwiecza, nie zgadzając się z ich wykluczeniem. Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka, przenoszą swoje barwne rozmowy znane z podcastu “Jak starzeć się bez godności” w jeszcze bardziej barwną książkę. Przepięknie wydana, tryskająca energią i humorem, zarówno na poziomie treści, jak i od strony wizualnej, z pewnością poprawi nastrój każdej kobiecie, która czuje się czasem przezroczysta, niewystarczająca lub ograniczona tym “co wypada”.
Autorki zbierają w książce swoje wątpliwości i lęki, omawiane przy lampce wina, między sobą oraz w czasie spotkań z ludźmi świata kultury i sztuki, którzy przeżywają podobne dylematy. Choć poruszane tematy często są trudne lub dyskomfortowe, z pewnością są ważne, a autorki nie tracą optymizmu i dystansu przekazując swoją energię czytelnikom. Lektura pozwala uwierzyć, że potrzeby i problemy kobiet są jednocześnie wyjątkowe, ale i uniwersalne, a z pewnością, nie zależą jedynie od wieku.
Wędrując przez opisane wyżej tytułu mamy szansę spojrzeć na kobietę z wielu perspektyw. Młodsze, starsze, spokojne czy energiczne, kobiety sukcesu, lub te na krawędzi – kobieca siłą jest tajemnicą, którą warto pielęgnować. Nie tylko w marcu, ale o każdej porze celebrujmy to kim jesteśmy, a w lekturze znajdujmy nie tylko przyjemną rozrywkę, ale i inspirację.
Książki kobiet o kobietach – TOP 6:
- Jak starzeć się bez godności, Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka
- Matka Wynalazku. Jak uprzedzenia hamują postęp, Katrine Marçal
- Kobiety na krawędzi, Weronika Kowalkowska
- Obsesja piękna, Dr Renee Engeln
- Mała Księżniczka, Karolina Lewestam
- Dziewczynka, która nie lubiła swojego imienia, Elif Shafak
Spodobał Ci się nasz artykuł o książkach dla kobiet? Check out our other articles in english i українська!
Przeczytaj również: TOP 10 polskich pisarek, które musisz znać!
Przeczytaj również: Książki, które warto przeczytać
Przeczytaj również: Simona Kossak – zaklinaczka zwierząt, miłośniczka przyrody
Przeczytaj również: „Wróciło” – recenzja książki Justyny Stanisz
Przeczytaj również: “Wuthering Heights” Kate Bush – recenzja płyty
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej