Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że imię i nazwisko Krzysztofa Cugowskiego towarzyszy nam już od pokoleń. Przez te wszystkie lata artysta stał się żywą legendą polskiej muzyki współczesnej i zna go w zasadzie każdy. Powiedzieć, że nie wie się, kim jest Krzysztof Cugowski, to jak przyznać się, do przespania całych dziesięcioleci polskiej kultury.
Krzysztof Cugowski i Budka Suflera
Krzysztof Cugowski urodził się w 1950 r. w Lublinie, tam też uczył się w szkole muzycznej oraz liceum, a następnie rozpoczął studia prawnicze, których ostatecznie nie ukończył. W 1969 stawia pierwsze kroki w karierze muzycznej, zakładając ze znajomymi zespół Prompter’s Box, jednak w kolejnym roku grupa zostaje rozwiązania, a sam Cugowski dołącza do Romualda Lipki w jego formacji Stowarzyszenie Cnót Wszelakich. Później projekt ten zmienił nazwę na tę, którą znamy do dziś, czyli Budka Suflera.
Z Budką Suflera nie był związany przez cały czas, bo w latach 1974-1978, następnie w wyniku wewnętrznych sporów opuścił grupę na kilka lat. Podczas swojej nieobecności współtworzył takie projekty jak Spisek, Art Flash i Cross. Do Budki Suflera wraca w 1984 roku i przez kolejne dziesięciolecia pozostaje w składzie zespołu.
Wraz z powrotem Cugowskiego następuje sukcesywny rozwój zespołu, który koncertuje nie tylko w Polsce, ale również za granicą. W latach 90. muzycy świętowali 20 i 25 lat Budki Suflera, a także wystąpili w słynnym Carnegie Hall na koncercie skierowanym do Polonii, sam koncert został zarejestrowany i wydany jako dwupłytowy album koncertowy. Lata 2000. to kolejny sukces wraz z albumem „Bal wszystkim świętych”, ale również narastające konflikty, które skutkowały zmianami w składzie. Sam Krzysztof Cugowski pozostał jednak w Budce.
Cugowscy — rodzinny zespół
Rok 2014 to zakończenie działalności zespołu, jednak Budka Suflera powróciła na scenę w 2019 roku. Krzysztof Cugowski nie wziął jednak udziału w tym powrocie, decydując się na własną drogę, a także odmawiając utożsamienia się z „nową wersją” zespołu. Jeszcze w roku 2014 wraz ze swoimi synami Piotrem i Wojciechem utworzył zespół Cugowscy, który do tej pory doczekał się dwóch albumów, z czego jeden, „Zaklęty krąg” zyskał status złotej płyty. Chociaż w 2018 roku odbył się pożegnalny koncert, to Krzysztof Cugowski, zamiast dołączyć do Budki Suflera, zdecydował się wziąć udział w kilku alternatywnych projektach. W 2017 roku związał się z Zespołem Mistrzów, występował również solowo, odbywając trasę koncertową z okazji pięćdziesięciolecia swojej kariery muzycznej (2018).
W 2022 roku wystąpił jako juror w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”, w swojej karierze łącznie trzy razy zagrał również w filmach. Po raz pierwszy było to już w 1976 roku w filmie „Przepraszam, czy tu biją?”, po wielu latach wrócił na ekrany w latach 2004 i 2008 odpowiednio w „Atrakcyjny pozna panią…” i „Historia polskiego rocka”. Miał również krótki epizod polityczny, gdy w latach 2005-2007 sprawował mandat Senatora RP. Obecnie, chociaż nie jest związany z żadnym projektem muzycznym, Krzysztof Cugowski nie spoczywa na laurach i pracuje nadal. Jak podaje jego oficjalna strona internetowa obecnie, pracuje nad autorskim albumem muzycznym, a także swoją biografią oraz projektem łączącym rock z muzyką symfoniczną.
Przeczytaj również: Ryszard Rynkowski, czyli “polski Joe Cocker“
Przeczytaj również: Michał Bajor – 50 lat minęło
Przeczytaj również: Michał Wiśniewski — barwny ptak polskiej muzyki rozrywkowej
Przeczytaj również: Kayah — ikona polskiej muzyki
Przeczytaj również: Agnieszka Chylińska od ONA do solowego sukcesu