Mija już 50 lat od założenia legendarnego zespołu KISS. W 1973 r. zagrali swój pierwszy koncert oraz rozpoczęli pracę nad debiutanckim albumem zatytułowanym nazwą zespołu. Już na tym krążku formacja zaprezentowała swój oryginalny wizerunek, który do dziś jest ich znakiem rozpoznawczym. Jak się okazało później, był to dopiero początek drogi KISS do zaistnienia w muzycznym świecie i grania koncertów na największych obiektach na świecie. Kiss – historia zespołu – Poznajcie kilka ciekawostek legendarnego zespołu.
Dzieje przed Kiss i początki zespołu
Kapela powstała z członków dwóch innych formacji Wicked Lester (w którym grali Paul Stanley i Gene Simmons) oraz Chelsea (w którym grał perkusista Peter Criss) oraz Acea Frehleya, gitarzysty grającego w lokalnych projektach. 30 stycznia muzycy połączyli siły i zagrali pierwszy koncert pod szyldem KISS, prezentując m.in. materiał, który znalazł się na debiutanckiej płycie. Cieszył się on umiarkowanym sukcesem. Prawdziwy przełom w karierze miał miejsce w latach 1976-1977. Wtedy zostały wydane albumy Destroyer i Alive II, które do dziś cieszą się ogromną popularnością i uznaniem fanów. Od tego momentu kariera zespołu ruszyła do przodu. W międzyczasie kapela nagrała m.in. cztery albumy solowe sygnowane nazwą KISS oraz swój najbardziej radiowy singiel „I Was Made For Lovin’ You”, który znalazł się na albumie Dynasty. Niestety początek lat 80. już nie był tak udany i zespół musiał sięgnąć po radykalne środki, by uratować swoją karierę.
Następna stacja – demaskacja
Pierwszy rok dekady lat 80. przyniósł nowe albumy i zmiany. W 1981 roku wydany został album Music from „The Elder”, gdzie perkusistę Petera Crissa zastąpił Eric Carr. Natomiast rok później premierę miał album Creatures of the Night. Jednak te dwa krążki nie dorównały poprzednim osiągnięciom, co doprowadziło do radykalnej zmiany wizerunku zespołu. 18 września 1983 roku podczas promocji singla „Lick It Up” zespół po raz pierwszy pokazał się bez makijażu, który zdobił twarze zespołu przez dziesięć lat. Radykalna zmiana stylu okazała się być skuteczna i następnych pięć krążków zespołu pokryło się platyną, za wyjątkiem albumu Alysum. W latach 90. zespół w konwencji bez masek nagrał jeszcze dwa albumy studyjne oraz wziął udział w sesji nagraniowej do MTV Unplugged, gdzie zagrali swoje największe hity w akustycznej aranżacji, które później ukazały się na płycie.
Powrót do masek
16 kwietnia 1996 roku był bardzo ważnym wydarzeniem w historii KISS. Wtedy to zespół ogłosił, że po ponad dziesięciu latach, grupa powraca do grania w pierwszym oryginalnym składzie oraz na nowo będą ozdabiać twarze kultowymi makijażami. Zapowiedział także trasę koncertową. Od 1996 roku formacja wydała tylko trzy albumy studyjne. Od 2004 roku kapela pozostaje w tym niezmienionym składzie do którego należą: dwóch założycieli zespołu: Paul Stanley i Gene Simmons, gitarzysta Tommy Thayer i perkusista Eric Singer. Dziesięć lat później zespół został włączony do Rock And Roll – Hall Of Fame, która zrzesza najbardziej uznanych artystów rockowych oraz metalowych. 19 września 2019 roku grupa wystąpiła w przed finałem “America’s Got Talent” wykonując piosenkę Detroit Rock City. Tego właśnie dnia grupa po występie w telewizyjnym show ogłosiła pożegnalną trasę koncertową, która ma być największym i najbardziej spektakularnym tournée w historii zespołu. Na ten moment według basisty zespołu Gene’a Simmonsa ostatni koncert kapeli jest planowany na 2024 roku.
Kiss – zespół instytucja
Warto zaznaczyć, że zespół KISS nie jest typowym muzycznym zespołem. Oprócz koncertowania, członkowie zespołu rozsławiają markę kapeli na różne inne nietypowe sposoby. W skład tego oczywiście wchodzi tradycyjny merch zaczynając od ubrań, plakatów aż po kubki. Jedną z najbardziej znanych inicjatyw kapeli jest KISS Kruise. Jest to rejs z członkami zespołu, który jest organizowany corocznie. Wtedy to formacja, prezentuje swoje mniej grane piosenki oraz zaprasza gości specjalnych i zapoznaje się z uczestnikami rejsu. Pierwszy rejs z zespołem miał miejsce w 2011 roku i do tego momentu odbyło się jedenaście takich wydarzeń. Kapela użyczyła swojego wizerunku lub sama wzięła udział w kilku projekcjach animowanych lub filmowych. Najbardziej znanym przykładem jest film „Scooby-Doo i KISS: Straszenie na scenie”, w którym członkowie zespołu dograli swoje głosy na potrzeby produkcji oraz pojawili się na ekranie w wersji animowanej. Zespół brał udział także w tworzeniu komiksów. W tej materii m.in. współpracowali z Marvelem. Nie mogło oczywiście zabraknąć instrumentów, które są sygnowane przez KISS. Najbardziej znanym jest gitara basowa Simmonsa w kształcie topora, którą można kupić na jednej ze stron internetowych artysty. Do innych bardziej znanych gadżetów z logiem zespołu można zaliczyć jeszcze: figurki, miniaturowe instrumenty czy też gry komputerowe lub planszowe. Obowiązkowo należy również nadmienić, że w CV kapeli znajdziemy również rzeczy, które wyglądają komicznie i wzbudzają co najwyżej uśmiech politowania. Wisienką na torcie wstydu w tym wypadku jest trumna z logiem zespołu, którą swego czasu można było kupić na ich stronie.
Kiss na scenie – Rock, ogień i konfetti
Zasadniczo kapele organizujące koncerty dzielą się na dwie grupy. Pierwsza, która w pełni skupia się na graniu oraz wokalu, druga natomiast uważa, że oprócz typowo muzycznej oprawy są także elementy, które mogą znacząco wzbogacić wydarzenie. Do tych dwóch grup zalicza się KISS. Setlista zespołu jest konserwatywna i w znakomitej większości opiera się na piosenkach z lat 70. i 80. Każda z nich jest ułożona w odpowiedniej kolejności, a w niektórych mamy do czynienia z charakterystycznymi rytuałami zespołu. Otwieraczem jest energetyczny prosty numer „Detroit Rock City”, który napędza atmosferę imprezy wśród fanów. Najbardziej znany ze swoich rytuałów jest basista Gene Simmons. Podczas wykonywania piosenki „I Love It Loud” popularny Demon, bierze pochodnię i zieje ogniem, a podczas basowego solo pluje krwią. Na drugim założycielu zespołu, Paulu Stanleyu, również się skupiają światła jupiterów, gdy przelatuje między dwiema scenami nad publiką. Największe jednak show dzieje się na koniec, wtedy to wraz pierwszymi dźwiękami „Rock And Roll All Nite” zaczyna się prawdziwa impreza. Przez cały utwór sypią się tony konfetti, a zespół bawi się wraz z fanami. W końcowych fragmentach Paul rozbija swoją gitarę, a reszta kapeli wzbija się nad publikę za pomocą podnośników. Jak sam zespół deklaruje, by stworzyć tak spektakularne wydarzenia, muszą w nie zainwestować niemałe pieniądze oraz podróżować z własną częścią infrastruktury, by w ogóle taki rockowy spektakl mógł się odbyć. Wspominają również, by pokryć te koszty organizują po koncercie spotkania z fanami, gdzie można poznać KISS od kulis.
Gwoli ścisłości dodam, że drogi KISS i Polski były naprawdę wyboiste i długo zajęło zanim doszło do ich przecięcia. Pierwszy polski koncert KISS miał się odbyć 26 maja 1997 na stadionie warszawskiej Gwardii, lecz został on odwołany z powodu niskiego zainteresowania biletami. Kapeli w Polsce udało się zagrać w 2019 i 2022 roku kolejno w łódzkiej Atlas i krakowskiej Tauron Arenie. W 2023 formacja powróciła do krakowskiego obiektu, by przedstawić publiczności największe hity zespołu. Była to najprawdopodobniej ostatnia szansa zobaczenia zespołu w Polsce. Więcej pewnie takich okazji nie będzie.
Artykuł: Piotr Czarkowski
Zdjęcia: Oficjalny Facebook zespołu Kiss
Spodobał Ci się nasz artykuł o zespole Kiss? Zobacz nasze inne artykuły, również po angielsku i ukraińsku!
Przeczytaj również: Podwójny ser na ostro raz! Gorgonzolla i Hateful Five w Białymstoku
Przeczytaj również: RM “Indigo” – recenzja płyty
Przeczytaj również: Monika Brodka – portret artystki
Przeczytaj również: Kobiety mają głos. W muzyce również
Przeczytaj również: Recenzja płyty Agnieszki Chylińskiej!
Przeczytaj również: Tool – zespół z Ameryki który zmienił oblicze muzyki
Przeczytaj również: Urszula – piosenkarka. Życie i twórczość
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej