Nazwisko Ireny Santor złotymi zgłoskami zapisało się w historii muzyki. Nazywana „pierwszą damą polskiej piosenki” od ponad 60 lat zachwyca młodsze i starsze pokolenia swym głosem. To niezwykle utalentowana i inspirująca kobieta, która swoim czarem i klasą zdobyła serca krytyków oraz słuchaczy.
Irena Santor – życie
Artystka urodziła się 9 grudnia 1934 roku w Papowie Biskupim, miejscowości znajdującej się w województwie kujawsko-pomorskim. Swoje muzyczne pierwsze kroki stawiała w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca Mazowsze, w którym znalazła się dzięki poleceniu dyrektora Opery Poznańskiej Zdzisława Górzyńskiego. Jako solistka zadebiutowała w 1959 roku. Pierwszy wielki sukces artystki to udział w festiwalu w Sopocie w 1961 roku, na którym zdobyła nagrodę za utwory „Embarras” i „Walczyk na cztery ręce”. Od tej pory Irena Santor stała się jaśniejącą gwiazdą na polskiej scenie muzycznej.
Wykonała wiele występów, a także stworzyła wiele nagrań radiowych, płytowych i telewizyjnych. Przeżyła swoją przygodę z kabaretami Wagabunda, U Kierdziołka czy Karuzela Warszawska, a także z teatrami Ateneum i Syrena. To laureatka wielu nagród, wyróżnień oraz odznaczeń. Artystka została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Zasłużonych Kulturze Gloria Artis, Złotym Fryderykiem czy Bursztynowym Słowikiem za całokształt twórczości. Gwiazda polskiej estrady była aktywna zawodowo przez ponad 60 lat, oficjalnie kończąc karierę w roku 2021.
Twórczość Ireny Santor
Irena Santor wylansowała sporo przebojów, które na stałe wpisały się w jej repertuar. Jej największym, a zarazem najsłynniejszym przebojem jest utwór „Już nie ma dzikich plaż”. Romantyczny i poetycki utwór przywołuje nostalgię, a także wspomnienia o dawnych czasach. Innym znanym utworem w repertuarze Ireny Santor jest „Powrócisz tu”. Oprócz tego, wokalistka wykonała takie przeboje jak „Tych lat nie odda nikt”, „Piosenka o sąsiedzie”, „Małe mieszkanko na Mariensztacie”, „Jak przygoda to tylko w Warszawie” czy „Odrobinę szczęścia w miłości”. Za swoją pracę artystyczną Irena Santor została doceniona przez odbiorców nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zaangażowała się także w działalność Stowarzyszenia Polskich Artystów i Wykonawców Muzyki Rozrywkowej którego była przewodniczącą od 1994 roku aż do roku 2004. Oprócz tego jest ambasadorką Polskiej Unii Onkologii po walce z rakiem piersi.
Irena Santor – gwiazda estrady
Imponujący dorobek artystyczny Ireny Santor, liczne płyty, wykonania oraz występy udowadniają, jaką jest wszechstronną i utalentowaną wokalistką. Jej głos to mezzosopran koloraturowy o szerokiej rozpiętości skali, który jest porównywany do skrzypiec Stradivariusa. W roku 2017 została uhonorowana tytułem doktora honoris causa przez Akademię Muzyczną w Łodzi, jako pierwsza osoba z polskiej branży rozrywkowej. W Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Solcu Kujawskim znajduje się sala koncertowa imienia Ireny Santor, otwartą w 2018 roku. Artystka do dziś inspiruje wielu artystów, którzy wykonują różnorodne aranżacje wykonanych przez nią utworów. Na pewno jest to jedna z największych gwiazd polskiej piosenki.
Irena Santor – najbardziej znane utwory:
• Już nie ma dzikich plaż
• Powrócisz tu
• Tych lat nie odda nikt
• Piosenka o sąsiedzie
• Małe mieszkanko na Mariensztacie
• Jak przygoda to tylko w Warszawie
• Odrobinę szczęścia w miłości
Artykuł: Magdalena Gosk
Zdjęcia: oficjalna strona Ireny Santor
Spodobał Ci się nasz artykuł o życiu i twórczości Irenie Santor? Check out our other articles in english i українська!
Przeczytaj również: Twórczość Mery Spolsky
Przeczytaj również: Never Ending Sorry recenzja płyty Agnieszki Chylińskiej
Przeczytaj również: Zobacz ile zarabiają sławni piosenkarze! TOP 5 najbogatszych!
Przeczytaj również: Podwójny ser na ostro raz! Gorgonzolla i Hateful Five w Białymstoku
Przeczytaj również: “Wuthering Heights” Kate Bush – recenzja płyty
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej