Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2023/10/1698151547888.jpg
    [1] => 500
    [2] => 667
    [3] => 
)
        

Średniowieczna Sycylia to raczej rzadki temat, jeśli chodzi o komiksy. Vincent Brugeas postanowił jednak właśnie tam umiejscowić akcję swojego komiksu, by przedstawić starcie łącznie trzech światów: islamu, chrześcijańskiego Zachodu oraz Wschodu.

Ira Dei 1. Złoto Kaidów – o czym jest?

Na wstępie muszę przyznać, że je wziąłem do ręki ten komiks ze względu na jego historyczną tematykę. Kiedy przeczytałem przygotowany przez autora wstęp wprowadzający czytelnika w opowiadaną historię i jasne stało się, że tematyka zorientowana jest wokół Cesarstwa Bizantyńskiego, moje zainteresowanie gwałtownie wzrosło jeszcze bardziej. Historia tej zapomnianej nieco przez nas wschodniej części antycznego Rzymu, która przecież przetrwała aż do schyłku średniowiecza, jest jednym ze szczególnych przedmiotów zainteresowań, jeśli chodzi o moje zamiłowanie do historii, więc pomysł, by umieścić odrobinę tego świata na kartach komiksu zyskuje moje zdecydowane poparcie.

W XI wieku w basenie Morza Śródziemnego zagrożenie arabskie wciąż było bardzo żywe, a świat islamu ścierał się z chrześcijaństwem od Półwyspu Iberyjskiego aż po krańce Azji Mniejszej. W 1040 roku, gdy dzieje się akcja komiksu, Sycylia znajduje się pod panowaniem muzułmańskim, zagrażając bezpośrednio Italii, a więc również samemu papiestwu. Jednocześnie o odzyskaniu tych ziem myśli cesarza Michał IV Paflagończyk, jako że w Konstantynopolu idea odbudowy rzymskiego imperium wciąż jest żywa w umysłach ludzi i ich władców.

Akcja komiksu przenosi nas właśnie w ten rejon, gdzie operują wojska bizantyńskie w postaci gwardii wareskiej dowodzonej przez Haralda. Spotyka on normańskiego wojownika o imieniu Tankred, któremu towarzyszy kilkudziesięciu wojowników oraz diakon Szczepan, będący legatem papieskim. Tankred oferuje Haraldowi usługi swoje i swoich żołnierzy w zdobyciu miasta Taorminy w ciągu trzech dni.

  • Tankred – dowódca drużyny normańskich najemników
  • Harald – dowódca gwardii wareskiej wysłanej przez cesarza na Sycylię
  • Szczepan – diakon przysłany jako legat papieski

Wódz Waregów powątpiewa w wartość nowych kompanów, zwłaszcza, że przybyli w takiej garstce, podczas gdy on dowodzi licznymi zastępami nordyckich najemników. Jednak już w pierwszej potyczce Normanowie dowodzą swojej wartości i Harald zmienia swoją opinię. Osobnym wątkiem jest diakon Szczepan, który wyraźnie skrywa jakąś tajemnicę, którą będziemy musieli odkryć wraz z postępem fabuły.

Warstwa graficzna

Komiks wydano w dużym formacie i twardej oprawie. Na froncie Ronan Toulhoat sportretował Tankreda z krzyżem w jednym ręku a zakrwawionym mieczem w drugim. W tle natomiast widzimy wojenną pożogę, której barwy odbijają się również na skórze oraz odzieniu wojownika, przez co całość od razu sugeruje nam tematykę komiksu. Na wewnętrznej stronie okładki znajduje się mapa basenu Morza Śródziemnego, która co prawda jest dość schematyczna, jednak pozwala nam spojrzeć lepiej na ówczesny świat.

ira dei
Najemnicy w służbie bizantyńskiej pod Taorminą

Rysunki zdecydowanie zasługują na uznanie, jeśli chodzi o przedstawienie poszczególnych postaci i ich przynależności do poszczególnych etnosów. Choć oczywiście daleko tu do pełnej wierności historycznej, jednak Normanowie noszą charakterystyczne dla nich hełmy normańskie, Waregowie typowe dla wojowników ze Skandynawii hełmy okularowe, u wielu dostrzeżemy również w dłoniach długie duńskie topory. Sami Bizantyńczycy pojawiają się na planszach w nieco skromniejszej reprezentacji, lecz również u nich można wypatrzyć elementy znane z ikonografii pochodzącej z tego okresu.

Ira Dei 1. Złoto Kaidów – czy warto czytać?

Komiks jest pierwszym z dwóch tomów cyklu. Pierwszego cyklu, jak informuje wydawca na tylnej okładce, zatem można spodziewać się więcej. A jest to nadzieja całkiem warta tego, by ją wyrazić, bo z chęcią się dowiem, jak dalej potoczyła się ta historia. Przedstawiona opowieść ma również walor edukacyjny, zwracając uwagę na teatr działań, który bardzo rzadko znajduje się w centrum uwagi. Sycylia, najazdy normańskie, inwazja arabska i bizantyńskie starania o restytucję Cesarstwa na Zachodzie to dobre źródło dla wielu interesujących komiksów, powieści, a wreszcie produkcji filmowych.

Ira Dei 1. Złoto Kaidów – komiks – informacje:

  • Tytuł: „Ira Dei 1. Złoto Kaidów”
  • Scenariusz: Vincent Brugeas
  • Rysunki: Ronan Toulhoat
  • Tłumaczenie: Jakub Syty
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 56
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 2019
  • Wydawca: Taurus Media
  • Cena okładkowa: 45,00zł

Opinia: Sebastian Bachmura
Fot. Agnieszka Małachwiejczyk & Agata Rosińska

 Przeczytaj również: Urban – Reguły gry. Recenzja komiksu w klimacie cyberpunku
 Przeczytaj również: Ter 1 Obcy – recenzja komiksu. Intryguje formą i tajemnicą
 Przeczytaj również: Ter 2 – Przewodnik – recenzja komiksu
 Przeczytaj również: Plot Holes – recenzja komiksu bez dziur fabularnych
 Przeczytaj również: Diuna: Wody Kanly – recenzja komiksu
 Przeczytaj również: Łowcy relikwii – recenzja komiksu
 Przeczytaj również: Wyspa skarbów – recenzja komiksu
 Przeczytaj również: „Zrodzeni do szabli” – recenzja filmu
 Przeczytaj również: Bokser z Auschwitz – recenzja książki Marty Bogackiej

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content