Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2023/10/Konkurs-Chopinowski-na-instrumentach-muzycznych.jpg
    [1] => 640
    [2] => 270
    [3] => 
)
        

„Fryderyk Chopin jest najważniejszą polską marką w kulturze – naszym symbolem i wspaniałym dziedzictwem. Jesteśmy dumni również z tego, że Polska od lat posiada wspaniałe instytucje, które niosą treści, wartości i piękno związane z dziełem Fryderyka Chopina” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej przed II Międzynarodowym Konkursem Chopinowskim na Instrumentach Historycznych. W trakcie wydarzenia odbyło się również publiczne losowanie litery, od której rozpoczną się konkursowe przesłuchania.

 

Minister kultury podkreślił, że obecnie polskie państwo znacząco zwiększa nakłady na kulturę. W kolejnych edycjach wzrasta wsparcie z publicznych środków, zarówno dla Festiwalu „Chopin i Jego Europa”, a także dla Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Udało nam się w 2018 roku, dzięki inicjatywie Instytutu, zainaugurować drugie wydarzenie, które z jednej strony sławi imię Chopina, z drugiej zaś popularyzuje jego muzykę i daje możliwość wielu wykonawcom z całego świata, by muzykę Chopina wykonywać w sposób jak najbardziej wierny oryginałowi, czyli na instrumentach historycznych. Bardzo się cieszymy, że odzew na całym świecie jest tak szeroki – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Zwracając się bezpośrednio do uczestników konkursu minister kultury i dziedzictwa narodowego życzył im zwycięstwa oraz wspaniałych wrażeń z pobytu w Polsce.

Zgodnie z wylosowaną przez ministra kultury literą „W” przesłuchania rozpocznie Derek Wang (USA).

O konkursie

II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny na Instrumentach Historycznych odbędzie się w dniach 5-15 października 2023 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Celem Konkursu jest popularyzowanie brzmienia dawnych fortepianów, które umożliwia lepsze poznanie dzieła poprzez zetknięcie z oryginalną materią i aurą brzmieniową instrumentów.

Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem pianistów – w drugiej edycji spośród 84 zgłoszeń wyłoniono 35 uczestników reprezentujących 14 krajów.

Konkurs jest trzyetapowy: pierwszy i drugi etap stanowią recitale solowe, na repertuar których – oprócz dzieł Chopina – składają się wybrane kompozycje Bacha, Mozarta, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku. W finałowym etapie, który odbędzie się w dniach 13-14 października br., sześcioro finalistów wykona utwory z towarzyszeniem {oh!} Orkiestry Historycznej Martyny Pastuszki pod dyrekcją Vaclava Luksa.

Pianistów oceniać będzie międzynarodowe Jury złożone z wybitnych chopinistów oraz muzyków specjalizujących się w wykonawstwie historycznym pod przewodnictwem prof. Wojciecha Świtały.

Uczestniczący w konkursie pianiści będą mieli do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji Instytutu (Erard z 1838, 1849 i 1855, Pleyel z 1848 i 1854, Broadwood z 1843), kopie instrumentów z epoki oraz instrumenty udostępnione przez zaprzyjaźnione kolekcje europejskie.

 

źródło: MKiDN

 

 

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content