Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2024/01/hoshii.jpg
    [1] => 640
    [2] => 640
    [3] => 
)
        

Saksofonista Jakub Więcek przedstawił światu swoją nową płytę “hoshii”, która miała swoją premierę 30 listopada 2023 roku. Album ten stanowi fascynujące połączenie alternatywnych i hip-hopowych dźwięków, którego tematem przewodnim jest jazz. To eksperymentalne podejście do jazzu przynosi słuchaczom unikalną mieszankę brzmień i przenosi ich w nowe, ekscytujące obszary muzycznej ekspresji.

Hoshii recenzja

Czym jest hoshii?

Kontekstem do płyty jest hoshii. „Hoshii jest istotą, która ma własne życie. Nie mogę często wpływać na to co się z nią dzieje” – mówi Jakub Więcek dla podcastu Audycji kulturalnej. Hoshii to przybysz z innej planety o nazwie versus, wędrowiec, maskotka tego albumu, z którą przechodzi się przez utwory. Samo słowo „hoshii” może również odnosić się do wilgi czarnej (oriolus hoshii), gatunku ptaka, aczkolwiek niektórzy doszukują się w nim japońskiego tłumaczenia słowa „pragnąć”. Zatem czy płyta odzwierciedla pragnienie podróży, ruchu, a może muzyki?

Hoshii to także nazwa kwartetu, którego liderem jest Jakub Więcek. Natomiast pozostałymi członkami zespołu są pianista Grzegorz Tarwid, basista Max Mucha i perkusista Miłosz Berdzik.

hoshii – Kompozycja

Płyta rozpoczyna się od utworu „hoshii, wake up!”, który jest bezpośrednim nawoływaniem do podróży muzycznej, a kończy się na „wanderlust”, czyli na pociągu, swego rodzaju tęsknotą za podróżami. Ostatni utwór sugeruje, że zostanie wypuszczona kolejna płyta stanowiąca narrację do kolejnych podróży muzycznych hoshii, do czego w wywiadzie Maryli Matwiejuk Więcek się przyznaje.
Na tle utworów wybija się „synchronized spirits”, który stanowi punkt kulminacyjny całej muzycznej opowieści. To w tym utworze saksofon sopranowy otrzymuje nowe życie – zwykle kojarzony jest z kawałkami puszczanymi w windzie. Tutaj natomiast obok alternatywnych dźwięków uwydatniane są zalety jego brzemienia.

Poprzez pomieszanie jazzu z różnymi gatunkami muzycznymi odbiór tej płyty nie jest trudny (jest to jednak kwestia subiektywna) – kompozycja płyty dobrana jest tak, by podróż hoshii była przystępna dla słuchacza, któremu nie do końca jest po drodze z jazzem. Nie brakuje tu także improwizacji do czego przyznaje się lider kwartetu w wielu wywiadach.

Wizualna strona hoshii

Projekt i aspekt wizualny całego albumu nawiązuje do koncepcji stworzenia opowiadania z własnej muzyki przez amerykańskiego rapera Tyler, the Creator. Album jest więc eksperymentalnym przeniesieniem muzycznej narracji na rynek polski.

Niektóre pozycje z albumu doczekały się wizualizacji w formie teledysku, gdzie hoshii dosłownie przybiera postać maskotki. W klipie „versus” natrafia na inną istotę spoza ziemi, z którą razem podróżuje, by finalnie trafić na Ziemię. Z klipu „hoshii (short movie)” dowiadujemy się, że hoshii decyduje się na taką podróż, ponieważ życie na planecie versus było nudne i przewidywalne.

Ta sama śnieżnobiała postać z niebieskimi włosami stała się głównym elementem okładki albumu. Hoshii od koncepcji, po muzykę przez nazwę kwartetu, stało się symbolem.

Kim jest pomysłodawca hoshii?

Jakub Więcek, urodzony 29 października 1994 w Rybniku, to ceniony polski saksofonista i kompozytor jazzowy, który swoją karierę zaczął w 2011 roku. Po studiach muzycznych w Amsterdamie i Kopenhadze, gdzie jego mentorem był m.in. Lee Konitz, zdobył uznanie za debiutancki album „Another Raindrop” (2017). Płyta ta przyniosła mu w 2018 Fryderyka w kategorii: jazzowy fonograficzny debiut roku. Więcek kolejny sukces odniósł w 2019 roku dzięki albumowi „Multi-tasking”, który został określony tytułem polskiej płyty roku przez „Politykę”. Jego dyskografia obejmuje również album „Berry” (2019), nagrany z udziałem Maxa Muchy, Moritza Baumgärtnera, Ralpha Alessiego i Mateusza Gawędy.

 

Osoby pracujące nad płytą:
Kuba Więcek – kompozycja, aranżacja, produkcja, saksofon sopranowy
Grzegorz Tarwid – pianino, syntezator
Max Mucha – bas
Miłosz Berdzik – perkusja, glockenspiel

„Hoshii” – lista utworów:

1. hoshii, wake up!
2. hawaii
3. dance of hopes and disappointments
4. floating bliss
5. synchronized spirits
6. human confusion
7. house of hoshii
8. zwycięstwo (victory)
9. versus
10. ftw
11. wanderlust

Recenzja: Joanna Lenik
Zdjęcia: hoshii, Kuba Więcek | pochodzą z teledysku “hoshii – dance of hopes and disappointments (live session)”: https://www.youtube.com/watch?v=oJxQ6Yb8LKE

Artykuł został napisany w ramach Akademii Dziennikarstwa Obywatelskiego w Kulturze

Sprawdź nasze inne artykuły, także po english i українська!

Przeczytaj również: Akademia Pana Kleksa – Witajcie w nowej bajce!
Przeczytaj również: Informacja zwrotna – recenzja serialu
Przeczytaj również: Wystawa Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL – Relacja
Przeczytaj również: 1670 – recenzja serialu Netflixa. Czarny humor w szlacheckim wydaniu
Przeczytaj również: Znachor 2023 – po raz trzeci na ekranie
Przeczytaj również: Bartosz Walaszek – od zera do klasy średniej

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content