Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2024/02/2023-happysad-fotmateusz-wojnar-.jpg
    [1] => 500
    [2] => 623
    [3] => 
)
        

Choć mogłoby się wydawać, że powstali ledwie wczoraj, to przez ponad dwie dekady twórczości Happysad zdążył się zapisać na rodzimej scenie rockowej i zdobyć rzeszę fanów. Jaka jest historia zespołu i co stoi za jego niesłabnącą popularnością? O tym przeczytacie w artykule.

Happysad – początki

Jak wiele zespołów przed nimi, Happysad zaczynał swoją działalność na kilka lat przed momentem, od którego liczy swoją oficjalną historię. Ich początki sięgają 1995 roku, gdy narodziła się grupa HCKF, czyli Hard Core’owe Kółko Filozoficzne, dwa lata później zmieniając nazwę na Happy Sad Generation.

Istniejąca do dziś nazwa Happysad pojawiła się w 2002 roku i właśnie ten moment grupa wskazuje jako początek działalności zespołu. Wtedy też Happysad wydał swoje pierwsze demo. W 2004 roku ukazała się ich debiutancka płyta zatytułowana „Wszystko jedno”.

Rozwój zespołu

Drugi album ukazał się już rok później. Płyta zatytułowana „Podróże z i pod prąd” spotkała się z ciepłym przyjęciem krytyków, a magazyn „Teraz Rock” zaliczył ją do najlepszych w Polsce w 2005 roku.

Happysad
Happysad

Warto tu wspomnieć, że debiutancki „Wszystko jedno” redakcja uznała z kolei za jeden z 50 najważniejszych w historii polskiego rocka.

Kolejne płyty zespołu również spotykały się z entuzjastycznym przyjęciem, zajmując przez wiele tygodni miejsca na listach przebojów, a także pokrywając się złotem i platyną. Jak do tej pory Happysad może się pochwalić ośmioma albumami studyjnymi, a także szeregiem innych wydawnictw takich jak single czy albumy DVD. W 2021 roku ukazała się biografia zespołu „Zanim pójdę. Długa droga zespołu Happysad”, której wydanie wiązało się z obchodzoną okrągłą, dwudziestą, rocznicą powstania formacji.

Happysad – muzyka

Tematem zasługującym na odrębne potraktowanie jest charakter muzyki granej przez zespół. Bywa ona często określana mianem rocka alternatywnego, jednak sami członkowie Happysad określili ją mianem rocka regresywnego, stając niejako w opozycji do rocka progresywnego. Z czasem jednak sami twórcy zaczęli się dystansować również od tego określenia, akcentując raczej poszukiwanie własnego stylu.

Pod względem muzycznym Happysad stawia na prostotę, nie znajdziemy w ich dziełach nadmiernej liczby akordów czy skomplikowanych partii solowych i właśnie w tej prostocie, jak się okazuje, jest metoda. Jeśli przyjrzeć się bliżej, to w zasadzie każda płyta wnosi do dorobku zespołu nieco odmienności pod względem granego stylu.

Zobacz też: Top 10 piosenek Happysad

Na scenie rockowej Happysad bez wątpienia wyróżnia się nie tylko swoją muzyką, ale też konsekwentnym unikaniem ścisłego zaszufladkowania, co pozwala muzykom na ciągłe poszukiwania własnego stylu. Być może właśnie to sprawia, że formacja cieszy się niesłabnącą popularnością i po ponad dwudziestu latach działalności wciąż jest w stanie zaskakiwać swoich fanów.

Dyskografia

Albumy studyjne:

  • Wszystko jedno (2004)
  • Podróże z i pod prąd (2005)
  • Nieprzygoda (2007)
  • Mów mi dobbrze (2009)
  • Ciepło/Zimno (2012)
  • Jakby nie było jutra (2014)
  • Ciało obce (2017)
  • Rekordowo letnie lato (2019)

Albumy koncertowe:

  • Na żywo w studio (2009)
  • Przystanek Woodstock 2013 (2013)
  • Festiwal Pol’and’Rock Live 2019 (2020)
koncert artystów SAWP

 Przeczytaj również: Żart, który stał się hitem. Historia zespołu Nocny Kochanek
 Przeczytaj również: Michał Bajor – 50 lat minęło
 Przeczytaj również: Michał Wiśniewski — barwny ptak polskiej muzyki rozrywkowej
 Przeczytaj również: Krzysztof Cugowski — pół wieku na scenie

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content