„Gasnące światło” – Żaden miłośnik literatury nie powinien czuć się zaskoczony faktem, iż powieści kryminalne składają się na jeden z najobszerniejszych działów w niemal każdej księgarni lub bibliotece. Liczne regały wypełnione są po brzegi zarówno jednotomowymi historiami o tajemniczych zbrodniach, jak i długimi, skomplikowanymi seriami. Oczywiście, to jeszcze nie wszystko! Rynek książki nieustannie prezentuje konsumentom nowe pozycje literackie, które należą do działów: kryminał, thriller, sensacja.
Większość tego typu powieści skupia swoją fabułę na czasach współczesnych. Umożliwia to czytelnikowi szybkie przyswajanie treści, która opisuje doskonale znaną mu nowoczesną rzeczywistość. Właśnie z tego względu wprowadzenie do fabuły motywów historycznych odbierane jest jako intrygujący i efektowny zabieg. Jako sztandarowy przykład tego zjawiska może posłużyć powieść „Kod Leonarda da Vinci”, a także inne części serii o historyku Robercie Langdonie, których autorem jest Dan Brown. Książki zyskały olbrzymią popularność, która przełożyła się również na ekranizacje przedstawionych powieści.
Tajemnica mająca swe źródło w odległej przeszłości niewątpliwie jest interesującym i skupiającym uwagę czytelnika motywem. Wprowadzenie do fabuły wydarzeń historycznych prowokuje do analizy otrzymanych informacji i poszukiwania granicy między prawdą a literacką fikcją. Jest to element, który wyróżnia historie sensacyjne. Hanna Greń jest pisarką, która wykorzystała ten zabieg w swojej powieści kryminalnej o tytule „Gasnące światło”.
Zagadka z przeszłości
Główną bohaterką przedstawionej w książce “Gasnące Światło” historii jest Amelia Butkiewicz. Retrospekcja na początku powieści przywołuje traumatyczne wydarzenie z jej życia. W wieku ośmiu lat dziewczynka stała się świadkiem morderstwa swoich własnych rodziców. Mimo ogromnego przerażenia, Amelia zdołała zachować zimną krew, uciekając napastnikom. Dziewczynka przeżyła, spędzając całą noc w ukryciu.
Na kolejnym etapie fabuła opisuje dorosłe życie głównej bohaterki. Mimo, że wydarzenia z przeszłości odcisnęły na niej swoje piętno, kobieta radzi sobie w życiu osobistym i zawodowym. Jednak właśnie w momencie, gdy jej życie wydaje się uzyskiwać stabilizację, Amelia Butkiewicz popełnia błąd. Momentalny brak rozwagi ukazuje prawdziwe oblicze zaufanej do tej pory osoby, a w konsekwencji – prowadzi do tragedii.
Bohaterka ponownie mierzy się z zagrożeniem, które ma swoje źródło w tajemniczej zbrodni sprzed lat. Śledztwo ponownie zostaje otwarte. Pomiędzy rozdziałami opisującymi fabularną teraźniejszość autorka umieściła retrospekcje z różnych okresów. Najbardziej zastanawiającymi epizodami są zdarzenia mające miejsce u kresu II wojny światowej. Czytelnik pragnie poznać odpowiedzi na cztery pytania:
1) Kto odpowiada za zabójstwo rodziców Amelii?
2) Dlaczego zabójcom tak bardzo zależało na odnalezieniu i zamordowaniu Amelii?
3) Jaki był motyw sprawców?
4) W jaki sposób sprawa morderstwa wiąże się z wydarzeniami z czasów II wojny światowej?
Fascynująca opowieść ze szczyptą humoru
Fabuła książki wprowadza różne okresy w sposób płynny, przez co czytelnik odczuwa przyjemność ze swobodnego poznawania kolejnych etapów historii. Dialogi prezentują się w sposób naturalny, a wykorzystywany w poszczególnych wypowiedziach sarkazm potrafi szczerze rozbawić. Fabuła nieustannie ujawnia nowe informacje dotyczące przeszłości, a także najbliższego otoczenia Amelii Butkiewicz. Wzbudzają one coraz większą ciekawość, zmuszając do analizowania różnych aspektów danej sprawy, wraz z próbą wyjaśnienia całej intrygi.
Bohaterowie powieści są dynamiczni. Na pierwszym planie znajduje się oczywiście Amelia. Mimo traumy z dzieciństwa kobieta zdołała ułożyć sobie życie. Jednakże pragnienie miłości ze strony bliskich osób rozbudziło w niej iskrę naiwności. Dziewczyna bagatelizowała wszelkie sygnały, które świadczyły o tym, że jej narzeczony nie jest dla niej odpowiednim partnerem. Wątek ten budzi niemałą frustrację u czytelnika.
Gdy Amelia poznaje prawdziwe oblicze swojego narzeczonego, zmiana biegu wydarzeń staje się już niemożliwa. Dziewczyna musi zmierzyć się z wszelkimi konsekwencjami, niezależnie od tego, jak wiele przykrości i lęku będzie musiała z tego powodu doświadczyć.
Hanna Greń wprowadziła do swojej powieści licznych bohaterów. Niektórzy są jedynie postaciami epizodycznymi, ale nie zmienia to faktu, iż każdy z nich wnosi do fabuły kolejne elementy układanki. Analizowanie postępowania poszczególnych osób z otoczenia Amelii jest nieodłącznym elementem danej lektury. Czytelnik często ma okazję dostrzec niespodziewane zwroty akcji, które są powodem doświadczenia różnorodnych emocji podczas czytania.
Pozytywny odbiór powieści
W znacznej większości przypadków czytelnicy byli zadowoleni z lektury „Gasnącego światła”. Na portalu lubimyczytać.pl powieść uzyskała ocenę 7,2/10, a także została objęta jego patronatem. Książka została wydana przez wydawnictwo Czwarta Strona, a drugim z jej patronów jest Regionalny Portal Informacyjny beskidzka24.
Powieści Hanny Greń zawsze otrzymywały pozytywny odbiór. Pisarka jest autorką kilku serii kryminalnych. Należą do nich:
• „W Trójkącie Beskidzkim”,
• „Polowanie na Pliszkę”,
• „Śmiertelne wyliczanki”,
• „Dioniza Remańska”.
Moja opinia
Historia przedstawiona w powieści zafascynowała mnie. Z dużym zainteresowaniem poznawałam kolejne elementy fabuły, a także postępowanie występujących w niej bohaterów. Sarkastyczne dialogi zdołały doprowadzić mnie do śmiechu, co było świetnym sposobem na rozładowanie napięcia spowodowanego uważnym śledzeniem rozwoju prowadzonej sprawy kryminalnej.
Podczas czytania czasami jednak odczułam zdezorientowanie opisywanymi w powieści powiązaniami rodzinnymi osób bliskich głównej bohaterce. Przedstawione zostały one w sposób mało czytelny, przez co wielokrotne analizowanie niektórych fragmentów okazało się nieuniknione. Mimo tych drobnych, wymagających wnikliwej analizy fragmentów, język wykorzystany w książce jest w dużej mierze naturalny, przez co możliwe staje się płynne przyswajanie fabuły.
Uważam, że powieść może zainteresować zarówno miłośników powieści kryminalnych, jak i osoby, które do tej pory nie sięgały po pozycje należące do kategorii „thriller”. Emocjonująca historia sprawia, że czytelnik pragnie jak najszybciej odkryć rozwiązanie przedstawionej w fabule zagadki. Książka z pewnością zachęca do zapoznania się z kolejnymi dziełami Hanny Greń.
Recenzja: Natalia Chojnowska
Spodobała Ci się nasza recenzja książki Hanny Greń Gasnące światło? Zobacz nasze inne artykuły!
Przeczytaj również: “Anomalia” Hervé Le Tellier – recenzja książki
Przeczytaj również: “Agla” – recenzja książki. Opowieść niesamowita
Przeczytaj również: Annie Ernaux – kim jest laureatka literackiej Nagrody Nobla 2022?
Przeczytaj również: „Pieśń lodu i ognia” – recenzja serii książek
Przeczytaj również: Stray Kids “Maxident” – recenzja albumu!
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej