Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2025/03/grzegorz-markowski.jpg
    [1] => 400
    [2] => 267
    [3] => 
)
        

Grzegorz Markowski to wyjątkowa postać na polskiej scenie muzycznej. Dzięki swojemu charakterystycznemu głosowi i zespołowi Perfect jego utwory, takie jak Autobiografia czy Nie płacz, Ewka, są znane i kochane w całej Polsce do dziś. Jak do tego doszedł?

Grzegorz Markowski – początki

Grzegorz Markowski urodził się 23 września 1953 roku w Józefowie pod Warszawą. Interesował się muzyką już od najmłodszych lat. W 1969 roku, w wieku zaledwie 16 lat, zaczął grać w amatorskim zespole muzycznym z Józefowa. Młodzi muzycy dostali sprzęt od lokalnej straży pożarnej, która dodatkowo udostępniła im salę do prób. Był jednak jeden haczyk – choć niekoniecznie negatywny dla Markowskiego i jego znajomych z zespołu. W zamian za wsparcie mieli grać na wiejskich weselach oraz lokalnych wydarzeniach, takich jak studniówki czy bale maturalne.

Dzięki temu doświadczeniu Markowski po raz pierwszy zetknął się z publicznością tego typu, co niewątpliwie wpłynęło na jego późniejszą karierę muzyczną. Wtedy też po raz pierwszy zarobił pieniądze dzięki muzyce, co było niemałym sukcesem, jak na jego wiek.

Markowski poznawał muzykę nie tylko poprzez praktykę w zespole, lecz także na wiele innych sposobów. Jednym z ważnych etapów jego kariery była działalność w Studiu Piosenki ZAKR – miejscu, gdzie wielu młodych artystów miało możliwość rozwijania swoich umiejętności wokalnych i scenicznych. W latach 1974–1978 był związany z Teatrem na Targówku. W tym czasie doskonalił także swoje umiejętności wokalne, pobierając lekcje śpiewu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na Okólniku.


<small><em>Perfect –  Autobiografia</em></small>

Pochłonięty muzyką Markowski nie zwalniał tempa. W 1976 roku wziął udział w koncercie „Debiutów” podczas 14. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W tym samym roku ponownie mógł wykorzystać swoje umiejętności, nagrywając główny motyw muzyczny do serialu 07 zgłoś się.

Grzegorz Markowski – zespoły muzyczne


Victoria Singers
Pierwszym profesjonalnym zespołem muzycznym Grzegorza Markowskiego był Victoria Singers. Śpiewał w nim od 1977 roku, mając 24 lata. Sam zespół został założony w tym samym roku przez Witolda Paszta. Markowski wystąpił z Victoria Singers na 16. KFPP w Opolu. Nie spędził tam jednak dużo czasu, ponieważ rok po dołączeniu opuścił zespół. Sama grupa muzyczna działała przez następne lata, odnosząc zarówno większe, jak i mniejsze sukcesy.

Po odejściu Grzegorza Markowskiego Victoria Singers zmieniło nazwę na VOX. Zespół występował na prestiżowych festiwalach, m.in. na Sopot Festival, oraz koncertował za granicą, zdobywając uznanie w ZSRR, NRD i Czechosłowacji. Ich charakterystyczne brzmienie, łączące elementy popu, jazzu i muzyki rozrywkowej, uczyniło ich jedną z najpopularniejszych grup wokalnych lat 80. w Polsce.

Perfect
Zespół Perfect został założony na przełomie 1977 i 1978 roku w Warszawie. W początkowych latach swojej działalności występował na żywo, ale nie odnosił jeszcze dużych sukcesów i nie nagrał żadnej płyty. Przełom nadszedł w 1980 roku, kiedy do zespołu dołączył Grzegorz Markowski, zastępując Zbigniewa Hołdysa. Zadebiutował na koncercie w klubie “Stodoła” w Warszawie podczas sylwestra 1980 roku.

Wtedy też kariera Perfectu i Markowskiego poszybowała w górę. W 1981 roku zespół wydał debiutancki album Perfect, na którym znalazły się ogromne hity, takie jak Nie płacz, Ewka i Chcemy być sobą. Do dziś są uznawane za ikoniczne i nadal słuchane przez wielu Polaków.

Kolejny album, UNU, ukazał się w 1982 roku. To właśnie na tej płycie znalazła się Autobiografia – jeden z największych przebojów zespołu. W 1983 roku Perfect wydał album koncertowy Live. W tym samym roku, po serii sukcesów, zespół ogłosił rozwiązanie.

W 1993 roku Perfect został reaktywowany z Markowskim w składzie. Było to częściowo efektem ogromnego zainteresowania fanów, którzy pragnęli powrotu zespołu. Od tego czasu Perfect nagrał wiele kolejnych płyt, a ich utwory na stałe zapisały się w historii polskiej muzyki.


Perfect –  Nie płacz Ewka

W 2019 roku Grzegorz Markowski odszedł z zespołu, tłumacząc swoją decyzję chęcią zakończenia kariery na własnych warunkach i uniknięcia udawania “energetycznego staruszka”. Miał wtedy 66 lat, co w pełni uzasadniało jego wybór.

Choć początkowo Perfect miał kontynuować działalność bez Markowskiego, ostatecznie w 2020 roku zespół zakończył swoją wieloletnią historię na scenie.

Hazard i Samolot
Cofnijmy się jednak jeszcze na chwilę w czasie. Po rozpadzie Perfectu w 1983 roku Grzegorz Markowski nie porzucił muzyki. W kolejnych latach grał w dwóch zespołach.

Jednym z nich był Hazard, do którego dołączył w 1984 roku. Nagrał z nim kilka utworów, jednak grupa nie odniosła większego sukcesu.

Kolejnym zespołem, w którym Markowski próbował swoich sił, był Samolot. Grupa ta również nie zdobyła dużej popularności, a jej działalność okazała się krótkotrwała. Nie zachowało się wiele nagrań, a zespół nigdy nie wydał pełnoprawnego albumu.

Cugowski – Kariera solowa

W 1989 roku Grzegorz Markowski wydał swój jedyny solowy album, zatytułowany Kolorowy telewizor. Płyta miała bardziej pop-rockowe brzmienie niż twórczość Perfectu i nie zdobyła tak dużej popularności jak nagrania zespołu.

Najbardziej rozpoznawalnym utworem z tego albumu jest Znowu pada deszcz, który stał się jednym z nielicznych solowych hitów Markowskiego. Pomimo braku komercyjnego sukcesu album ten ukazuje inną stronę artysty – bardziej melodyjną i eksperymentalną.

W 2021 roku Markowski ogłosił zakończenie swojej kariery muzycznej. Jednak mimo oficjalnego wycofania się ze sceny sporadycznie angażuje się w projekty muzyczne, zwłaszcza te realizowane wspólnie z córką, Patrycją Markowską.

Opisał: Paweł Skarzyński
Zdjęcia: Facebook artysty

  koncert artystów SAWP

Spodobał Ci się nasz artykuł? Sprawdź inne muzyczne nowinki!

Proanima.pl Muzyka Przeczytaj również: Robert Gawliński i wilki 
ProAniama.pl Muzyka Przeczytaj również: Wojciech Waglewski – historia muzyka
Przeczytaj również: Wojciech Gąssowski – muzyka która grała na prywatkach
Proanima.pl Muzyka Przeczytaj również: Recenzja płyty Krystyny Prońko
Przeczytaj również: Czadoman – ruda tańczy, my słuchamy
Proanima.pl Muzyka Przeczytaj również: Zanim zniknęli – czy słuchamy jeszcze tych artystów?
Proanima.pl Muzyka Przeczytaj również: Jacko Brango – kto to jest? Z kim znanym występuje?

 

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content