Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2025/05/Falszywe-Bilety-NordVPN.jpg
    [1] => 640
    [2] => 427
    [3] => 
)
        

Ponieważ trafiłeś na nasz portal, to prawdopodobnie z niecierpliwością wyczekujesz na koncert swojego ulubionego artysty. Doskonale znamy dreszczyk towarzyszący temu oczekiwaniu, który z każdym dniem przybliżającym do tego wydarzenia uwalnia endorfiny, wprowadzając nas w stan zbliżony do euforii.

Niestety, ekscytacja często sprzyja nieostrożności, a na nią liczą oszuści, których nie brakuje, w szczególności w Internecie. Naciągacze stają się coraz bardziej wyrachowani w swoich działaniach, stosując coraz sprytniejsze metody na wyłudzenie pieniędzy od fanów.

Liczby mówią same za siebie – w samej Wielkiej Brytanii ponad 600 fanów Taylor Swift zostało oszukanych na średnio 332 funty (ok. 1700 PLN) przy zakupie fałszywych biletów na jej koncert. Przykłady podczas epokowego The Eras Tour można by mnożyć na całym świecie, również podczas koncertów w Warszawie. W ciągu samych dwóch tygodni przed jej koncertami Revolut odnotował 52% wzrost zgłoszeń o oszustwach ze strony klientów z Polski.

Lewe wejściówki – jakie zagrywki stosują oszuści?

Oszustwa z udziałem oszukanych wejściówek mogą przybierać najróżniejsze formy. Powszechne stają się podrabiane witryny internetowe, które do złudzenia przypominają strony oficjalnych agencji i dystrybutorów biletowych, a do tego stosują chwytliwe hasła typu „super promocja”, „happy hours” czy „ostatnie bilety!”. Gdy nieostrożny klient dokona wpłaty, kontakt urywa się w sposób nagły. Bilety oczywiście nigdy nie trafiają pod podany adres.

Inna metoda, nieco mniej wyszukana pod względem technologicznym, to podawanie się za fana, który odsprzedaje bilety w social mediach lub na platformach z ogłoszeniami. Jako powód odsprzedaży podaje na ogół trudną sytuację rodzinną, finansową lub obowiązki zawodowe.

W tym drugim wypadku zdarza się, że po opłaceniu transakcji oszukany klient otrzymuje w zamian plik PDF z biletem, który został już wcześniej wielokrotnie odsprzedany. Nie trzeba chyba dodawać, że to perfidne oszustwo często naraża fana na dodatkowe koszty związane z transportem i zakwaterowaniem, które na ogół przekraczają cenę samego biletu. Sam oszukany zazwyczaj dowiaduje się o tym dopiero przy bramkach…

Sygnały ostrzegawcze – po czym poznać oszustwo?

Kluczem do uniknięcia oszustwa jest ostrożność. Ważne jest więc, by podczas transakcji w sieci zachować czujność i zdrowy rozsądek. Poniżej znajduje się kilka najpowszechniejszych czerwonych flag, które powinny Cię zaalarmować o potencjalnym przekręcie.

  • Zbyt piękne, by było prawdziwe – mocno zaniżone ceny biletów na już dawno wyprzedany koncert albo „ekskluzywny pakiet VIP” w wyjątkowo atrakcyjnych cenach, to zwyczajowe praktyki stosowane przez oszustów. Musisz mieć tego świadomość, jeśli szukasz okazji w sieci.
  • Wywieranie presji czasowej – bannery o treści typu „Ostatnia szansa, kup już teraz!” mają wywrzeć na kupującym presję i zachęcić do szybkiej zapłaty. Oszuści celowo stosują tę taktykę, bo wiedzą, że fan działający w pośpiechu nie będzie sprawdzał wiarygodności oferty.
  • Kanały sprzedaży poza obiegiem oficjalnym – jeżeli bilety na dany koncert sprzedawane są poza oficjalną witryną internetową, serwisami biletowymi z akredytacją lub renomowanymi punktami sprzedaży, należy zachować szczególną ostrożność. Z największym ryzykiem wiążą się transakcje w mediach społecznościowych, gdzie tożsamość sprzedawcy jest trudna do zweryfikowania.
  • Podejrzane metody płatności – w przypadku, gdy rzekomy sprzedawca naciska na nietypową formę zapłaty, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z oszustem. Mowa tu o takich metodach, jak przelew na zagraniczne konto, karta podarunkowa lub kryptowaluty, W przypadku tych metod płatności odzyskanie środków po oszustwie staje się praktycznie niemożliwe.

Jak kupować bilety bezpiecznie – praktyczne porady

Chociaż oszuści w sieci stają się coraz bardziej podstępni i kreatywni, istnieje kilka sprawdzonych praktyk, które pozwalają zminimalizować ryzyko. Najważniejsze z nich wymieniamy poniżej.

1.    Kupuj bilety wyłącznie z oficjalnych źródeł

Pierwsza i najważniejsza porada. Zdecydowanie najbezpieczniej jest korzystać z kanałów sprzedaży organizatorów danego wydarzenia tudzież autoryzowanych sprzedawców i bileterii lub kas biletowych danego obiektu (w przypadku transakcji offline). Zdecydowanie odradzamy również klikania w przypadkowe linki – znacznie bezpieczniej jest samemu wpisać adres oficjalnej strony.

Z kwestii stricte technicznych, powinieneś zwrócić uwagę, czy na stronie płatności widać symbol kłódki i adres zaczynający się od https – świadczy to o zabezpieczeniu połączenia protokołem SSL. Unikać za to należy transakcji na stronach z dziwnymi adresami URL, które zawierają ciągi cyfr lub liter. Z reguły oznacza to, że jest to domena fałszywa, która podszywa się pod renomowany serwis.

2.    Weryfikuj sprzedawcę i bilety

Jeżeli kupujesz bilet na wydarzenie od prywatnej osoby, np. za pośrednictwem Facebooka, postaraj się dokładnie sprawdzić profil tej osoby. Spróbuj ocenić, czy wygląda on wiarygodnie, ma realne zdjęcie, prawdziwych znajomych oraz historię aktywności. Jeśli zauważysz, że konto zostało stworzone kilka dni temu, to jest to wyraźny sygnał do niepokoju.

Ponadto, w przypadku, gdy otrzymasz plik PDF z biletem, dokładnie sprawdź, czy kod biletu i szczegóły dotyczące wydarzenia zgodne są ze stanem faktycznym. Z kolei, jeśli odbierzesz fizyczny bilet, dokładnie przyjrzyj się zabezpieczeniom, takim jak hologramy oraz jakości druku.

3.    Stosuj bezpieczne płatności

Bardzo dobrym sposobem na zabezpieczenie swoich środków jest płatność kartą lub przez systemy na platformach takich jak PayPal. Są one chronione procedurą chargeback, która znacznie ułatwia odzyskanie środków w przypadku oszustw. Należy unikać transakcji, które pomijają wykorzystanie oficjalnych platform z wdrożonymi politykami ochrony kupującego oraz poza portalami aukcyjnymi, zwłaszcza jeśli sprzedający na to nalega.

4.    Chroń swoje dane i połączenie internetowe

Przy zakupie przez Internet powinieneś również zadbać o bezpieczeństwo połączenia. Dlatego unikaj jakichkolwiek zakupów, jeśli jesteś podłączony do sieci w kawiarniach lub centrach handlowych, które są idealnym celem dla cyberprzestępców. Jeśli jednak nie masz wyboru, to skorzystaj z wirtualnej sieci prywatnej VPN z szyfrowaniem transmisji, która zwiększy bezpieczeństwo transakcji.

Jeśli zastanawiasz się, czy VPN spowalnia Internet i czy naprawdę opłaca się korzystać z tego typu usług, to mamy dla Ciebie dobre wieści. Obecnie usługi tego typu wpływają na prędkość Internetu w sposób minimalny. Tymczasem realne korzyści, jak ochrona danych wrażliwych, są bezcenne!

5.    Nie daj się presji i sprawdzaj wszystko na spokojnie

Nawet gdy bardzo zależy Ci na zakupie biletu, powinieneś zachować zimną krew. Oszust najpewniej zacznie straszyć Cię, że nie będzie czekał i sprzeda bilet komuś innemu, jeśli szybko nie dokonasz płatności. Musisz mieć świadomość, że jeśli oferta jest uczciwa, to nie zniknie w kilka minut. W przypadku stron internetowych koniecznie zapoznaj się z regulaminem sprzedaży i sprawdź, czy czas i miejsce wydarzenia się zgadzają. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zrezygnuj z transakcji.

6.    Zabezpiecz konta biletowe

Nawet jeśli korzystasz ze sprawdzonych platform biletowych i rezerwujesz bilety online, powinieneś zadbać o zabezpieczenie swojego konta. Bardzo ważne jest, by zadbać o mocne hasło, a najlepiej skorzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA), jeśli  oczywiście jest dostępne. W ten sposób, nawet gdy dojdzie do wycieku lub kradzieży Twoich danych, nikt nie zdoła się zalogować na Twoje konta bez dodatkowego potwierdzenia.

Ważne jest również, by nie udostępniać nikomu swoich danych do logowania, ani nie wysyłać zrzutów ekranu lub zdjęć swojego biletu. W przeciwnym razie narażasz się na ogromne rozczarowanie przy bramkach!

Przezorny zawsze ubezpieczony

Nie ulega wątpliwości, że dla internetowych oszustów ostrożny i świadomy fan muzyki jest najgorszym przeciwnikiem. Zawsze pamiętaj, by nie dać się zmanipulować i dokładnie sprawdzać strony. Ważne jest również, byś odpowiednio chronił swoje dane do logowania (przez 2FA), a nawet połączenie z siecią (przez VPN). Bezpieczeństwa w końcu nigdy za wiele, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą nie tylko pieniądze, ale i marzenia o zobaczeniu swoich idoli na żywo!

Źródło: NordVPN
Fot.  Freepik

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content