Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2024/05/Falconspeare.jpg
    [1] => 640
    [2] => 853
    [3] => 
)
        

Falconspeare – na tropie poszukiwań dawnego przyjaciela. Recenzja trzeciego tomu z cyklu przygód profesora J.T. Meinhardta i jego asystenta, pana Knoxa

Łowcy potworów to motyw niejednokrotnie poruszany przez twórców horroru bądź też szeroko rozumianej fantastyki. Są tematem znanym i lubianym. Lecz czy mają jeszcze szansę zaskoczyć, zwłaszcza w zaledwie 56-stronicowym komiksie? Czy definicja ,,potwora” zawsze jest tak prosta do określenia? Autorzy ,,Falconspeare’’, Mike Mignola oraz Warwick Johnson-Cadwell, po raz kolejny otwierają przed nami drzwi do pełnej niebezpieczeństw pseudowiktoriańskiej krainy o niepowtarzalnym klimacie.

Falconspeare komik recenzja

Fabuła i warstwa estetyczna

Drużyna łowców, składająca się z profesora J. T. Meinhardta, pana Knoxa oraz Mary Van Sloan natrafia na serię tropów, prowadzących do ich zaginionego przed laty towarzysza – Jamesa, tytułowego Falconspear’a. Trzyosobowa drużyna wyrusza w podróż, podczas której odkrywa kolejne fakty. Odkrywają, że prawda, potrafiąca być i piękna, i brutalna, może przekroczyć ich najśmielsze oczekiwania.

Rysunki spod kreski Warwicka Johnsona-Cadwell’a są w stylu dosyć specyficznym, nadają jednak komiksowi mrocznego klimatu. Autor dobitnie obrazuje grozę potworów, krew oraz dekapitacje. Nie brak również typowych dla komiksów wyrazów dźwiękonaśladowczych. Okładka z kolei jest ciekawa i zachęcająca do sięgnięcia po tę pozycję.

Falconspeare – czy warto czytać?

Historia, choć krótka i skupiająca się na jednym wątku, wziąwszy pod uwagę flashbacki, jest i angażująca, i zaskakująca. I to mimo tego, że pewne zabiegi i rozwiązania fabularne mogą być przewidywalne. Istotne jest jednak nie to, co zostaje nam przedstawione, a w jaki sposób.
Historia trzeciego tomu serii została poprowadzona bardzo dobrze, zaś zakończenie pozostało ze mną na dłużej. Komiks odsuwa na dalszy plan członków zespołu łowców, a skupia się na postaci Falconspear’a. Można wyczytać w nim także pewne komentarze na temat współczesnego społeczeństwa. Co istotne – jest to historia zamknięta, do której zrozumienia nie jest niezbędna znajomość poprzednich części. Dlatego też zachęcam do zapoznania się z tą pozycją oraz do wyrobienia własnej opinii.

Falconspeare komiks

Falconspeare informacje:

• Tytuł: Falconspeare
• Wydawca: Wydawnictwo Sonia Draga/Non Stop Comics
• Rysunki: Warwick Johnson-Cadwell
• Scenariusz: Warwick Johnson-Cadwell (we współpracy z Mike’em Mignolą)
• Tłumaczenie: Paulina Braiter
• Oprawa: twarda
• Ilustracja na okładce: Mike Mignola i Dave Stewart
• Data wydania polskiego: 2024
• Druk: kolor
• Ilość stron: 56
• Cena okładkowa: 49,90 zł

Recenzja i zdjęcia: Emilia Dąbrowska
Redakcja: Magdalena Tołoczko

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content