Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2023/10/IMG_20231018_113951-1.jpg
    [1] => 500
    [2] => 667
    [3] => 
)
        

Kolejna część cyklu zawierającego klasyczne opowiadania grozy trafia do naszych rąk. Wraz z autorami przenieśmy się do świata tajemnic i nieopisanego strachu, które ukryte są pod strzechami XIX-wiecznych chałup i we dworach. Dziś prezentujemy Duchy nocy świętojańskiej

Duchy nocy świętojańskiej – o czym są?

Dawniej świat był o wiele bardziej tajemniczy i nieodkryty. I nie mam tu na myśli czasu sprzed wielkich odkryć geograficznych, które rozpoczęły się w wieku XV i trwały tak naprawdę do XIX stulecia, kiedy to oczom ludzi ukazał się ląd, znany dziś jako Antarktyda. Nie trzeba było wcale jechać tak daleko, bo nieznane kryło się często w posępnym lesie nieopodal, albo w tej drugiej wiosce za górą. Niepoznane pozostawały niektóre aspekty życia, które zyskiwały swoje własne, ludowe egzegezy. Wreszcie, mimo chrystianizacji, w ludowej pamięci przetrwało wiele elementów religii naturalnych w ich mitologicznych i demonologicznych aspektach. Czasem w bezpośredniej formie, innym razem z nałożonym „filtrem” tradycji chrześcijańskiej. Wszystko to zostało zebrane na stronach „Duchów nocy świętojańskiej” i przekazane w ręce czytelnika.

Książka przenosi nas w czasie do XIX stulecia, gdzie rozgrywa się akcja umieszczonych w zbiorze opowiadań. Wraz z autorami i ich bohaterami mamy okazję przemierzyć wzdłuż i wszerz cały kontynent europejski, a nawet zawitać za ocean, do Nowego Świata. Demony sprzed wieków, które pojawią się na kartach tej książki poznamy w ich oryginalnym, nieprzetworzonym przez popkulturę kształcie. Dlatego nie dziwcie się, gdy bohater podróżujący do Mołdawii na wampiry natknie się w Serbii, a nie w Siedmiogrodzie (znanym również jako Transylwania). Co więcej nie śpią w trumnach, nie posiadają własnych zamków, nie zamieniają się w nietoperze… Peleryn ani problemów stomatologicznych zresztą też nie mają.

duchy nocy świętojańskiej
“Duchy nocy świętojańskiej” – ponad 500 stron mrożących krew w żyłach historii

Przygodę rozpoczynamy gdzieś na kulturowym pograniczu Polski i Rusi, by potem przenieść się na Ukrainę, Bałkany, Wyspy Brytyjskie i do Nowego Jorku. Chociaż jest to zbiór opowiadań grozy, to jej natężenie jest zróżnicowane. Niektóre historie wywołają przechodzący przez całe ciało dreszcz, inne natomiast zaintrygują raczej swoją tajemniczością.

Na cały cykl zawarty w książce składają się opowiadania, które napisali:

  • Jan Barszczewski
  • Roman Zmorski
  • Mychajło Kociubynski
  • Mikołaj Gogol
  • Aleksiej Tołstoj
  • Edward Benson
  • Vincent O’Sullivan
  • Alfred McLelland Burrage
  • Rosa Mulholland
  • Rhoda Broughton

Czy warto czytać?

Osobiście najlepiej wspominam lekturę Mikołaja Gogola i Aleksieja Tołstoja, jednak nie mogę pominąć również irlandzkich klimatów spod pióra Rosy Mulholland, a także całkiem swojsko brzmiących historii osadzonych na Huculszczyźnie, które napisał Jan Barszczewski oraz już rodzimej opowieści o diable Borucie. Dużo gorzej odebrałem anglosaskie historie z Bensona, Burrage’a czy O’Sullivana, które nie przypadły mi specjalnie do gustu. Gust jednak, jak wiadomo, rzecz względna i w zasadzie się o nim nie dyskutuje, dlatego nie będę wgłębiał się w ten obszar dywagacji na temat „Duchów nocy świętojańskiej”.

Zbiór opowiadań, którego zrecenzowania się podjąłem ma wiele do zaoferowania czytelnikowi. Tajemniczość, dreszcz emocji, demony z zapomnianych mitologii europejskich… A prócz tego znane nazwiska znakomitych autorów tego gatunku. Jednym słowem – śmiało można polecić tę lekturę.

Opinia: Sebastian Bachmura
Fot. Agnieszka Małachwiejczyk & Agata Rosińska

Duchy nocy świętojańskiej – książka– informacje:

  • Tytuł: Duchy nocy świętojańskiej
  • Autor: autor zbiorowy
  • Liczba stron: 562
  • Oprawa: twarda
  • Wydawnictwo: Zysk i S-ka
  • Data premiery: 2023
  • Cena okładkowa: 64,90 zł

 

 Przeczytaj również: Urban – Reguły gry. Recenzja komiksu w klimacie cyberpunku
 Przeczytaj również: Ter 1 Obcy – recenzja komiksu. Intryguje formą i tajemnicą
 Przeczytaj również: Ter 2 – Przewodnik – recenzja komiksu
 Przeczytaj również: Plot Holes – recenzja komiksu bez dziur fabularnych
 Przeczytaj również: Diuna: Wody Kanly – recenzja komiksu
 Przeczytaj również: Łowcy relikwii – recenzja komiksu
 Przeczytaj również: Wyspa Skarbów – recenzja komiksu z cyklu Adaptacje Literatury
🟧 Przeczytaj również: TOP 7 polskich pisarzy grozy, których musisz znać!
🟧 Przeczytaj również: Nadchodzi Halloween. Top 10 horrorów, które warto znać

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content