Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2022/11/20200215_inni_ludzie_aw_0221-1s.jpg
    [1] => 640
    [2] => 427
    [3] => 
)
        

Dorota Masłowska – choć znana jest najbardziej z literackich inklinacji, zajmuje się również muzyką – jest producentką, a nawet sama śpiewa.

Śpiewająca literatka

Te nieznane szerszemu ogółowi pasje schodzą jednak na dalszy plan, bo najważniejsza jest literatura – powieści i felietony.
Odkąd w 2006 r. została laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za napisaną rok wcześniej powieść „Paw królowej”, jej kariera nabrała rozpędu.
Urodzona w 1983 roku Dorota pochodzi z Wejherowa, z rodziny o tradycjach medycznych i marynarskich. Ojciec pływał na statkach, mama zaś była lekarką…
Masłowska zadebiutowała bardzo wcześnie, mając zaledwie 17 lat, wzięła udział w konkursie „Dzienniki Polek” miesięcznika „Twój Styl”. Konkurs wygrała i w tym samym roku opublikowała opowiadanie „Wyprawa na dach wieżowca”. Kolejnym przystankiem na drodze do kariery było zwycięstwo w VII edycji konkursu poetyckiego „O Złote Pióro Sopotu”.

Wojna polsko-ruska

Uczyła się do matury i już mocno pracowała nad swoją pierwszą powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. Promowano ją jako „pierwszą polską powieść dresiarską”, a przychylne recenzje Jerzego Pilcha i promocja w programie „Idol” sprawiły, że powieść stała się bestsellerem wydawniczym, a jej autorka została okrzyknięta wschodzącą gwiazdą literatury. Później powieść doczekała się adaptacji filmowej Xawerego Żuławskiego. „Wojna polsko-ruska…” wywołała również niemało kontrowersji, które jednak nie zaszkodziły ani autorce, ani książce.

Paw królowej

Kolejnym w garnuszku nagród okazał się Paszport „Polityki”, a później najbardziej pożądana przez pisarzy Nagroda Literacka Nike za kolejną powieść „Paw królowej”.
Masłowska zdecydowała się jednak nie na studia polonistyczne ani dziennikarskie, ale na psychologię na Uniwersytecie Gdańskim. Później przeniosła się do Warszawy, na kulturoznawstwo.


W 2005 wydała drugą powieść, wspomniany „Paw królowej”, który nie był tak przychylnie oceniany, jak „Wojna…”. Zarzucano jej agresywny język i cynizm, a pisana rymowaną prozą i stylizowana na piosenkę hip-hopową powieść, była nowością na polskim rynku wydawniczym. Dodatkowo krytyczny obraz polskiej rzeczywistości nie pozostawiał czytelników obojętnymi.

W 2006 Masłowska napisała debiutancki dramat – „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”, cały czas współpracując z wydawnictwami Lampa i Iskra Boża, które przyczyniły się do jej pierwszych sukcesów. Sukcesem dla młodej pisarki była też prezentacja dramatu publiczności w formie próby czytanej w warszawskim Teatrze Rozmaitości. Spektakl reżyserował Przemysław Wojcieszek. Kolejny dramat (z 2008 r.) „Między nami dobrze jest” to opowieść o trzech kobietach, wywodzących się z różnych pokoleń, które napotykają trudności w komunikacji, ponieważ żyją w różnych rzeczywistościach. Dramat doczekał się wystawienia na deskach TR Warszawa, tym razem w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

Sukcesy teatralne zaowocowały wyjazdami za granicę, najpierw na roczne stypendium do Berlina, a później do Stanów Zjednoczonych w programie dla pisarzy oraz na Brooklyn Book Festival.

Dokładnie dekadę temu (2012) wydała trzecią powieść – „Kochanie, zabiłam nasze koty”, którą określiła jako najbardziej przemyślaną.
Rok później ukazał się obszerny wywiad z Masłowską, wydany w formie książki. Nosi tytuł „Dusza światowa”.

Muzyka i literatura

Pisanie powieści i dramatów to niejedyna działalność Masłowskiej z obszaru literatury. Pisała felietony do „Przekroju”, recenzowała książki do „Wysokich Obcasów”, współpracowała z magazynem „Lampa”.
Ma na koncie również aktywność muzyczną. W 2003 roku z zespołem Cool Kids of Death nagrała dwie piosenki. Była współzałożycielką zespołów: Fałszerze Recept, Wściekłość i wrzask, Pałac Wujka Leszka.
Przyjęła zaproszenie organizatorów Warszawskich Spotkań Teatralnych, prowadząc blog z recenzjami spektakli „Tramwaj zwany teatrem”.
W 2014 roku wydała pierwszy własny album muzyczny (pod pseudonimem „Mister D.”) – „Społeczeństwo jest niemiłe”, na którym śpiewa własne piosenki. Jedną z głównych ról w teledysku powierzyła modelce Anji Rubik, zaś „Hajs” z tej płyty – w formule teledysku – promował film „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego.
W 2020 roku do dotychczasowej aktywności Masłowskiej doszła jeszcze praca dziennikarki w internetowej rozgłośni newonce.radio.

Inni ludzie

W ostatnim czasie w kręgi popkultury Masłowska powraca za sprawą kolejnej powieści – pt. „Inni ludzie”. Ta opowieść o znudzonych życiem przedstawicielach różnych warstw społecznych, uwikłanych w spiralę kredytową, została sfilmowana przez reżyserkę Aleksandrę Terpińską, a w produkcję zaangażowała się znana amerykańska firma WarnerBros. Trzeba jednak przyznać, że nie jest to sztuka dla każdego (m.in. za sprawą wulgarnego języka i hiphopowych rytmów) i raczej zafascynuje młodego widza czy czytelnika, niż dojrzałą publiczność. Nie można jednak odmówić ani pisarce, ani reżyserce wnikliwej obserwacji polskiej rzeczywistości.
O życiu prywatnym Masłowskiej wiadomo niewiele, prócz tego, że w 2004 r. urodziła Malinę (ze związku z literatem i pisarzem Kazimierzem Malinowskim). Była również związana z aktorem Erykiem Lubosem.

Spodobał Ci się nasz tekst o Dorocie Masłowskiej? Zobacz nasze inne artykuły, również po angielsku i ukraińsku!

Przeczytaj również: Wisława Szymborska: polska Noblistka
Przeczytaj również: Martyna Wojciechowska – kobieta, która może nas zainspirować
Przeczytaj również: Faraon w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej
Przeczytaj również: Hanna Greń „Gasnące światło” – Szokująca intryga i… II Wojna Światowa
Przeczytaj również: Cesarzowa Sisi – czy warto oglądać niemiecki hit Netflixa?


Kampania promująca twórczość polskich pisarek

👉 Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej

>>wyszukiwarce imprez<<<

1,5 procent na kulturę

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content