Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2023/12/ADO-NA-WCHODZIE-2023-1.png
    [1] => 640
    [2] => 455
    [3] => 
)
        

Co roku, już od prawie 30 lat w Budapeszcie, w pierwszej połowie października odbywają się Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej.

Wydarzenie jest obchodzone bardzo uroczyście. Rozpoczyna się Mszą świętą, w polskim kościele, w której uczestniczą zainteresowani tematem, a także zaproszeni goście. 29 już spotkanie uświetnili w tym roku swoją obecnością: Andrzej Ryszard Kalinowski – kierownik Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP na Węgrzech i pani Dominika Teske – dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie wraz z rodziną. Patronat honorowy nad wydarzeniami przyjął ks. dr Michał Wilkosz – rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech i ks. Bogdan Renusz SChr – prowincjał Towarzystwa Chrystusowego w Niemczech, Holandii, Włoszech i na Węgrzech. Organizatorami XXIX. DPKCh. byli: Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha i Polska Parafia Personalna na Węgrzech. Co roku owe dni kultury odbywają się po innym mottem. Tegoroczne spotkanie było poświęcone Słudze Bożemu ks. Franciszkowi Blachnickiemu, a mottem przewodnim tegorocznych wydarzeń było: „Życie splecione ze światłem – Jeśli nie znasz Ewangelii – jesteś analfabetą”.

Dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu kulturalnym ?
Jest ono przede wszystkim niezwykle barwne, dla każdego, czy to mieszkańca Węgier czy polskiego turysty znajdzie się coś nie tylko ciekawego, ale i wartościowego. Program jest bogaty i rożnorodny.
Warto zatrzymać się przy jednej z wystaw tematycznych. W tym roku była o ks. Blachnickim. W zrozumieniu wyróżnienia akurat tej postaci pomogło przemówienie dr Roberta Derywendy, dyr. IPN w Lublinie.Można było posłuchać koncertu “By drogowskazu dostrzec cień” – koncert Basi Stępniak-Wilk i zespołu.

Była też gratka dla wielbicieli teatru, czyli przedstawienie pt. „Misterium ku czci św. Wojciecha” w wykonaniu „Naszej Grupy Teatralnej”.

Nie zabrakło też propozycji dla wielbicieli kina. W Premier Kultcafé w Buadpeszcie odbył się pokaz filmu w wersji polskiej z napisami po węgiersku „Blachnicki – życie i światło”. Całość tak pomyślana, żeby dotrzeć do jak największej ilości zainteresowanych odbiorców. Calość programu dostępna w wersji polsko/węgierskiej.
Na koniec organizatorzy zaproponowali intrygującą rozmowę z producentem filmu Pawłem Nowackim.
Kim był ks. Blachnicki? Kilka słów dla przybliżenia jego osoby.
Był on założycielem Ruchu Światło – Życie. Film opowiada o wielkości tego skromnego kapłana, oddanego w pełni kształtowaniu duchowemu młodych ludzi w tak trudnych czasach reżimu komunistycznego.
Należy dodać, że 10 października w Lublinie ks. Blachnicki, został pośmiertnie uhonorowany tytułem Profesora Honorowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W uchwale Senatu podkreślono, że należy on do grona wielkich nauczycieli wielu pokoleń młodzieży w powojennej Polsce.
XXIX Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej na Węgrzech zakończyły się w Domu Polskim koncertem ” Bliżej nieba” w wykonaniu dwóch młodych artystek wywodzących się z rodzin polonijnych Julii Deák i Fanni Niżalowski. Świętował również pan Andrzej Kalinowski, konsul RP na Węgrzech.

Wszystkich, których udało się zainteresować artykułem zachęcam do przybycia do Budapesztu za rok na jubileuszowe XXX Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej!


Artykuł został napisany w ramach projektu Akademia Dziennikarstwa Obywatelskiego na Wschodzie

Przeczytaj również ten artykuł w języku węgierskim

 

“Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem
Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.”

ADO na Wschodzie

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content