Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2023/05/IMG_4325.jpg
    [1] => 333
    [2] => 500
    [3] => 
)
        

Stworzenie komiksu niemego to nie lada wyzwanie dla twórcy. Cały ciężar opowiedzenia historii jest zrzucony na rysunek oraz ekspresję w nim zawartą. Jednak język obrazu jest uniwersalny i zrozumiały dla większości ludzi na całym świecie, a baśniowa stylistyka – znana od dawien dawna. Tym właśnie jest Długi Żywot – obrazkową baśnią dla dorosłych, która mimo przekazywania oczywistych prawd, intryguje i zachwyca.

Za warstwę graficzną oraz koncept odpowiada Stanislas Moussé. Rysunki wykonane są rotringiem*, czyli metodą kreślarską, która niegdyś służyła między innymi do tworzenia map.  To pozwala na stworzenie precyzyjnych rysunków, które za pomocą tuszu zyskują niepowtarzalny charakter. Rysunki są bardzo szczegółowe i misterne, autor zadbał o każdy detal na tyle, że każdy obrazek może stanowić osobne pole do interpretacji. Styl rysowania przypomina też trochę kolorowankę dla dorosłych, przez mnogość drobnych niuansów zawartych w każdym obrazku. Jednocześnie kolor to rzecz, która byłaby w komiksie Moussé zbędna – jeśli rysownik zdecydowałby się zapełnić komiks kolorem, byłyby to czerwone akcenty, czerwone jak krew.Długi Żywot krwawy komiks

Długi Żywot – historia dla ludzi o mocnych nerwach?

Krwawy jest ten komiks, oj krwawy. Rozpoczyna się z wysokiego C – jednooki pasterz traci swoją rodzinę gdy atakuje ich grupa łupieżców. Moussé mimo bajkowej stylistyki, nie idzie w półśrodki, przedstawiając przemoc bardzo dosłownie, a rozczłonkowane ciała, kości oraz krew zajmują czasami większą część kadru. Burzliwe losy jednookiego bohatera są przedstawione w angażujący sposób, kibicujemy mu w drodze przez zemstę do spokoju i szczęścia. Wiele rysunków uderza w tony surrealizmu, ale te surrealistyczne sceny nadają komiksowi dynamiki i głębi.

długi żywot
Rysunki w komiksie są stworzone z tak dużą dbałością o detale, że czasami trzeba się mocno skupić , by nie przeoczyć wszystkich niuansów

Długi Żywot przez to, że jest niemy, przenosi całą ekspresję na obraz. Postacie mimo określonego stylu, które ograniczają także mimikę, odczuwają cały szereg emocji. Co zatem jest katalizatorem przedstawianej historii? Świat. Rośliny, zwierzęta, lokacje idealnie dopełniają umieszczone w nich scenki. Na przykład sceny napaści i brutalnych aktów agresji są dodatkowo wzbogacone o wizerunki zwierząt czy polujących mężczyzn. Pomimo, że świat narysowany tuszem przez Moussé wydaje się być piękny, jest także w pewien sposób brzydki i odstręczający.

Długi Żywot 2023 kat

Komu spodoba się Długi Żywot?

Dla kogo będzie odpowiedni Długi Żywot? Ze względu na dość obrazową przemoc oraz sceny tortur można byłoby założyć, że nie jest to komiks dla dzieci. Baśniowa estetyka jest tu jednak kluczem do interpretacji. Powszechnie wiadomo, że oryginalne wersje baśni braci Grimm obfitują w mroczne, niepokojące momenty, które mogą wywołać ciarki. Komiks Mousségo wpisuje się w ten dyskurs, opowiadając klasyczną historię z rozpoznawalnymi powszechnie motywami, jednak niezwykła oprawa graficzna oraz nietypowy wygląd bohaterów (jednooki pasterz czy król z głową świni) czyni z niej wyjątkowe doświadczenie. Polecam szczególnie fanom niesamowitych opowieści!

 

* Rotring to potoczna nazwa pochodząca od nazwy producenta specjalistycznych piór technicznych. W Polsce narzędzie jest znane jako rapidograf lub izograf, które różnią się tym, że rapidograf to pióro napełniane nabojami z tuszem, zaś izograf jest bezpośrednio wypełniany atramentem.

Długi Żywot komiks okładka

Długi Żywot – szczegółowe informacje

  • Tytuł: Długi Żywot
  • Wydawca: Timof Comics / timof i cisi wspólnicy
  • Rysunki: Stanislas Moussé
  • Oprawa: miękka
  • Data I wydania polskiego: 2023
  • Druk: czarno-biały
  • Ilość stron: 208
  • Cena okładkowa: 79,00

Opinia: Magdalena Gosk

Foto: proanima.pl

Spodobała Ci się nasza recenzja Długiego Żywota? Check out our other articles in english i українська!

Przeczytaj również: W.I.T.C.H. tom 8 – recenzja komiksu
Przeczytaj również: Wyspa Skarbów – opinie o komiksu – Adaptacje Literatury
Przeczytaj również: TOP 6 książek o kobietach dla kobiet
Przeczytaj również: Klara i Słońce – recenzja książki Kazuo Ishiguro
Przeczytaj również: Kot w butach 2 – uniwersum Shreka
Przeczytaj również: Komiks – co to jest? Początki i ciekawostki
Przeczytaj również: Szarlota Pawel – dama polskiego komiksu
Przeczytaj również: Pewnego razu we Francji T.1 – recenzja komiksu

 


 

👉 Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej

>>wyszukiwarce imprez<<<

1,5 procent na kulturę

Chcesz zostać dziennikarzem obywatelskim i publikować swoje recenzje na łamach naszego portalu? Skontaktuj się z nami!

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content