Uwielbiasz czytać? Fascynują Cię najnowsze trendy w literaturze? Jeśli należysz do tych czytelników, którzy uwielbiają trzymać rękę na pulsie… znaczy na książce, z pewnością zainteresuje Cię nasz artykuł. Dowiedz się, czym żyje czytelnicza Polska i świat, jakie gatunki, autorzy i książki narobiły szumu w ostatnich miesiącach!
Jakie gatunki są na topie w Polsce?
Mimo doniesień o spadku czytelnictwa w Polsce fakty są takie, że w roku 2023 wzrosło ono o 9%, co stanowiło najlepszy wynik w historii badań. Na wyniki z roku ubiegłego przyjdzie nam pewnie jeszcze nieco poczytać, można jednak prawo patrzeć w przyszłość z nadzieją. Jakie gatunki cieszyły się największą popularnością wśród odbiorców? Według raportu Biblioteki Narodowej królowały kryminały, na drugim miejscu znalazły się powieści obyczajowo-romansowe, na trzecim – utwory z kategorii non fiction, czyli biografie, publicystyka, reportaże i pozycje historyczne. Chętnie sięgaliśmy też po rozmaite poradniki.
Kryminały, od których się nie oderwiesz
Panowanie kryminałów nikogo nie powinno dziwić. To według wielu najlepsze książki, jeśli chodzi o stymulację umysłu czytelnika. Zachęcają go do rozwiązywania zagadek, ale też podsuwają mu masę postaci z krwi i kości i dają radość z obcowania z mrokiem na bezpieczną odległość. W ubiegłym roku furorę zrobił Sławek Gortych swoją karkonoską serią, którą otwiera książka Schronisko, które przestało istnieć. Młody stomatolog Maksymilian Rajczakowski po śmierci swojego wuja, właściciela schroniska górskiego, wpada na ślad zbrodni i wojennych tajemnic. Po dobrze przyjętej części pierwszej cyklu Gortych kontynuował serię dwoma kolejnymi powieściami.
A co czytano na świecie? Według The Guardian królowała Bella Mackie z powieścią What a Way to Go, Jonny Sweet z The Kellerby Code oraz Tracy Sierra, autorka kryminału Nightwatching.
Życiowe historie
Zarówno w Polsce, jak i na świecie niezmienną popularnością cieszą się książki o życiu i namiętnościach. W Ameryce sukcesy święciła Kristin Hannah, autorka ciepło przyjętej powieści The Woman oraz Percival Everett, autor Jamesa. Literackiego Nobla zgarnęła Koreanka Han Kang. Polsce kategorię tę zdominowała literatura młodzieżowa reprezentowaną przez Weronikę Marczak (seria Rodzina Monet), P.S. Herytierę “pizgacz” (seria Extinguish the Heat) czy Aleksandra Kondraciuk (seria Venom).
Prawda jest najciekawsza
A jak wyglądały wybory czytelnicze w kwestii non fiction? Na liście The New York Times znalazła się m.in. autobiografia Cher i wspomnienia Iny Garten. W naszym kraju z kolei poruszenie wywołały Chłopki Joanny Kuciel-Frydryszak, Pierwsza dama Jolanty Kwaśniewskiej oraz wspomnienia amerykańskiego komandosa i motywatora Davida Gogginsa. Jeśli chodzi o poradniki, wymienić trzeba Atomowe nawyki Jamesa Cleara.
Opowieści fantastyczne
Nie można zapominać również o fantastyce i science fiction. Zwrot w tę stronę sygnalizuje m.in. prestiżowa Nagroda Bookera przyznana w roku 2024 książce Orbital Samanthy Harvey. W Polsce wydarzeniem roku okazała się premiera Rozdroża kruków Andrzeja Sapkowskiego, dzięki temu miłośnicy Wiedźmina mogli powrócić do swojego ulubionego świata raz jeszcze. Dużą popularnością cieszyła się też książka Iron flame. Żelazny płomień, czyli drugi tom serii Empireum Rebeki Yarros.
Artykuł sponsorowany
Fot. Pexels.com