26 czerwca, o godzinie 10:20 w Piktotece na ul. Kilińskiego miała miejsce konferencja prasowa zapowiadająca Festiwal Podlaska Oktawa Kultur, który odbędzie się w Białymstoku oraz okolicznych miejscowościach w dniach 25-28 lipca. Organizowany przez Podlaski Instytut Kultury, zgromadzi kilkanaście zespołów folkowych i folklorystycznych z Polski i zagranicy. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
W konferencji wzięli udział: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym, Agnieszka Jabłońska – zastępca dyrektora PIK i Dariusz Kryszpiniuk, koordynator festiwalu.
Marszałek Łukasz Prokorym podkreślił, że festiwal jest wyrazem szacunku dla bogactwa kulturowego naszego regionu. Zauważył też, że z biegiem lat festiwal przekształcił się i obecnie prezentuje zespoły z całego świata. Koncerty odbywają się w różnych miejscach województwa, a wsparcie finansowe ze strony zarządu województwa pozwoliło na zebranie funduszy w wysokości 600 tys. złotych.
Marszałek wyraził nadzieję, że festiwal przyciągnie miłośników muzyki inspirowanej tradycją, tak jak miało to miejsce w latach ubiegłych. Jest przekonany, że Podlaska Oktawa Kultur będzie kontynuować swój rozwój i co roku będzie gościć zespoły z różnych części Polski, Europy i świata.
Prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, który objął festiwal honorowym patronatem, zauważył, że festiwal nieustannie się rozwija. Na początku gościł zespoły z krajów mniejszości narodowych zamieszkujących Podlasie. W tym roku na scenie wystąpią grupy z 11 krajów, co jest powodem do radości. Prezydent podkreślił również, że Podlasie jest regionem wielokulturowym i festiwal jest odpowiedzią na potrzeby kulturowe mieszkańców, promując tolerancję i otwartość na inne kultury.
Z kolei Agnieszka Jabłońska, zastępca dyrektora Podlaskiego Instytutu Kultury, mówiła o znaczeniu tradycji dla festiwalu. To wydarzenie, w którym tradycja jest żywa dzięki muzyce, tańcowi i śpiewowi. Mieszkańcy Białegostoku pokochali Podlaską Oktawę Kultur, a zainteresowanie festiwalem potwierdza, że jest on potrzebny i wartościowy. Festiwal umożliwia mieszkańcom podróż po świecie poprzez kulturę i tradycję, nie opuszczając swojego miasta. Agnieszka Jabłońska wyraziła wdzięczność marszałkowi i prezydentowi za wsparcie festiwalu.
Koordynator festiwalu, Dariusz Kryszpiniuk, podzielił się szczegółami programu. Podkreślił, że organizacja Podlaskiej Oktawy Kultur to ogromne wyzwanie wymagające wiele pracy, ale również dające mnóstwo satysfakcji. “Chcemy, aby na festiwalu pojawiały się najlepsze zespoły,” powiedział. “W tym roku zaprosiliśmy artystów prezentujących najwyższy poziom. Są to zespoły bardzo różne, ale łączy je jedno: wszystkie czerpią inspirację z tradycji i kultury swoich krajów i pragną popularyzować swoje dziedzictwo. Festiwal jest do tego idealnym miejscem.”
Kryszpiniuk zaznaczył, że w festiwalu wezmą udział zespoły z Meksyku, Afryki, Azerbejdżanu i wielu innych krajów, a także z Polski, w tym Zakopower. Zaprosił także do uczestnictwa w wydarzeniach towarzyszących, takich jak POKtańcówka i afterparty przy Młynowej.
W tegorocznej edycji wystąpi 13 zespołów z 11 krajów, w tym z Azerbejdżanu, Meksyku, Ukrainy, Ghany, Mali i Konga. Koncerty odbędą się głównie na Rynku Kościuszki w Białymstoku, a także w Siemiatyczach, Szczuczynie, Kleszczelach, Narewce, Miastkowie, Zabłudowie i Starym Folwarku.
Festiwal otworzy potańcówka z muzyką kurpiowską i polsko-ukraińską w czwartek. W kolejnych dniach na głównej scenie wystąpią m.in. Sw@da i Niczos, Dżerelce z Charkowa, Ballet Folklorico Aztlan z Meksyku oraz Les Amazones d’Afrique, którzy zakończą festiwal w niedzielę.
zdjęcie głowne:PIK
zdjęcie: portal proanima.pl