Jak mieszkając w Kazachstanie, można być częścią współczesnej Polski? Łatwo!!!
Dzięki aktywnej pracy organizacji polonijnych w Kazachstanie, dzięki wsparciu Polskiej ambasady i konsulatu, osoby zainteresowane Polską, obywatele Kazachstanu narodowości polskiej, mogą z łatwością wyrazić swoją tożsamość narodową w dowolnym dla siebie dogodnym obszarze. Czy to kultura, nauka, muzyka, sport i wiele więcej.
Ośrodki polonijne i biblioteki polonijne organizują różnorodne wydarzenia, mistrzowskie kursy twórcze, wystawy plastyczne itp., dorośli i dzieci mogą bezpłatnie uczestniczyć w kursach języka polskiego, Kazachstańczycy mają dostęp do programów edukacyjnych i zawsze aktywnie z nich korzystają, a polscy sportowcy i artyści przyjeżdżający do Kazachstanu, zawsze mogę liczyć na ciepłe przyjęcie.
W Kazachstanie funkcjonuje wiele projektów, które stały się już tradycyjne, ukochane, wyczekiwane, przygotowane i które pozwalają nam być częścią nowoczesnej Polski. Można zatem bez końca opowiadać o tym, jak bardzo Kazachstan i Polska łączą nie tylko historycznie, ale także we współczesnym życiu. Ale jeśli mam możliwość zostać usłyszaną zarówno w Kazachstanie, jak i w Polsce, chcę podzielić się tym, czego nam jeszcze trochę brakuje. Wyraźić swoją opinię i wyraźić opinie innych.
Polski plakat to bardzo ciekawy i aktualny temat. We współczesnym Kazachstanie jest wielu młodych utalentowanych artystów, pisarzy, fotografów, projektantów, temat tożsamości narodowej, poszukiwania i manifestacji własnego ducha narodowego rodzi wiele kontrowersyjnych kwestii i skłania Kazachstanczików do poszukiwania paraleli w wyrażaniu siebie. Myślę, że doświadczenie Polski, ten bagaż kulturowy, ta szkoła, która rozwinęła się i zyskała sławę na całym świecie, znajdzie swoich odbiorców, a może naśladowców, a dla niektórych stanie się ważnym odkryciem w Kazachstanie.
Plakat i jego ograniczone, a zarazem nieograniczone możliwości mają zdolność przekazania myśli i spowodowania, że człowiek poczuje, wczuje się, zrozumie, autorska gra, w której minimum słów, kompozycji i kolorów staje się arcydziełem.
Bardzo chcę, żeby jak najwięcej Kazachstanczików, twórców i nie tylko, odkryło ten kierunek.
Czym jest dla сiebie Polska, i czego ci brakuje w Kazachstanie?
Irena, lekarz, mieszkanka Astany:
– Zgadzam się, w Astanie robi się dużo pracy, abyśmy my, Polacy ze względu na narodowość, czuli się komfortowo. Ale mogę powiedzieć, że osobiście często tęsknię za nowoczesną, prawdziwą, żywą Polską. Chciałbym więcej komunikacji i rozwoju zawodowego, że tak powiem, równolegle z moimi polskimi kolegami. Chciałbym mieć dostęp do informacji, do jakichś środowisk zawodowych z różnych dziedzin.
Inga, mieszkanka Astany:
– Podoba mi się pomysł pokazów filmowych, aby później można było na przykład przeprowadzić dyskusję. Osobiście poszłabym na lekcję rozwoju mowy, artykulacji i tp. Albo mistrzowskie zajęcia teatralne, lekcja improwizacji. Uwielbiam też quizy, chętnie wzięłabym udział w quizie w języku polskim i na temat polskiej kultury. Klub literacki. Spotykaj się raz w miesiącu i rozmawiaj po polsku o przeczytanej książce. Klub młodych rodziców. Studiuj tematykę oświaty, tradycji polskiej i dwujęzyczności. Kreatywne przedstawienie apartamentowe z polskimi piosenkami z gitarą.
Taki materiał do przemyśleń. Być częścią nowoczesnej Polski w Kazachstanie jest łatwe, interesujące i satysfakcjonujące. Kazachstańczycy są zawsze otwarci na nowe ciekawe projekty.
Artykuł został napisany w ramach projektu Akademia Dziennikarstwa Obywatelskiego na Wschodzie
Przeczytaj również ten artykuł w języku rosyjskim
“Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem
Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.”