Na księgarskie półki trafił pierwszy tom nowej serii komiksowej „Bati i Elmo” pt. „Małe problemy”. To fascynująca opowieść, która łączy w sobie przygodę, tajemnicę i ciepło przyjaźni. Stworzony specjalnie na potrzeby „Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci” tom zdobył uznanie jury, a teraz ma szansę podbić serca młodych czytelników. Autorką scenariusza i rysunków do komiksu jest Urszula Szerszeń
„Bati i Elmo” to historia niezwykłej podróży dwójki przyjaciół, którzy śledzą tajemniczą gwiazdę. Ich przygoda zostaje niespodziewanie przerwana, gdy buciki Bati zostają skradzione, a wokół zaczynają ginąć także inne przedmioty i… koty! Bohaterowie ruszają na poszukiwania, a ich droga pełna jest magii, humoru i ciepła.
Pomysł na komiks powstał z okazji „Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci”, o czym wspomina autorka, Urszula Szerszeń: Historia Bati i Elmo powstała specjalnie na konkurs. Mam kilka historii, nad którymi pracuję, ale są to opowieści dla starszych czytelników, więc w tym przypadku musiałam zacząć od zera. Tworząc scenariusz, autorka czerpała inspirację z klasycznych źródeł: Dużą inspiracją były dla mnie komiksy o przygodach Hugo autorstwa Bedu, uroczy film „Rudzik Rudzia”, a przede wszystkim baśnie. Chciałam stworzyć lekką i przyjemną historię, z odrobiną magii i absurdu, w której – podobnie jak w baśniach – wszystkie problemy można rozwiązać dzięki sprytowi i empatii.
Proces tworzenia komiksu był ciekawą podróżą twórczą: Zazwyczaj zaczynam tworzenie historii od narysowania postaci. Od ich wyglądu i charakteru zależy cała fabuła. W tym przypadku było jednak inaczej. Wiedziałam jaką historię chcę opowiedzieć, ale miałam duży problem z wykreowaniem głównej bohaterki. Gdy wreszcie mi się to udało, wszystko inne poszło łatwo. Konkursową wersję komiksu wymyślałam ad hoc, podczas szkicowania poszczególnych stron. Potem powstawały teksty i ostateczne rysunki. W krótkich formach komiksowych nie stanowi dużego problemu, przy tworzeniu pełnego zeszytu komiksowego – już tak. Za radą Egmontu zmieniłam więc trochę taktykę. Najpierw spisałam całą historię z podziałem na strony, a dopiero potem zaczęłam szkicować i pisać teksty. Było to ogromne ułatwienie. Mimo to troszkę się zagalopowałam i zaczęłam wciskać na strony coraz to więcej kadrów, więc ostatecznie i tak musiałam poprawić wszystkie szkice i skracać dialogi. Ale cóż, człowiek uczy się na błędach. A “Małym problemom” wyszło to tylko na dobre. „Bati i Elmo” to komiks, który autorka poleca szerokiemu gronu odbiorców: Mój komiks polecam każdemu, kto lubi lekkie, zabawne historie, miłośnikom baśni oraz osobom, które cenią sobie pełne ciepła historie o przyjaźni i empatii. Zapraszamy zatem do świata Bati i Elmo – pełnego beztroski, magii i zabawy!
Konkursu na komiks dla dzieci im. Janusza Christy to inicjatywa podjęta w 2013 roku przez Wydawnictwo Egmont, mająca na celu promowanie nowych polskich twórców komiksowych oraz ich prac adresowanych do dzieci. Komiksy laureatów konkursu im. Janusza Christy utrzymane są w różnej konwencji – od zabawnej fantasy, przez humor, baśń i przygodę, po poważniejszy komiks obyczajowy. Rysowane różnymi technikami i w różnorodnej stylistyce plastycznej. Poszczególne serie adresowane są do dzieci w różnym wieku, od 6 do 12 lat. Całość kolekcji to interesująca i różnorodna oferta współczesnego komiksu dziecięcego, stworzonego przez nową generację polskich twórców.
Urszula Szerszeń – rysowniczka amatorka. Miłośniczka zielonej herbaty, powieści płaszcza i szpady oraz idealnie gładkich kartek w szkicowniku. Już jako dziecko wymyślała i ilustrowała własne historie, jednak swoją przygodę z komiksem rozpoczęła dopiero na studiach. „Bati i Elmo” to jej debiutancki komiks, inspirowany baśniami z jej dzieciństwa.
- Bati i Elmo – Małe problemy, tom 1
- Scenariusz: Urszula Szerszeń
- Rysunki: Urszula Szerszeń
- Oprawa: miękka ze skrzydełkami
- Objętość: 48 stron
- Format: 215×290
- Cena: 34,99
- ISBN: 978-83-281-7083-4
- Język oryginału: polski
- Seria: Konkurs Janusza Christy
- Kategoria: komiks polski
- Tematyka: humor
Oprac. Paweł Kulturalny Człowiek