Jan Sebastian Bach to kompozytor znany niemal każdemu człowiekowi na Ziemi. Jego utwory zachwycają od lat, a muzycy z uwielbieniem odtwarzają dzieła tego słynnego artysty. Chociaż Bach stworzył ogromną ilość kompozycji, to warto przyjrzeć się bliżej dziesięciu najważniejszym utworom, które zajęły honorowe miejsca w gronie najwybitniejszych dzieł muzyki klasycznej. Dlatego zapraszamy do naszego zestawienia: Bach – 10 najsłynniejszych utworów, które na zawsze zapisały się na kartach historii
Jan Sebastian Bach – Kariera muzyczna
Bach to światowej sławy, wybitny kompozytor, urodzony 21 marca 1685 roku w niemieckim Eisenach. Artysta pochodził z rodziny głęboko zakorzenionej w muzyce. Jego ojciec grał na skrzypcach i pracował jako muzyk miejski. Z kolei bracia kompozytora grali na organach i oboju. W związku z tym muzyka była obecna w życiu Bacha już od najmłodszych lat i dzięki temu miał możliwość zapałania do niej miłością.
Niestety już jako 10-latek, Bach stracił oboje rodziców, a opiekę nad nim przejął starszy brat. Z pomocą rodziny nauczył się gry na skrzypcach, klawesynie i organach. W wieku 15 lat Bach przeniósł się do Luneburg, gdzie szkołę łączył ze śpiewem chóralnym w kościele. W zamian za to otrzymał bezpłatne mieszkanie i ogólne utrzymanie. Później grał w tym samym miejscu na kilku instrumentach. W mieście tym też muzyk stworzył swoje pierwsze dzieła organowe.
W roku 1703 Bach przerwał swoją edukację wraz z końcem gimnazjum. Podejmował się pracy jako muzyk w kilku miejscach, na przykład na dworze książęcym w Weimarze czy w kościele w Arnstadt. Pracował też jako organista w kościele w Mühlhausen, a następnie wrócił do Weimaru na dwór książęcy. Był tam nawet koncertmistrzem nadwornej orkiestry i zarabiał spore jak na te czasy sumy.
Bach później przeniósł się do Kothen, gdzie był kapelmistrzem na dworze księcia Leopolda von Anhalt-Köthen. Do 1723 roku powstało tam wiele wybitnych dzieł muzyka, jak koncerty, suity czy sonaty. W tym roku też objął upragnioną posadę kantora w kościele św. Tomasza w Lipsku. Było to stanowisko prestiżowe, a Bach pozostał tam aż do śmierci. Napisał wówczas między innymi setki kantat, kierował uniwersyteckim zespołem muzycznym i był dyrektorem muzycznym Uniwersytetu Lipskiego. W roku 1739 za swoje osiągnięcia w dziedzinie muzyki otrzymał tytuł Nadwornego Kompozytora Króla Polskiego i Elektora Saksonii.
Po 1740 roku Bach zaczął mieć poważne problemy ze zdrowiem. Stracił wzrok i przeszedł trudną, ale nieskuteczną operację. Jego stan się pogarszał, aż odszedł w 1750 roku. Chociaż wtedy nie był jeszcze wystarczająco doceniany, to dzięki zrządzeniu losu odnaleziono później wiele jego dzieł, odkrywając geniusz kompozytora dla późniejszych pokoleń.
Bach – 10 najsłynniejszych utworów, obok których nie można przejść obojętnie
Jan Sebastian Bach w ciągu całej swojej kariery muzycznej skomponował przynajmniej tysiąc utworów, które zostały odnalezione. Niestety wiele z kompozycji też zaginęło, ale te, które pozostały, są niezbitym dowodem geniuszu muzycznego Bacha.
Oto TOP 10 najsłynniejszych utworów Bacha w układzie chronologicznym, które są przejawem wybitnego warsztatu muzycznego artysty:
10. Toccata i Fuga d-moll (BWV 565)
Utwór ten stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych kompozycji muzyka. Bach skomponował to dzieło prawdopodobnie podczas pracy w Arnstadt, kiedy miał zaledwie 18 lat, co udowadnia jego wybitne uzdolnienia i geniusz muzyczny. Badacze twórczości Bacha skłaniają się ku teorii, że utwór ten jest spisaną wersją improwizacji organowej kompozytora. Zauważają w niej też cechy charakterystyczne dla muzyki skrzypcowej.
9. Kantata Aus der Tiefen rufe ich, Herr, zu dir (BWV 131)
Kantata „Z głębi wołam do Ciebie, Panie!” to muzyczne odzwierciedlenie biblijnego psalmu 130. To jedna z pierwszych kantat Bacha, powstała podczas pracy w Mühlhausen w roku 1707 albo następnym. W tym czasie kompozytor, jako zaledwie 22-latek, objął w kościele św. Błażeja najwyższe stanowisko muzyczne.
8. Koncerty brandenburskie (BWV 1046 – 1051)
Koncerty brandenburskie to zbiór 6 koncertów Bacha, powstałych prawdopodobnie do roku 1721. Miały one być prezentem dla margrabiego Brandenburgii – Christiana Ludwiga. Muzyk najprawdopodobniej liczył na posadę u Ludwiga, co ostatecznie nie doszło do skutku. Nuty do dzieła odnaleziono dopiero po śmierci margrabiego.
7. Preludium i Fuga C major (BWV 846)
Preludium C major to niezwykle melodyjny i spokojny utwór Bacha. Dzieło powstało w 1722 roku i wchodziło w skład księgi pierwszej zbioru „Das Wohltemperierte Klavier”. Kompozycja jest odtwarzana z zamiłowaniem przez wielu pianistów aż do dziś.
6. Pasja według św. Jana (BWV 245)
Utwór ten, jako jeden z tylko dwóch pasji Bacha, przetrwał w całości. Dzieło to miało swoją premierę w 1724 roku, a kompozytor opracował je na nowo jeszcze w 1727 roku i w takiej postaci jest grane do dziś. W utworze występuje wiele arii i chorałów, a muzyka jest przepełniona dramatyzmem i surowością.
5. Pasja według św. Mateusza (BWV 244)
Ta pasja z kolei miała swoją premierę w Wielki Piątek 1729 roku, po czym pozostała zapomniana na 100 lat przed ponownym odkryciem. Dzieło jest przejawem kontemplacji i patetyzmu, z elementami dramatu.
4. Wielka msza h-moll (BWV 232)
Według wielu krytyków, msza h-moll, to najwybitniejsze dzieło muzyki sakralnej Bacha. Utwór powstał ok. 1733 roku, kiedy kompozytor starał się o stanowisko nadwornego kompozytora u króla Polski Augusta III, na dworze w Dreźnie. Rękopisy dzieła jednak zyskały sławę dopiero w XX wieku, a w roku 2015 zostały umieszczone na liście UNESCO „Pamięć Świata”.
3. Oratorium na Boże Narodzenie (BWV 248)
To sześcioczęściowe oratorium zostało stworzone przez Bacha w 1734 roku, z myślą o prezentowaniu go podczas Świąt Bożego Narodzenia. Jest to jedno z trzech oratoriów, napisanych pod koniec pracy twórczej kompozytora. Utwór wyróżnia między innymi długość i złożoność struktury.
2. II Suita orkiestrowa h-moll (BWV 1067)
Ta suita jest częścią czteroetapowej suity orkiestrowej i powstała w latach 1738-1739. Są to utwory o charakterze tanecznym. Największą popularność zdobyła ostatnie część suity h-moll, zwana Badinerie. To szybka, rytmiczna forma muzyczna, do dziś chętnie odtwarzana z uwagi na trudność jej wykonania.
1. Musikalisches Opfer (BWV 1079)
https://www.youtube.com/watch?v=rN2p3NgqWos
Utwór ten jest jednym z ostatnich dzieł Bacha i powstał w 1747 roku, kiedy kompozytor był gościem króla Prus – Fryderyka II. Dzieło jest cyklem utworów dedykowanych temu władcy, a wyróżnia się zawartością skomplikowanych i unikalnych fug i kanonów.
Bach – 10 najsłynniejszych utworów:
10. Toccata i Fuga d-moll
9. Kantata Aus der Tiefen rufe ich, Herr, zu dir (BWV 131)
8. Koncerty brandenburskie (BWV 1046 – 1051)
7. Preludium i Fuga C major (BWV 846)
6. Pasja według św. Jana (BWV 245)
5. Pasja według św. Mateusza (BWV 244)
4. Wielka msza h-moll (BWV 232)
3. Oratorium na Boże Narodzenie (BWV 248)
2. II Suita orkiestrowa h-moll (BWV 1067)
1. Musikalisches Opfer (BWV 1079)
Recenzja: Rubina Khachatryan
Spodobał ci się nasz ranking najlepszych utworów Jana Sebastiana Bacha?
Przeczytaj również: SIDOR x S-AGE – recenzja płyty Trap Violin Style
Przeczytaj również: Nie tylko kamienice i złoto – recenzja książki Skarby Patrycji Dołowy
Przeczytaj również: Karaś/Rogucki – Ostatni Bastion Romantyzmu – recenzja płyty
Przeczytaj również: Mozart – 10 utworów, które słyszałeś ale nie znasz tytułów