Alicja Majewska (ur. 30 maja 1948 roku) to polska piosenkarka, którą kojarzy niemal każdy, kto chociaż trochę interesuje się polską muzyką popularną. Wokalistka debiutowała już w 1968 roku na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Do legendy przeszły jej piosenki zaśpiewane solo jak i w duecie z gwiazdami takimi jak Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, Dorota Osińska czy Grzegorz Markowski. Dorobek artystyczny Majewskiej jest tak duży i wartościowy, że w 2005 roku artystkę uhonorowano brązowym medalem Zasłużony kulturze Gloria Artis. Alicja Majewska to niekwestionowana diwa polskiej muzyki, której słuchają całe pokolenia.
Alicja Majewska – młodość i początki kariery
Piosenkarka przyszła na świat we Wrocławiu, ale wychowywała się w Olbierzowicach pod Sandomierzem. Jej matka była polonistką, a ojciec dyrektorem miejscowej szkoły oraz nauczycielem śpiewu. To właśnie po ojcu Majewska odziedziczyła „gen muzyczny” i to dzięki niemu uczęszczała na lekcje do organisty, które zasiały w niej miłość do śpiewu. Po ukończeniu szkoły średniej w Pruszkowie dostała się na andragogikę na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1973 roku obroniła pracę magisterską i uzyskała tytuł magistra. Piosenkarka nie zdecydowała się pracować w wyuczonym zawodzie, ponieważ całe życie poświęciła pracy artystycznej.
Jeszcze podczas studiów Alicja Majewska związała się z zespołem Partita. W tym czasie występowała również w warszawskim Teatrze na Targówku. Lekcji śpiewu udzielała jej profesor Olga Łady. W latach 70., żeby wykonywać zawód piosenkarza, trzeba było zdać egzamin przed specjalną komisją. Alicja Majewska zdała taki egzamin w 1972 roku i od tej pory jej kariera nabrała rozpędu. W 1974 roku zaczęła wykonywać repertuar Hanki Ordonówny w programie telewizyjnym Miłość ci wszystko wybaczy. Jej talent wypatrzył Mariusz Walter i zaproponował współpracę ze Studiem 2.
Festiwale i nagrody
Rok 1975 rok przyniósł sukces w postaci Nagrody Głównej na 13 Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Alicja Majewska wykonała utwór Bywają takie dni. W 1980 roku Majewska odniosła kolejny sukces. Piosenka Jeszcze się tam żagiel bieli otrzymała drugą nagrodę na 18 Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Rostocku. W 1985 roku zdobyła nagrodę Grand Prix w Hawanie. Artystka wielokrotnie odbierała nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w latach 1980, 1985, 1986 i 1987. Otrzymała także nagrodę specjalną w 1989 roku oraz otrzymała miano indywidualności artystycznej. W 2015 roku otrzymała Honorowy Złoty Mikrofon, w tym samym roku świętowała również 40 lat pracy artystycznej.
Artystka koncertowała w wielu krajach Europy, Azji, a także w ośrodkach polonijnych Kanady, Stanów Zjednoczonych i Australii. Wylansowała szereg przebojów, do których należą m.in. Jeszcze się tam żagiel bieli, Odkryjemy miłość nieznaną, Być kobietą, To nie sztuka wybudować nowy dom. Kompozytorem jej utworów jest od ponad 45 lat Włodzimierz Korcz. Wokalistka nazywa go swoim muzycznym mężem. W 2020 roku odbył się koncert Majewska & Korcz – okrągłe 45, z okazji 45 lat jej współpracy artystycznej z tym kompozytorem. Pod koniec marca 2022 roku Alicja Majewska otrzymała nagrodę Superwiktora za całokształt swojej kariery zawodowej. W tym samym roku premierę miał kolejny album Piosenki Korcza i Andrusa. Alicja Majewska od 2019 roku jest trenerką w popularnym programie muzycznym The Voice Senior. W 2023 roku podczas festiwalu w Sopocie odebrała statuetkę Bursztynowego Słowika.
Alicja Majewska – artystka niezapomniana
Alicja Majewska dokonała wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i firm fonograficznych. W jej karierze nie zabrakło również współpracy z innymi artystami, takimi jak Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, Jerzy Połomski, Dorota Osińska, Grzegorz Markowski czy Ryszard Rynkowski. Piosenkarka ma na swoim koncie również płyty z kolędami – pierwsza z nich z Łucją Prus i Jerzym Połomskim, następnie Kolędy w Teatrze Stu z Haliną Frąckowiak i Andrzejem Zauchą oraz trzecia ze Strzyżowskim Chórem Kameralnym. Ponadto piosenkarka wykonywała również pieśni sakralne oraz brała udział w oratoriach Włodzimierza Korcza i Ernesta Brylla. Ulubionym wykonawcą jest między innymi Wojciech Młynarski. Alicja Majewska od 2019 roku jest trenerką w popularnym programie muzycznym The Voice Senior.
Dyskografia Alicji Majewskiej
- Bywają takie dni (1976)
- Piosenki W. Korcza (1987)
- Piosenki Korcza i Młynarskiego (1987)
- Alicja Majewska, Łucja Prus, Jerzy Połomski – Kolędy (1988)
- For New Love (1989)
- Kolędy w teatrze STU (wspólnie z Haliną Frąckowiak i Andrzejem Zauchą) (1991)
- Jeszcze się tam żagiel bieli – The best of (1994)
- Świat w kolorze nadziei (1997)
- Być kobietą – Złota kolekcja (1999, 2001)
- Odkryjemy miłość nieznaną (2005)
- Majewska – Korcz – Live (2006)
- Idzie kolęda, polska kolęda (2007)
- Golgota Polska. Artyści polscy Janowi Pawłowi II w hołdzie (z różnymi wykonawcami) (2010)
- Pieśni sakralne (2011)
- 40 piosenek Alicji Majewskiej (2013)
- Wszystko może się stać (2016)
- Żyć się chce (2019)
- Piosenki Korcza i Andrusa (2022)
Muzyka w filmach
- Honor dziecka – Płomienny walczyk (1978)
- 07 zgłoś się – Przed nocą i mgłą (1981)
- Blok.pl – Nasze pierwsze słowa (2001)
- Samo się zagoi – Odkryjemy miłość nieznaną (2017)
Przeczytaj również: Urszula — życie i twórczość polskiej piosenkarki
Przeczytaj również: Czy coś zagraża miasteczku Saint-Elme? Przeczytaj naszą recenzję komiksu Saint-Elme 1
Przeczytaj również: Michał Wiśniewski — barwny ptak polskiej sceny muzycznej
Przeczytaj również: Piotr Rubik — maestro form wokalno — instrumentalnych
Przeczytaj również: Hitowy serial Netflixa już dostępny! Co wiemy o 1670?
Zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony Alicji Majewskiej.