Blizny to mrożący krew w żyłach kryminał z cyklu “Nadkomisarz Rędzia”. Jest to opowieść, która nieustannie trzyma w napięciu i nie pozwala odłożyć książki na bok. Myślą przewodnią tej książki jest ,,Bo śmierć nie jest karą, nie jest rozwiązaniem”, która doskonale obrazuje jej klimat.
Główna postać – Tomasz Rędzia – jest Nadkomisarzem ze Szczecińskiej Komendy Policji. Pewnego dnia zostaje powiadomiony o odnalezieniu zwłok na terenie budowy. Tam spotyka nową prokurator – Agnieszkę Rybarczyk, będącą jego dawną koleżanką z liceum. W trakcie dochodzenia okazuje się, że znalezione ciało należało do ich znajomego z klasy. Wszystko nabiera rozpędu gdy Rędzia znajduje związek pomiędzy zabójstwem, a tragiczną wycieczką sprzed dwudziestu pięciu lat. Aby znaleźć mordercę, musi odkryć, co tak naprawdę zdarzyło się w trakcie niewinnej wyprawy do Złocieńca.
Powracająca przeszłość
Autor genialnie balansuje pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Stopniowo ujawnia informacje z 1994 roku, analogicznie do postępów śledztwa z roku 2020. Ten zabieg skutecznie buduje napięcie, przez co czytelnik jest ciągle trzymany w niepewności. Każdy bohater w świecie Stelara ma swoją indywidualną historię, w której lawiruje między czasami młodości, a życiem dorosłym. Każdym bohaterem kierują inne cele i osobiste pobudki, łączy ich jednak to samo uczucie smutku i niepokoju. Niewyjaśniona zagadka z przeszłości powoduje nieustanne komplikacje, zarówno w śledztwie, jak i życiu osobistym. Stelar wykonuje tu genialny zabieg literacki. Bez względu na to jak bardzo można próbować uciec od przeszłości, ona i tak powróci niczym odciśnięte na ciele ,,blizny”. Wydarzenia z leśnej polany z 1994 roku piętnują bohaterów i wywierają wpływ na ich dalsze losy. Wielu z nich z powodzeniem podejmuje próby zatarcia wszelkich śladów, co później przynosi jednak negatywne skutki.
Zaskakujące postacie
Blizny obfitują w niezwykłe osobistości – to właśnie dzięki nim książka jest tak wyjątkowa. Świat Stelara to plejada ciekawych charakterów, od ludzi prostych, po umysły wybitne i nieprzewidywalne. Emocjonalność poszczególnych postaci przeplata się z chłodną kalkulacją pozbawioną cienia empatii. Stelar zestawia w kontraście troskę o innych z czystym egoizmem ukrytym pod płaszczem szlachetności. Nie czyni jednak swoich kreacji czarno-białymi. Każda z nich posiada wady i słabości.
Do najważniejszych bohaterów należą:
- Tomasz Rędzia – główny bohater zajmujący się rozwiązaniem dwóch spraw z 2020 i 1994 roku
- Agnieszka Rybarczyk – prokurator i kochanka Rędzi
- Jakub Pajczyk – radny miejski, uczestnik wydarzeń w Złocieńcu
- Mariusz Stec – Adolf, kolega Pajczyka w 1994 roku
- Paweł Kisiel – Broda, kolega Adolfa i uczestnik wydarzeń w Złocieńcu
- Marcin Saganowski – Cinek, kolega Adolfa z czasów Liceum
- Radosław Kłosiewicz – nauczyciel wychowania fizycznego i opiekun wycieczki do Złocieńca
- Jerzy Sarnecki – ojciec jednego z zabitych chłopców w 1994
Okazja czyni kochankiem…
Rędzia po wyjeździe żony coraz częściej spotyka się ze swoją dawną koleżanką, z którą, jak się okazało, łączyło go więcej niż zwykłe koleżeństwo. To jedyny przewidywalny wątek w historii Stelara. Już po pierwszym spotkaniu wiadomo, jak dalej potoczy się ich relacja. Rędzia w pewien sposób sam szuka okazji do widywania się z panią prokurator. Dochodzi między nimi do coraz częstszych spotkań prowadzących do namiętnego romansu. W czasie jego trwania Agnieszka dzieli się od dawna skrywaną tajemnicą. Sekret ten zmienia podejście komisarza do swojej kochanki i czyni go bezbronnym w zaistniałej sytuacji.
W sieci kłamstw
Świat Marka Stelara oparty jest na zawirowaniach, kłamstwach, półprawdach, a także siatce układów i znajomości. Przepełnia go groza i niekończąca się sieć tajemnic. Kiedy już myślisz, że zbliżasz się do poznania prawdy, pojawiają się kolejne dowody zmieniające tor śledztwa. Autor w pewien sposób bawi się z czytelnikiem, podsuwając tropy, które mogą prowadzić do rozwiązania zagadki, by po chwili podważyć je innymi i umiejętnie przenieść uwagę na kolejne poszlaki. Kreowane przez niego postacie sprawnie manipulują otaczającą je rzeczywistością. Dopowiadają fałszywe i zarazem bardzo wiarygodne historie do zaistniałych okoliczności. To mistrzowie w swoim fachu, niewykrywalni i wysoce inteligentni.
Blizny to jedna z tych książek, od których nie można się oderwać. Zaczynasz czytać wieczorem, a kończysz późno w nocy, nie żałując, że nie spałeś.
Blizny Marek Stelar
- Wydawnictwo: Filia
- Rodzaj: Kryminał
- Oprawa: Miękka
- Stron: 400
Spodobała ci się recenzja książki Blizny?
Przeczytaj również: Niosący Światło – zbiór nietuzinkowych opowiadań grozy
Przeczytaj również: Puste niebo – recenzja książki. Poznaj Lublin, którego nie ma
Przeczytaj również: Powiększenie 3 – wystawa
Przeczytaj również: Sercem z Ukrainą – relacja z koncertu Krzesimira Dębskiego
Znajdź ciekawe koncerty w naszej