Katarzyna Berenika Miszczuk jest autorką kilkunastu książek. Nie ogranicza się do jednego gatunku literackiego – pisze powieści kryminalne, fantasy, science fiction, młodzieżowe czy obyczajowe. Przedstawiamy TOP 5 książek Katarzyny Bereniki Miszczuk, w których każdy znajdzie coś dla siebie.
1. Druga szansa
To książka na podstawie której powstał serial Otwórz oczy – można oglądać na platformie streamingowej Netflix. Ci, którzy znają już serial – warto sięgnąć po pierwowzór. Jednak dla osób, które ani nie czytały książek, ani nie widziały serialu – proponuję najpierw przeczytać Drugą szansę.
Julia budzi się w tajemniczym szpitalu. Nie pamięta, kim jest, ani jak się tu znalazła. Z czasem dowiaduje się, że jej rodzina zginęła w pożarze. Ona przeżyła, jednak na skutek odniesionych obrażeń straciła pamięć. Druga szansa, bo tak nazywa się ośrodek, w którym się znajduje, powinien dawać pacjentom nadzieję. Jednak czy aby na pewno? Co ma myśleć Julia o kobiecie, która wróży jej śmierć, o pojawiającej się nagle nieznajomej dziewczynie i o wszystkich szeptach, które wybrzmiewają dookoła? Dziewczyna jest coraz bardziej zagubiona i przerażona, a leczenie nie przynosi żadnych efektów.
Druga szansa jest połączeniem thrillera psychologicznego, horroru i powieści detektywistycznej. To książka bardzo intrygująca, pełna niespodziewanych zwrotów akcji i ciekawych postaci.
2. Cykl z Wiktorią Biankowską
W ramach cyklu pojawiły się cztery tomy książek – Ja, diablica, Ja, anielica, Ja, potępiona oraz Ja, ocalona.
W pierwszej części poznajemy pewną studentkę. Dziewczyna trafiła do piekła, gdzie obejmuje rolę diablicy, chociaż wcale tego nie planowała. Bo, aby stać się diablicą, trzeba podpisać czerwonym atramentem cyrograf i umrzeć. Dla Wiktorii miał to być kolejny wieczór w warszawskim klubie, spędzony na wzdychaniu do Piotrka, kolegi z roku. Ostatnie, co Wiktoria pamięta to kilka pchnięć nożem w ciemnym parku. Na szczęście nie takie piekło straszne, jakim je malują. Miasto potępionych kusi grzeszników ofertą wiecznych wakacji w śródziemnomorskim klimacie i nieziemskimi imprezami u samego Szatana. Nawet Śmierć jest całkiem sympatyczna. Jednak demony się nudzą i planują wywołać rewolucję w krainie Lucyfera i trochę zamieszania wśród śmiertelników. Sprawy jeszcze bardziej komplikują się, gdy pojawia się uwodzicielski, złotooki upadły anioł Beleth. Wiktoria postanawia wrócić na ziemię, aby rozwiązać zagadkę swojej śmierci. Czy jej się to uda?
Cykl z Wiktorią Biankowską sprawi, że nie będziecie mogli oderwać się od lektury, chcąc poznać dalsze, podziemne i nie, losy bohaterów.
3. Ja cię kocham, a ty miau
Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli kotów. Ilustratorka Ala ma kota o wdzięcznym imieniu Lord. Lord jest znudzony swoim zbyt niskim w jego mniemaniu życiem. Postanawia więc wziąć sprawy w swoje łapki i przegonić narzeczonego Ali. Z jego małą pomocą kobieta wyjeżdża razem z innymi artystami do położonego na odludziu dworku. Jego właściciel, pan Stefan, postanowił ufundować wyjątkowe stypendium. Wybrany przez sponsora twórca będzie miał okazję zostać spadkobiercą pana Stefana. Nic więc dziwnego, że rywalizacja o jego względy staje się zaciekła. Kto by nie chciał dostać takiego stypendium? Jednak walka była aż tak zaciekła, że pewnego dnia w salonie zostają odnalezione zwłoki jednego z artystów. Czy Lordowi uda się uratować swoją właścicielkę?
Ja cię kocham, a ty miau to zwariowana komedia kryminalna, opisywana z perspektywy kota, któremu zamarzyło się zmienić swoje dotychczasowe życie.
4. Cykl Kwiat paproci
Szeptucha jest pierwszą (wydaną) książką z serii Kwiat paproci. Została nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 na portalu lubimyczytac.pl w kategorii Literatura Fantastyczna.
Gosława Brzózka, zwana Gosią, po ukończeniu medycyny wybiera się do wsi Bieliny na obowiązkową praktykę u szeptuchy. Problem jednak polega na tym, że Gosia jest kobietą nowoczesną i przyzwyczajoną do życia w wielkim mieście, a co za tym idzie, nie cierpi wsi, przyrody i panicznie boi się kleszczy. W dodatku nie wierzy w te wszystkie słowiańskie zabobony.
W cyklu ukazały się także książki: Noc Kupały, Żerca i Przesilenie. Jednak to nie koniec – autorka napisała też Sekretnik Szeptuchy. Co każda Słowianka wiedzieć powinna oraz Nowy sekretnik Szeptuchy, w których czytelnik znajdzie: przeróżne przepisy, horoskopy słowiańskie, informacje dotyczące zbierania ziół czy porady i cytaty na każdy dzień roku. W 2019 roku swoją premierę miał także prequel bestselerowej serii, Jaga. To opowieść o brawurowych przygodach jednej z najbardziej lubianych bohaterek cyklu. Co działo się ze słynną Babą Jagą, zanim drogi jej i Gosi się spotkały?
5. Tajemnica domu w Bielinach
Tajemnica domu w Bielinach to pierwszy tom nowej serii dla dzieci, Klub kwiatu paproci, ale i dorośli będą świetnie się bawić podczas lektury, szczególnie jeśli znają serię Kwiat paproci. W życiu rodzeństwa Lipowskich – Bogusi, Leszka, Tosi i Dąbrówki – wkracza pewna zmiana. Muszą zostawić rodzinną Warszawę i przeprowadzić się do Bielin. Ich życie zostało wywrócone do góry nogami, gdy ich rodzice postanowili się rozwieść. Zamieszkują w ogromnym domu ciotki Mirki, która w młodości była szeptuchą. Teraz jest jednak schorowaną staruszką, która w dodatku z każdym dniem wydaje się tracić coraz bardziej kontakt z rzeczywistością. Wychowane w stolicy dzieci na wsi poznają zupełnie inny świat, pełen starych wierzeń, bóstw, demonów i szeptuch.
To zabawna, pełna magii i ciepła opowieść, w której nie brakuje słowiańskich mitów i wierzeń. Gwarantuję, że wciągnie czytelnika od pierwszej strony!
Katarzyna Berenika Miszczuk – TOP 5 książek
Książki wybrane:
- Druga szansa
- Cykl z Wiktorią Biankowską: Ja, diablica, Ja, anielica, Ja potępiona, Ja, ocalona
- Ja cię kocham, a ty miau
- Cykl Kwiat Paproci: Szeptucha, Noc Kupały, Żerca, Przesilenie, Jaga
- Tajemnica domu w Bielinach
Tekst: Natalia Zoń – specjalistka ds. sztuk widowiskowych. Miłośniczka teatru, a szczególnie musicali. Gdy akurat nie jest w teatrze, czyta i pisze o kulturze. Wielbicielka dobrej muzyki, szczególnie tej odtwarzanej z winyli.
Foto: G.W. Foksal
Spodobał ci się tekst o książkach Katarzyny Bereniki Miszczuk?
Przeczytaj również: Robert Małecki – propozycje książkowe
Przeczytaj również: “Czerwona ziemia” Maciej Zajączkowski – recenzja
Przeczytaj również: nastroje – przestrzenie – recenzja płyty
Przeczytaj również: Olga Tokarczuk – Dlaczego czytamy noblistów