Festiwal Kultur w Suchowoli
Wystąpią:
Teresa Mirga i Kałe Bała – 25.07.2020, 17:00 – Kino Kometa w Suchowoli, muzyka cygańska
Maniucha i Ksawery – 26.07.07, 13:00 – Tatarskie Centrum Kultury Islamu w Suchowoli, muzyka ukraińska
Wstęp na koncerty jest darmowy.
Ponadto odbędzie się:
– sprzątanie cmentarza żydowskiego w Suchowoli (25.07.2020, 10:00)
– warsztat stolarsko-rzeźbiarski (25.07.2020, 13:00, Centrum Trzech Kultur )
– opublikujemy video-warsztat kuchni żydowskiej – Alessia Di Donato z Rzymu (Di Donato Ale)
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
TERESA MIRGA
Cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Wywodzi się z Cyganów Karpackich, jednej z czterech grup cygańskich zamieszkujących tereny Polski, która od kilku wieków prowadzi osiadły tryb życia. Komponowanie swoich pieśni Teresa Mirga rozpoczęła na początku lat 90-tych. Jej twórcze poszukiwania, sięganie do różnych stylów i repertuarów oraz głęboko zakorzeniona świadomość własnej tradycji muzycznej, pozwoliły na stworzenie własnego oryginalnego stylu, w którym istotne miejsce zajmuje poezja i muzyka religijna. Swoją twórczość prezentuje podczas solowych występów oraz wspólnie z zespołem Kałe Bała, który założyła w 1992 roku.
KSAWERY WÓJCIŃSKI
Kontrabasista i kompozytor, ur. w 1983r. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami jak: Charles Gayle, Uri Caine, Mikołaj Trzaska, Michael Zerang, Satoko Fuji, Nicolle Mitchell, Tim Sparks, Klaus Kugel, Ken Vandermark, Mats Gustafsson, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys, Szymon i Maurycy Wójcińscy. Współtworzy takie formacje jak legendarne Emergency, Hera. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits, Frank Zappa.
MANIUCHA BIKONT
Śpiewa i zbiera muzykę tradycyjną. Podróżuje po wsiach od Radomszczyzny przez Podlasie, Polesie aż po Moskwę by poznawać muzykę i muzyków i od nich czerpać wiedzę. Robi to przede wszystkim dla energii i radości jakie dają jej te spotkania i jaką może potem oddać widzom i słuchaczom ze sceny. Członkini zespołów Dziczka, Z lasu, Tęgie Chłopy, Niewte.
“Jako śpiewaczka działam głównie w nurcie in crudo (muzyka tradycyjna niearanżowana), śpiewam w zespołach Dziczka, Z Lasu, gram w kapeli Tęgie Chłopy, współpracuję z Janusz Prusinowski Trio, Zespołem Fundacji Muzyka Kresów, kapelą Gęsty Kożuch Kurzu, z Remigiuszem Hanajem i innymi. Chętnie współpracuję z muzykami z innych dziedzin, głównie muzyki improwizowanej. Współpracowałam min z Wacławem Zimplem i Herą, z Assafem Talmudim i Shayem Tsabari, Krzysztofem Knittlem, Jerzym Kornowiczem, Mieczysławem Litwińskim, Zbigniewem Karkowskim. Brałam udział w festiwalach Ad Libitum, Gębofon. Byłam aktorką Teatru Gardzienice, uczestniczką Chóru Kobiet. Od sześciu lat intensywnie jeżdżę na ukraińskie i białoruskie Polesie. Nagrywam pieśni i uczę się śpiewu od najstarszych mieszkańców wsi. Pieśni stają się tylko częścią tego czego doświadczam, co przywożę, czym chciałabym się podzielić. Szukam formuły żeby przekazać maksymalnie dużo z tych podróży”.
3. Festiwal Kultur dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.
Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/774413633097294