Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2024/11/Jozef-skrzek-historia.webp
    [1] => 510
    [2] => 557
    [3] => 
)
        

Józef Skrzek to polski muzyk i kompozytor, który ma ponad pięćdziesiąt lat doświadczenia i ogrom płyt muzycznych. Współpracował z wieloma znakomitymi artystami, tworząc muzykę wysokiej jakości. Prześledźmy jego fascynujące i inspirujące życie i twórczość. 

Józef Skrzek – historia

Józef Skrzek urodził się 2 lipca 1948 roku w Michałkowicach w domu rodzinnym. Przyszedł na świat w muzycznej rodzinie, co tylko pomogło jego przyszłemu talentowi. Matka udzielała mu lekcji gry na fortepianie, wujek, Jan Giża, był dyrygentem Orkiestry Kopalni Michał oraz bardzo dobrym skrzypkiem. Jego siostra ukończyła średnią szkołę muzyczną w klasie skrzypiec, zaś ojcem był znany muzyk specjalizujący się grą na harmonijce. 

Skrzek już w podstawówce zaczął uczęszczać do Szkoły Muzycznej imienia Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Później kontynuował kształcenie w tej dziedzinie w Średniej Szkole Muzycznej w Katowicach. Podczas nauki grał w szkolnym zespole na gitarze basowej. W 1967 roku zdał szkołę średnią i dostał się do Wyższej Szkoły Muzycznej. Podczas nauki miał wiele rozważań o tym, jaki typ muzyki go interesuje. Ostatecznie rzucił studia, gdy zaczął współpracować z zespołem Heliosi

Od 1969 współpracował z takimi zespołami jak Mariolaine & Swinging Soul Corporation, Ślężanie i Ametysty. Zespołem, który odegrał większą rolę w jego rozwoju był Breakout. Wraz z zespołem nagrał płytę 70a. Skrzek nie zagościł w zespole na długo i po kilku miesiącach opuścił go. Po zakończonej przygodzie z Breakout, Skrzek postanowił samemu założyć zespół. Zaczął więc poszukiwania członków.

Józef Skrzek – Zespół SBB

Zespół został założony w 1971. Początkowo nazywał się Silesian Blues Band, a w jego skład wchodzili: Apostolis Anthimos (gitara), Jerzy Piotrowski (perkusja). Nowopowstały zespół nagrał pierwsze utwory i ruszył koncertować w całej Polsce. Przekonali do siebie wiele fanów wysoką jakością tworzonej muzyki oraz jej oryginalnością. 

A jest to muzyka będąca zaprzeczeniem tego wszystkiego, co dotychczas było tworzone przez polskich kompozytorów. Co prawda jest w niej nada wiele elementów ostrego rocka, wywodzącego się z tradycji klasycznego bluesa, są także elementy jazzu, ale pojawiają się pierwsze próby muzycznej syntezy integrującej różnorodne style i rodzaje muzyki w pełną, choć niejednolitą całość” – tak określił muzykę tworzoną przez zespół Piotr Kosiński w książce Herosi elektrycznego rocka.

W 1974 roku zespół wydał swój pierwszy album muzyczny pod tytułem SBB. Płyta sprzedała się bardzo dobrze, szczególnie na czarnym rynku. Druga połowa lat 70 była okresem szczytu popularności zespołu. SBB w tamtym okresie dużo koncertowało, również zagranicą, a momentami wręcz szczególnie zagranicą. Grali w takich krajach jak: Czechosłowacja, NRD, Szwajcaria, Holandia, Belgia. Zespół nagrywał muzykę awangardową, która mocno różniła się od tego, co grały inne zespoły w Polsce. Byli innowacyjni na skale światową. SBB odmieniło losy polskiej muzyki.

Zespół został rozwiązany w 1980 po nagraniu płyty Memento z banalnym tryptykiem. Przyczyną rozwiązania SBB było przemęczenie nieustanną, dziesięcioletnią aktywnością na scenie.

W 2000 roku doszło do reaktywacji grupy. Od tamtego czasu nie dochodziło już do rozłamów, a zespół cały czas koncertuje.

Grupa Niemen

Kilka miesięcy po założeniu zespołu SBB, Skrzek podjął współpracę z Czesławem Niemenem. Początkowo autor Snu o Warszawie myślał o wspólnych projektach z samym Skrzeką – zaintrygowany jego umiejętnościami – lecz ten namówił go, że angaż SBB jest dobrym pomysłem. Tak zaczęła się ich współpraca w Grupie Niemen. Zespół działał od 1971 do 1973 i przez ten okres nagrali aż pięć albumów. Koncertowali w krajach Europy Zachodniej. Współpraca z tak ikonicznym artystą jakim jest Czesław Niemen zdecydowanie jest osiągnięciem, który każdy artysta mógłby pozazdrościć. Faktem jest, że podjął z nimi współpracę, bo spodobały mu się umiejętności muzyczne muzyków SBB, co świadczy o ich umiejętnościach.

Ciekawym wydarzeniem ich działalności jest data 17 sierpnia 1972 roku, gdy grali obok Johna McLaughlina z Mahavishnu Orchestra i Charlesa Mingusa na imprezie Rock & Jazz Now towarzyszącej ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Monachium.

Józef Skrzek – XXI wiek

Choć Józef Skrzek ma już 76 lat, to nadal jest aktywnym muzykiem. I dodatkowo bardzo pracowitym muzykiem. Przez całą swoją karierę zdołał zgromadzić ponad czterdzieści pozycji na swojej solowej dyskografii. Poza tym wydał mnóstwo albumów z SBB oraz Grupą Niemen. Ciężko zliczyć, na ilu projektach można go usłyszeć. Najnowszy pochodzi z 2024 roku – jest to album cyfrowy formacji muzyczno-teatralnej Teatr Tworzenia, o nazwie Forbidden Archaeology (Opus 1,1).

Nie można zapomnieć o tym, że Skrzekę nadal można podziwiać podczas występów na żywo. Gra on bowiem z zespołem SBB. Najnowszy projekt zespołu pochodzi z 2019 roku i jest to winyl albumu Sekunda

Podsumowanie

Być może SBB nie jest obecnie szeroko znanym zespołem. Warto jednak mieć świadomość, że w latach siedemdziesiątych byli zespołem bardzo popularnym, który podbijał nie tylko polski, ale także zagraniczny rynek. Ich awangardowość znacząco wpłynęła na rozwój muzyki w Polsce oraz w Europie. Dodatkowo po prostu grali genialnie, co potwierdza współpraca z Niemenem. To wszystko nie wydarzyłoby się, gdyby nie Józef Skrzek – wybitny i wszechstronny muzyk.

Józef Skrzek – Ciekawostki

  • Jedną z pasji Skrzeki w dzieciństwie było malarstwo. Jego prace wygrywały nawet konkursy
  • Grał w drużynach piłkarskich: Siemianowiczanka oraz Szombierki Bytom
  • Zespół SBB ma tak oddaną rzeszę fanów, że istnieje nawet blog poświęcony ich zespołowi, który ma kilkaset tysięcy wyświetleń.
  • Postaci Józefa Skrzekowi został poświęcony cały rozdział w książce Herosi elektrycznego rocka, autorstwa Piotra Kosińskiego
  • Miał propozycję grać w Stanach Zjednoczonych, ale odrzucił ją i wrócił do swoich ukochanych Michałkowic
  • Józef Skrzek współpracował z takimi artystami jak: Czesław Niemen, Andrzej Przybielski, Tomasz Stańko, Halina Frąckowiak, Steve Schroyder i wielu innych
  • O zespole SBB napisano książkę: SBB Wizje – autoryzowana historia zespołu

Opisał: Paweł Skarzyński
Fot. Oficjalna Strona muzyka na FB

 

koncerty

Spodobał Ci się nasz artykuł? Sprawdź inne muzyczne nowinki!

Proanima.pl Muzyka Przeczytaj również:  Jacek Kawalec muzyk Budki Suflera. Historia muzyka
ProAniama.pl Muzyka Przeczytaj również:   Wanda i banda  czyli utwór hi-fi
 Przeczytaj również:  Smolasty – Duże oczy zrobiły duże liczby
Proanima.pl Muzyka Przeczytaj również:   Kapela Hanki Wójciak – ludowe pieśni
 Przeczytaj również:  Czadoman – ruda tańczy, my słuchamy
Proanima.pl Muzyka Przeczytaj również:  Robert Gawliński i wilki 

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content