Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2024/10/robert-janowski-historia.webp
    [1] => 400
    [2] => 329
    [3] => 
)
        

Piosenkarz, kompozytor, poeta, aktor, prezenter telewizyjny, dziennikarz radiowy, z wykształcenia weterynarz. Oglądany i kochany przez miliony Polaków w programie Jaka to melodia?.  Nie wszyscy jednak wiedzą, że sam jest autorem wielu autorskich melodii. Czy śpiewanie wychodzi mu równie dobrze, jak prowadzenie słynnego programu telewizyjnego?

Robert Janowski – wiek

Robert Janowski, urodzony 22 marca 1961 roku (63 lata) w Inowrocławiu, od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie sztuką i muzyką. Jego dzieciństwo oraz młodość wiązały się z różnymi formami edukacji, ale to miłość do muzyki stała się kluczowym elementem jego przyszłości. W książce Przypadki. Robert Janowski, jakiego nie znacie, w szczerej rozmowie z Marią Szabłowską, przyznał, że marzył o szkole teatralnej, ale poszedł na weterynarię, bo chciał leczyć zwierzęta muzyką. Na szczęście miłośników muzyki – może niekoniecznie chorych zwierząt – zmienił kierunek swojego życia i postanowił poświęcić się muzyce.

Sztuka towarzyszyła jego życiu już od młodości. Jego matka pracowała jako reżyserka spektakli teatralnych i poetyckich w placówkach kulturalnych. Młody Janowski już w liceum wykazywał zainteresowanie pewnym rodzajem artyzmu, bowiem w tamtych latach tworzył akademie i apele szkolne oraz nawet spektakle kabaretowe. Pisał także scenariusze i wiersze. Dodatkowo uczył się w szkole muzycznej I stopnia w klasie fortepianu i szkole muzycznej II stopnia. Potem poszedł na studia weterynaryjne, ale ostatecznie powrócił do muzyki.

Robert Janowski – muzyka

Jego pierwszy poważniejszy kontakt z muzyką miał miejsce w latach osiemdziesiątych. Współpracował w tamtym okresie z różnymi zespołami rockowymi. Mowa tu o takich grupach muzycznych jak: Sekcja Z, Zoo, Exodus i Oddział Zamknięty. Choć tworzona przez te zespoły muzyka różni się od tej, którą później wykonywał Janowski, to ten etap historii niezaprzeczalnie mocno wpłynął na jego  przyszłość. Nic tak nie uczy, jak zdobywanie doświadczenia.

Janowski nie ograniczał się do tworzenia muzyki w zespołach. W 1983 stworzył muzykę do musicalu rockowego Jonasza Kofty i Bene Rychtera Kompot, w którym zagrał główną rolę. Doświadczenie te musiało spodobać mu się na tyle, że w przyszłych latach parokrotnie grał w musicalach. Warto odnotować fakt, że nie ograniczał się do musicali. Przez trzy lata był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie oraz współpracował z takimi teatrami jak: Rozmaitości, Rampa i Ateneum. Ma swoim koncie także jedenaście ról filmowych.

Robert Janowski – albumy muzyczne

Po wielu latach nabywania wiedzy muzycznej, Janowski w końcu postanowił stworzyć własny album. Tak powstało w 1994 roku Co mogę dać?, czyli jego debiutancka płyta. Zawierała szesnaście utworów, z czego jedna, Mury Jerycha, została szczególnie doceniona przez słuchaczy, czego skutkiem było ośmiomiesięczne zajmowanie przez nią pierwszego miejsca na  liście plebiscytu Muzycznej Jedynki

Słuchacze muzyki Janowskiego chyba nie mogli dostać lepszego prezentu na nowy rok, 1996, gdy 31 grudnia 1995 wydany został jego drugi krążek. Album Powietrze zawierał dwanaście utworów. Cały projekt promował piosenką, o nazwie takiej samej jak sama płyta. Na następny album, o nazwie Nieważkość, było trzeba poczekać trochę dłużej, gdyż wydany został dopiero 2001 roku.

Choć poprzednie projekty charakteryzowały się wysoką jakością i dobrym brzmieniem, to najbardziej znany album powstał dopiero w 2009 roku. Składa się dwunastu utworów. Są to przeboje z okresu międzywojennego takich artystów jak: Aleksander Żabczyński, Eugeniusz Bodo czy Hanka Ordonówna. Album okazał się dużym sukcesem, zdobywając status platynowej płyty. 

Janowski dla Onet.pl skomentował album następującymi słowami: „Moim marzeniem było nagranie płyty właśnie z tymi piosenkami wraz z towarzyszeniem orkiestry i odpowiednią, nowoczesną aranżacją“. Jego miłość do utworów z dwudziestolecia międzywojennego aż bije z powstałych utworów, co po prostu musiało poskutkować dużym sukcesem.

Robert Janowski – dyskografia

  • Co mogę dać? (1994 rok)
  • Powietrze (1995 rok)
  • Nieważkość (2001 rok)
  • Song.pl (2009 rok)
  • Kolędy (2010 rok)
  • Osiemdziesiąte.pl (2012 rok)
  • Najpiękniejsze melodie (2018 rok)

Robert Janowski – Jaka to melodia

Mówiąc o Robercie Janowskim nie sposób nie wspomnieć o jego prowadzeniu programu telewizyjnego Jaka to melodia?.  Program wystartował w 1997 roku i od samego początku to Janowski był jego prowadzącym. Jaka to melodia? zyskała status ikonicznego programu, do którego oglądania siadało corocznie miliony Polaków. Prawdopodobnie ten sukces nie zostałby osiągnięty, gdyby nie Janowski. To on pokazywał ogromną wiedzę na temat muzyki i potrafił zażartować w błyskotliwy sposób. Został zresztą doceniony, wygrywając  w 2000, 2003 i 2008 roku nagrodę Telekamery, a w 2009 Złotą Telekamerę.  To nie jedyne wygrane na jego koncie, ale jest ich za dużo, by wspomnieć o wszystkich.

W 2018 roku Janowski pożegnał się z programem. Na jego miejsce wszedł Norbi, jednak fani byli zgodni, co do tego, że nowy prowadzący zupełnie nie dorównuje poprzedniemu. Po Norbim, miejsce te zajął Rafał Brzozowski, jednak i on nie sprawdził się w tej roli. Rozwiązanie mogło być jedno – w 2024 roku do programu powrócił Robert Janowski.

Robert Janowski – ciekawostki

  • Janowski pracował w radiu, prowadząc takie audycje jak: Wasza muzyka, Muzyka mojego życia, Weekend z gwiazdą i Złota dwudziestka Radia Złote Przeboje
  • Janowski napisał i wydał trzy książki: Muzyka mojego życia, Przypadki. Robert Janowski, jakiego nie znacie, w szczerej rozmowie z Marią Szabłowską , Wielcy muzycy. Napisał także kilka tomików poezji i prozy
  • Rola prowadzącego w Jaka to melodia? była wynikiem spontanicznego zaproszenia, a nie jego świadomego wyboru. Z początku nie był przekonany do tego formatu, ale ostatecznie zgodził się prowadzić program, co przyniosło mu ogromną popularność​
  • W młodości Janowski był fanem takich zespołów jak Led Zeppelin czy Deep Purple, jednak z czasem jego zainteresowania muzyczne zmieniły się.
  • W 2008 roku uczestniczył w siódmej edycji programu rozrywkowego Taniec z gwiazdami.
  • W 2017 roku był jurorem w finale krajowych eliminacji do 62 Konkursu Piosenki Eurowizji.
  • W 2011 zajął pierwsze miejsce na liście najbardziej dochodowych celebrytów stacji telewizyjnych sporządzonym przez dom mediowy PanMedia Western na podstawie przychodów reklamowych

Opisał: Paweł Skarzyński
Fot. Oficjalna Strona muzyka na FB

koncerty

Spodobał Ci się nasz artykuł? Sprawdź inne muzyczne nowinki!

Proanima.pl Muzyka Przeczytaj również:   Jacek Kawalec muzyk Budki Suflera. Historia muzyka.
ProAniama.pl Muzyka Przeczytaj również:  Sachiel – duet muzyczny, który łączy ludzi
 Przeczytaj również:  Smolasty – Duże oczy zrobiły duże liczby
Proanima.pl Muzyka Przeczytaj również:  Robert Gawliński i wilki 
 Przeczytaj również:  Czadoman – ruda tańczy, my słuchamy
Proanima.pl Muzyka Przeczytaj również:  Zanim zniknęli – czy słuchamy jeszcze tych artystów?

 

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content