Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2024/10/Adaptacje-literatury-Don-kichot-recenzja.webp
    [1] => 380
    [2] => 507
    [3] => 
)
        

Wydawnictwo Egora przedstawia historię rycerza, który dokonał niemożliwego – na wieki zagościł w sercach czytelników. Don Kichot to błędny rycerz, który w XVI wiecznej Hiszpanii pojedynkował z wiatrakami. Dziś staje w szranki z konwencją komiksu, walcząc o uznanie fanów tego typu literatury. Czy udało mu się?

Don Kichot – o czym jest komiks?

Don Kichot jest komiksową adaptacją powieści o tej samej nazwie. Oryginał pochodzi z XVII wieku i został napisany przez Miguela de Cervantesa. Opowiada historię pewnego starca, który po naczytaniu się książek o honorowych rycerzach, postanawia sam takim zostać. Postrzega historie z książek jako prawdziwe, godne naśladowania. Jego głównym celem życiowym zostaje bycie bohaterem i stróżem sprawiedliwości. Jest przekonany o słuszności wkroczenia na ścieżkę prawa, moralności i honoru.

Don Kichot natchniony marzeniami zakłada zbroję, wsiada na swojego białego rumaka, którego nazywa Rosynantem i rusza w fascynującą podróż po słonecznym Półwyspie Iberyjskim. Jego celem staje się zdobycie serca niewiasty, gdyż najczęściej właśnie o to walczyli rycerze w książkach, które czytał starzec. Kobieta, którą chce zdobyć, jest wieśniaczka, Alonza Lorenzo. W głowie Don Kichota nawet miłość staje się pompatyczną kwestią, więc swoją ukochaną nazywa Dulcyneą z Toboso.

Błędny rycerz wyrusza w podróż po XVI wiecznej Hiszpanii. Czeka go wiele przygód, z których wyłania się jego naiwna i infantylna natura. Wydarzenia często są bardzo zabawne, a sama postać Don Kichota dobrze odwzorowana. Można z nim sympatyzować i współczuć zarazem. Najpopularniejszą historią błędnego rycerza jest jego walka z wiatrakami, która weszła już do języka powszechnego. 

Don kichot warstwa graficzna opinia
Adaptacje Literatury. Don Kichot – warstwa graficzna (David Pellet)

Komiks od strony graficznej

Kreska jest prosta, może bardziej skierowana do młodszych czytelników, ale estetyczna i poprawna. Bardzo dobrze oddaje osobowość Don Kichota. Obie te rzeczy są na swój sposób infantylne. Kreska jednak nie do końca pasuje do dymków, które są wypełnione dużą ilością tekstu, dodatkowo stosunkowo trudnego, a jego jakość znacznie przewyższa jakość kreski. Tworzy to nierówność, która wzbudza w czytelniku pewnego rodzaju zmieszanie. To samo dotyczy czcionki. Ma ona dużo zaokrągleń, przez co wygląda infantylnie, natomiast treść już taka nie jest. Warto również zauważyć, że czcionka jest mało czytelna w przypadku dłuższych fragmentów, których jest wiele.

Kolorystyka i oświetlenie lokacji wydają się dostosowane pod młodszych czytelników. Wszystkie wydarzenia są dobrze widoczne, nawet jeśli dzieją się w nocy. Cienie zazwyczaj nie są przedstawione w intrygujący sposób – najczęściej ograniczają się do zakrywania twarzy bohaterów, którzy mają założony kapelusz w słoneczny dzień. 

Adaptacje literatury Don kichot recenzja i opinie

Okładka komiksu Adaptacje literatury. Don Kichot

Warto mieć jednak na uwadze, że infantylność warstwy graficznej niekoniecznie musi być minusem komiksu. Tak jak już wcześniej wspomniałem – dobrze pasuje to do obłąkanej natury Don Kichota. Kreska może się podobać młodszym czytelnikom, co dobrze wróży zapoznawaniu dzieci z pozycjami literatury, które warto przynajmniej kojarzyć. Same kadry – choć często proste – są schludne i poprawne.

Don Kichot – opinia o komiksie

Nie jest to komiks idealny. Dla fanów komiksów samych w sobie, może nie być to najlepsza pozycja – tekst jest trudny a historia odbiega ciekawością od innych komiksów. Jednak dla osób, które lubią literaturę z dawnych lat, a już szczególnie Don Kichota – jest to pozycja warta polecenia. Komiksowa adaptacja błędnego rycerza prezentuje się naprawdę przyzwoicie. Czytając wcześniej oryginał, każdy inaczej wyobrażał sobie tego starszego obłąkanego pana. Komiks ten pozwala zobaczyć, jak wyglądały historie, które kochaliśmy sobie wyobrażać. Dodatkowo postrzegam, że komiks ten jest świetnym pomysłem na prezent dla młodej osoby. Przez ładne rysunki, ale dosyć proste, nawet dzieci mogą z przyjemnością czytać Don Kichota, obcując jednocześnie z tekstem, który warto poznawać.

Don Kichot jest jedną z części serii Adaptacje Literatury. Oznacza to, że wydawnictwo Egmont ma w swojej ofercie także inne kultowe historie przedstawione w postaci komiksu. Mowa tu chociażby o „Trzech muszkieterach”, „Przygodach Tomka Sawyera” lub nawet „Wojnie światów”. Są to świetne pozycje dla fanów literatury oraz osób, które chcą poznać klasyki, ale odrzuca ich język odbiegający od dzisiejszych standardów. 

Don Kichot – informacje

  • Tytuł: „Don Kichot. Adaptacje literatury”
  • Scenariusz: Philippe Chanoinat i Dijan
  • Rysunki: David Pellet
  • Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
  • Oprawa: Miękka
  • Ilość stron: 56
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 2024
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Cena okładkowa: 34.99 zł

Opisał: Paweł Skarzyński
Fot. Paweł Skarzyński

 Przeczytaj również:  Kroma – opinie. Brutalna magia kolorów
Przeczytaj również:  Sain Elme 2 – recenzja. Gdzie są żaby?
 Przeczytaj również:  Most Heksagon  – recenzja komiksu science fiction
 Przeczytaj również:  Tango Integral I podróż po oceanie testosteronu
 Przeczytaj również:  Minecraft komiks – recenzja
Przeczytaj również:  Trent. Historia konstabla na dzikim zachodzie

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content