Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2024/03/media_20240312_111649_4304007724.jpg
    [1] => 500
    [2] => 682
    [3] => 
)
        

Druga część przygód „krakowskiego Supermena” oznacza kolejną porcję przygód. Nie wszystko jest jednak takie proste jak mogłoby się wydawać, a Bler będzie zmuszony zmierzyć się z rzeczywistością. Nie jest łatwo być superbohaterem w Polsce…

Bler 2. Zapomnij o przeszłości – o czym jest?

Bler to nie jest typowy superbohater rodem z amerykańskich komiksów. Nie znajdziemy u niego wymyślnych gadżetów, nawet jego przeciwnicy odlegli są od tych złowrogich postaci, z którymi mierzyć musiał się Batman czy Spiderman. Z czym zatem musi się mierzyć nasz krakowski obrońca porządku? Pożar kamienicy, napad na bank czy „po prostu” przemoc domowa. Wypadki dużo bardziej przyziemne, ale również mogące dotknąć wielu zwykłych obywateli.

Bler 2
Bler #2 to komiks polskiego artysty Rafała Szłapy

Co jeszcze prócz wyżej wymienionych? Cóż, Bler bez wątpienia musi się mierzyć z naszą biurokratyczną rzeczywistością, w której to właśnie główny bohater staje się obiektem zainteresowania organów ścigania za przekroczenie prawa podczas schwytania przestępców. Tymczasem złoczyńcy mają zostać wypuszczeni na wolność, w związku z tymi nieprawidłowościami. Szara rzeczywistość realiów, w których prawo nie zapewnia obywatelom poczucia sprawiedliwości.

Sposób przedstawienia działalności Blera, przedstawienie tego jak heroizm musi się zmierzyć z szarą rzeczywistością, przypomina mi pod pewnymi względami „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego. Tam Geralt mógł z powodzeniem zabijać kolejne potwory, ale schody zaczynały się, gdy wiedźmin zmuszony był dopominać się o zapłatę u zleceniodawcy. Moim subiektywnym zdaniem ten punkt wspólny jest dość ciekawym wyróżnikiem twórczości obu polskich autorów, którzy w swoich opowieściach przedstawiają te negatywne aspekty życia społecznego, które niejeden z czytelników z pewnością mógł poznać z autopsji.

Warstwa graficzna komiksu

W drugiej części ponownie wracamy do krakowskich krajobrazów, które możemy podziwiać na kartach komiksu. Całość wydano w dużym formacie, lecz miękkiej oprawie. Pod względem ilości scen na każdej z plansz jest raczej oszczędniej, dzięki czemu każda scena jest przedstawiona w dość dużej ramce. Same postacie przedstawione są bez nadmiernej szczegółowości, wiele wnosi natomiast kolorystyka dostosowana do poszczególnych scen i ich nastroju.

Bler
Bler #2

Bler 2. Zapomnij o przeszłości – czy warto czytać?

Recenzując pierwszą część, jak również jej kontynuację, niezmiennie uważam, że Bler jest propozycją ciekawą. Przede wszystkim stanowi przeniesienie historii o superbohaterach na nasz rodzimy grunt. Propozycją, warto zaznaczyć, udaną, bo wpisującą się w lokalne realia nad wyraz trafnie, a także nie usiłująca wchodzić w obszar supermocy i innych nadprzyrodzonych zjawisk, pozwalając Blerowi działań w dość zwyczajnych realiach, nawet jeśli dokonuje bohaterskich czynów.

Bler 2. Zapomnij o przeszłości – komiks – informacje:

  • Tytuł: „Bler. Zapomnij o przeszłości”
  • Scenariusz: Rafał Szłapa
  • Rysunki: Rafał Szłapa
  • Oprawa: miękka
  • Ilość stron: 64
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 2022
  • Wydawca: Blik Studio
  • Cena okładkowa: 40,00zł

Opinia: Sebastian Bachmura
Fot. Agnieszka Małachwiejczyk

 Przeczytaj również: Bler 1. Lepsza wersja życia. Recenzja polskiego komiksu
 Przeczytaj również: Ter 1 Obcy – recenzja komiksu. Intryguje formą i tajemnicą
 Przeczytaj również: Ter 2 – przewodnik – recenzja komiksu
 Przeczytaj również: Plot Holes – recenzja komiksu bez dziur fabularnych
 Przeczytaj również: Diuna: Wody Kanly – recenzja komiksu
 Przeczytaj również: Łowcy relikwii – recenzja komiksu
 Przeczytaj również: Pan Lodowego Ogrodu – recenzja – Tęsknota za obcym światem
 Przeczytaj również: Wiedźmin – jak czytać książki?

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content