Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2024/01/Kombi_logo-kwadrat.png
    [1] => 640
    [2] => 640
    [3] => 
)
        

Pośród wielu gwiazd polskiej sceny muzycznej, jakie rozbłysły na estradach lat 70. i 80. ubiegłego stulecia, jedną z jaśniejszych jest bez wątpienia zespół Kombi. Mimo upływu czasu jego twórczość wcale się nie zestarzała.

Kombi – początki i sukcesy

W kontynuującej twórczość oryginalnego składu grupy formacji Kombii Grzegorz Skawiński słusznie śpiewał, że „każde pokolenie odejdzie w cień, a nasze nie”, bo rodzą się i dorastają już kolejne generacje Polaków, a muzyka grupy nadal pozostaje na odrębnej, nieśmiertelnej liście przebojów.

Zespół wywodzi się z działającej w latach 1969-1976 grupy Akcenty. Chociaż jego nazwa bywa przedstawiana jako pochodząca od kombinacji różnych stylów muzycznych, to sami członkowie przyznali, że pochodzi ona, jak łatwo można się domyślić, po prostu od nadwozia samochodowego typu kombi. Gdyby ktoś miał wątpliwości, to w internecie są dostępne plakaty z początków działalności zespołu, na których muzycy przedstawiani są za tylną szybą takiego właśnie samochodu.

Kombi
Plakat z początków działalności zespołu

Druga połowa lat siedemdziesiątych to pierwsze trasy koncertowe i pierwsze płyty, w których Kombi wykuwało swój własny styl. Ten zaczął zyskiwać coraz szerszą popularność u progu kolejnej dekady, która miała okazać się kluczowym okresem dla późniejszej sławy zespołu. To właśnie z tego okresu pochodzą takie znane przeboje, jak „Black and White” czy „Słodkiego, miłego życia”.

Rozpad zespołu

Rok 1991 stał się okazją do świętowania 15-lecia grupy, które zwieńczone było jubileuszowym koncertem wyemitowanym przez Telewizję Polską, a także nagranym na płyty CD. Już rok później Grzegorz Skawiński oraz Waldemar Tkaczyk decydują się na odejście z zespołu, by powołać do życia własną formację pod nazwą Skawalker. Która kilka lat później staje się znana jako O.N.A. z Agnieszką Chylińską w składzie. Kombi w tym czasie de facto stopniowo wygasiło swoją działalność, by wreszcie w 2003 roku nastąpił faktyczny rozłam.

Kombi — Sławomir Łosowski
Sławomir Łosowski

Wtedy to powstały dwa odrębne zespoły. Pierwszy z nich to Kombii Skawińskiego, drugi natomiast to Łosowski, w 2014 przekształcony w Kombi Łosowski. Powstały w ten sposób dualizm stał się zarzewiem konfliktu o prawa autorskie do nazwy pierwotnego zespołu, który w zasadzie toczy się do dzisiaj, bo ostatni wyrok w tej sprawie zapadł w 2022 roku, uznając, że Łosowski nie ma wyłącznych praw do nazwy grupy.

Obie formacje, mimo toczonego sporu, działają do dzisiaj, wykonując stare przeboje pierwotnego zespołu Kombi. Utwory takie jak „Pokolenie”, „Awinion” czy „Sen się spełni”, które w ostatnich dekadach zdobyły ogromną popularności i kojarzone są z marką zespołu, stanowią już twórczość Kombii prowadzonego przez Grzegorza Skawińskiego. Nieco w cieniu sukcesu Skawińskiego pozostaje Kombi Łosowskiego, które poczuwa się do bycia jedynym spadkobiercą działalności z ubiegłych dekad i tak też się przedstawia na swojej stronie.

Kombi — albumy

Albumy studyjne:

  • Kombi (1980)
  • Królowie życia (1981)
  • Nowy rozdział (1984)
  • Kombi 4 (1985)
  • Tabu (1989)
  • The Best of Kombi (1991)

Albumy koncertowe:

  • 10 Years — The Best of kombi — Live (1986)
  • Koncert 15-lecia (1993)
koncert artystów SAWP

 Przeczytaj również: Ryszard Rynkowski, czyli “polski Joe Cocker
 Przeczytaj również: Michał Bajor – 50 lat minęło
 Przeczytaj również: Michał Wiśniewski — barwny ptak polskiej muzyki rozrywkowej
 Przeczytaj również: Krzysztof Cugowski – pół wieku na scenie
 Przeczytaj również: Agnieszka Chylińska od ONA do solowego sukcesu

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content