Na Litwie ogółem mieszka ponad 200 tys. Polaków, a z kolei w rejonie Wileńskim ponad połowę procent ludności rejonu (ponad 50 tys.) większość stanowią mieszkańcy polskiego pochodzenia. Więc można odważnie mówić, że w rejonie wileńskim co drugi mieszkaniec jest polakiem. Rejon wileński w sposób szczególny zachowuje mocny związek z Polską. Samorząd rejo uwileńksiego też ma wiele partnerów z Polski z którymi wpółpracuje na przeciągu wielu lat.
Rejon wileński bardzo dba o język ojczysty w codziennej komunikacji, dzieci maja moźliwość kształcić się w języku ojczystym, współnoty lokalne najmocniej dbają żeby zachowywać tradycje oraz dorobek naszych przodków, a także rozwijają własną kulturę. W rejonie wileńskim 22 placówki oświatowe są wyłącznie z polskim językiem nauczania, do nich uczęszcza ponad 5 tys. uczni. Samorząd rejonu wileńskiego zawsze dba o to, by młodzież i dzieci mogłyby pobierać naukę w języku ojczystym w nowoczesnych placówkach oświatowych z wysokim poziomem nauczania.
Na terenie rejonu działa również ponad 50 zespołów ludowych pielęgnujących i promujących tradycje tańca i śpiewu kultury polskiej. Działają również muzea promujące historię, kulturę oraz rękodzieło twórców ludowych Wileńszczyzny.
Jako jedno z największych świąt polaków Wileńszczyzny można nazwać Paradę Polskości. Odbywa się ona już prawie 20 lat (od 2004 roku). Na paradzie biorą udział tysiące Polaków Wileńszczyzny i nie tylko. Biało-czerwony pochód symbolizuje jedność i solidarność mieszkających na Litwie Polaków. Wszyscy uczestniki parady idą główną ulicą Wilna do Ostrej Bramy, przy której odbywa się nabożeństwo w intencji Polonii i Polaków za granicą. Obywatele Litwy polskiego pochodzenia bardzo się cieszą z tego święta. Jest to też świetną okazją pokazać, że jesteśmy razem i zależy nam na polskości i dbaniu naszych tradycji. Nasza polskość, język ojczysty, nasza kultura, nasze barwy narodowe biało-czerwone, nasz dorobek artystyczny – to największa wartość, którą chcemy zachować i przekazać młodemu pokoleniu.
Każdego roku w rejonie wileńskim w pięknej miejscowości, a dokładniej w mieście Niemeczyn odbywa się tradycyjny Festyn Kultury Polskiej im. Jana Gabriela Mincewicza „Kwiaty Polskie”. W festynie biorą udział zespoły z Wilna i Wileńszczyzny oraz dalszych zakątków Litwy, a także goście z Polski i z innych państw.
Początki festynu „Kwiaty Polskie” sięgają jeszcze 1989 roku. Inicjatorem i organizatorem był ówczesny prezes Związku Polaków na Litwie, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” – śp. dr Gabriel Jan Mincewicz. Festyn kultury polskiej „Kwiaty Polskie” w Niemenczynie ma bogatą tradycję. W festynie tradycyjnie bierze udział ponad 1000 zespolaków. Festyn tradycyjnie rozpoczyna się Mszą świętą w niemenczyńskim kościele pod wezwaniem św. Michała, a następnie barwna parada uroczyście z orkiestrą dętą oraz z mieszkańcami i gośćmi przechodzi ulicami miasta na miejsce występów.
,,Kwiaty Polskie“ są wspaniałą okazją do celebrowania piękna dziedzictwa polskiej kultury, a także warto zaznaczyć, że tradycyjne święto przyczyniło się do tego, że dzięki jego powstało wiele ludowych zespołów szkolnych i amatorskich, które do dnia dzisiejszego zrzeszają Polaków na Wileńszczyźnie.
Artykuł został napisany w ramach projektu Akademia Dziennikarstwa Obywatelskiego na Wschodzie
Przeczytaj również ten artykuł w języku litewskim
“Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem
Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.”